Werner Herzog se nada da će mu idući film biti o sestrama blizankama Chaplin - Monitor.hr
17.10.2023. (17:00)

Globalno sjelo, Hollywood izdanje

Werner Herzog se nada da će mu idući film biti o sestrama blizankama Chaplin

Herzog je u 80-ima i još uvijek ima ambicije za nove projekte. Jedno dugo poglavlje knjige pod nazivom “Nerealizirani projekti” donosi pregled ideja za filmove koje nikada nije stigao snimiti, od priče o Mikeu Tysonu do pjesnika Quirinusa Kuhlmanna. Herzog se nada da će njegov sljedeći film biti o britanskim  blizankama Fredi i Greti Chaplin, čija je tabloidna priča u 80-ima zabavljala javnost. One su seksualno opsjedale svog susjeda, vozača kamiona, koji je na kraju tražio zabranu prilaska. Još zanimljivije Herzogu, koji ih je susreo u nekoliko navrata prije njihove smrti, jest da su one jedine poznate blizankinje koje su govorile sinkrono. Film će se zvati Bucking Fastard, po verbalnom lapsusu koje su izgovorile istovremeno dok su bile na sudu. Za Herzoga je problem što uvijek ima više ideja nego vremena za njihovo ostvarenje. Guardian


Slične vijesti

27.04.2022. (19:14)

Werner Herzog: Želio sam biti dobar vojnik kinematografije, ali nikad nisam volio introspekciju

17.04.2017. (23:03)

Herzogov novi film od srijede u kinima

Nakon što je proveo godine istražujući ekosustave Amazone, Sahare, Južnog pola i australskih divljina, Werner Herzog svoju je kameru usmjerio u digitalne krajolike. Filmom Tko bi rekao: Fantazije umreženog svijeta istražuje zakonitosti novog, neopipljivog realiteta na koji se sve snažnije oslanja cjelokupna ljudska egzistencija. Mješavinom filma-eseja i istraživačkog dokumentarca Herzog iz perspektive iskusnog skeptika daje novi, provokativni kut gledanja na tehnologiju koja nas okružuje. Pritom intervjuira neke od najuglednijih pionira interneta, robotike i umjetne inteligencije, uključujući i slavnog tech-biznismena i inovatora Elona Muska.

Hoće li roboti nogometaši u budućnosti moći pobijediti Messija ili Ronalda? Kako ćemo s Marsa komunicirati sa Zemljom? Što bi se dogodilo da odjednom nestane Interneta? – samo su neka od pitanja na koje Herzog traži tehnološke, sociološke i etičke odgovore u svome filmu.

Tko bi rekao: Fantazije umreženog svijeta od srijede 19. travnja igra u Dokukinu KIC (Facebook event), a uskoro će se pojaviti i na programu kina u Puli, Splitu, Zagrebu i Rijeci te drugim hrvatskim gradovima.

24.11.2016. (13:28)

Novi film Wernera Herzoga otvara Human Rights Film Festival

Human Rights Film Festival, 14. po redu, održat će se od 5. do 11. prosinca u kinu Europa i MM centru Studentskog centra u Zagrebu te od 8. do 12. prosinca 2016. u riječkom Art-kinu Croatia.

Glavni filmski program uključuje 30 igranih i dokumentarnih filmova recentne svjetske produkcije, te će tako publika upravo na HRFF-u imati priliku premijerno pogledati neke od najzanimljivijih i najzapaženijih filmova godine. Ovogodišnji novitet festivala jest prikazivanje programa na još jednoj lokaciji, točnije povratak u prostor Studentskog centra (u kojem se Festival prvih nekoliko godina i održavao), nedavno digitalizirani Multimedijalni centar koji predstavlja idealnu i adekvatnu lokaciju za dio eksperimentalno-dokumentarnog programa.

Ovogodišnje festivalsko izdanje bavi se aktualnim društvenim i općim temama: izbjeglicama i izbjegličkom krizom (Havarija Philipa Scheffnera; Ta’ang Wanga Binga; Sunce, sunce me zaslijepilo Anke & Wilhelma Sasnala), suočavanjem s prošlošću (Egzil Rithyja Panha, Austerlitz Sergeja Loznice, Neruda Pabla Larraina) i ženskim pravima, odnosno ženskim pogledom na pitanja rase, siromaštva, gentrifikacije (Put nalik snu Angele Schanelec, Priče iz Illinoisa Deborah Stratman, Ukratko Natalie Bookchin, Neke žene Kelly Reichardt).

