Vučetić: Kutleša je neprijateljski usmjeren prema sekularnosti - Monitor.hr
22.08. (16:00)

Odjeci razgovora

Vučetić: Kutleša je neprijateljski usmjeren prema sekularnosti

Crkva nije demokratska, nije ni pluralna, a ne možemo reći da je krasi i neka dijaloška kultura. Ona je