HRFF i ove godine nastavlja pratiti i podržavati rad vodećih svjetskih angažiranih autora pa u skladu s time program uključuje najnovije uratke Lava Diaza, Wanga Binga, Pabla Larraina – jedan od ciljeva festivala je svakako kontinuitet u predstavljanju radova ponajboljih svjetskih autora, čemu u prilog ide zastupljenost spomenutih redatelja u proteklih nekoliko godina u festivalskom programu. Spomenuti autori ove su godine na najvećim svjetskim festivalima, ali i kod kritike i publike konačno prepoznati i priznati kao vodeći sineasti svjetske autorske kinematografije, a osim njih tu su i novi filmovi „starih gostiju“ Festivala: Sergeja Loznice, Joachima Lafossea, Irae Sachsa, Rithyja Panha, Alberta Serrae…

Renomirani čileanski redatelj Pablo Larrain ove se godine predstavlja filmom Neruda koji prati politički put slavnog pjesnika. Krajem 40-ih godina prošlog stoljeća, Neruda je doživljavao vrhunac književne, ali i društvene karijere. Ovaj dobitnik Nobelove nagrade za književnost, nakon izbora predsjednika Gonzáleza Videle, ulazi u čileanski parlament kao senator na komunističkoj listi. Nakon što je optužio vladu za izdaju Komunističke partije, uskraćen mu je mandat i raspisana tjeralica. Njegovo uhićenje preuzima tadašnji šef čileanske policije Oscar Peluchonneau (Gael Garcia Bernal), a Neruda i njegova supruga pokušavaju napustiti zemlju, što im na kraju i polazi za rukom. U Parizu, Neruda s vremenom postaje književna legenda i simbol slobode. Film je čileanski kandidat za Oscara u kategoriji za najbolji strani film. HRFF je dosad prikazao nekoliko Larrainovih uradaka: Post mortem 2011., Ne 2012. te Klub 2015.

Wang Bing najznačajniji je kineski dokumentarist posljednjeg desetljeća, a ovogodišnje festivalsko izdanje donosi njegova dva posljednja uratka: Ta’ang i Gorka nadnica koji govore o temi migracije. Ta’ang donosi portret nasilne migracije, koju su zbog eskalacije građanskog rata u planinskim graničnim regijama Mijanmara i Kine tamošnji stanovnici morali proći. U Gorkoj nadnici, nagrađenoj nagradom Orizzonti za najbolji scenarij na ovogodišnjoj venecijanskoj Mostri, protagonisti su migranti koji u veliki grad u istočnoj Kini pristižu u potrazi za boljim životom; no umjesto ostvarenja sna o boljoj budućnosti, čekaju ih izuzetno loši uvjeti života te ih redom uvode u nasilne i tiranske odnose. Bingov rad je na HRFF-u dosad bio predstavljen kroz filmove Otac i sinovi 2014. i Tri sestre 2012.

Djeca oluje, knjiga prva dokumentarni je film filipinskog autora Lava Diaza, u kojem se fokusira na razarajuće posljedice katastrofalnog tajfuna Haiyan na filipinskom otoku Tacloban. Spomenuti tajfun uzrokovao je smrt sedam tisuća ljudi, a nekoliko mjeseci nakon nesreće, Diaz je posjetio mjesto nesreće i snimao život tamošnje djece. Lav Diaz je jedan od najzanimljivijih redatelja suvremenog filma, koji među filmofilima već godinama uživa kultni status, a priznanje kod međunarodne struke i šire publike dobio je za nekoliko posljednjih uradaka (posljednji njegov film Žena koja je otišla osvojio je ove godine Zlatnog lava u Veneciji, a Iz vremena koje prethodi 2014. Zlatnog leoparda u Locarnu). HRFF je dosad prikazao nekoliko Diazovih filmova: Iz vremena koje prethodi 2014, Norte – kraj povijesti 2013. te Leptiri nemaju sjećanja 2009.

Pored filmskog programa, popratni festivalski program uključuje niz diskusija, a kao i prethodnih godina, festival se realizira u suradnji s partnerima iz brojnih drugih ljudsko-pravaških organizacija, kao i državnih institucija. Posebno ističemo višegodišnju suradnju s Uredom Europskog parlamenta vezanu uz nagradu Saharov za slobodu misli koju svake godine dodjeljuje Europski parlament, a koja će se ove godine odvijati u obliku Akademije Saharov.

Festival otvara Lo and Behold Wernera Herzoga.

Ulaz na sve projekcije i popratna događanja 14. Human Rights Film Festivala je besplatan.

24.10.2016. (14:51)

General Stipetić

Dva nova Herzogova dokumentarca: Internet i vulkani, stvaranje i uništavanje

Veliki bavarski redatelj Werner Herzog ovaj tjedan objavljuje dva dokumentarca, od kojih jedan pokriva stvaranje, a drugi destrukciju. Dakle, u Lo And Behold, Reveries Of The Connected World dokumentarist govori o Internetu čiji početak uspoređuje s Velikim praskom i vidi moguće apokaliptične posljedice, dok Internet sam opisuje kao darvinski svemir, divljačko carstvo koje nam je i sluga i gospodar (trailer). Za Into The Inferno (trailer) obišao je šest vulkana diljem svijeta, snimajući ne samo ovu prirodnu pojavu nego i ljude što žive oko njih i kompleksne filozofije tih društava utemeljene na vulkanima. Guardian

06.09.2016. (20:15)

Što se može naučiti o snimanju filmova iz 6-satnog predavanja Wernera Herzoga

27.01.2016. (08:39)

‘Lo and Behold: Reveries of the Connected World’ novi Werner Herzogov dokumentarac o Internetu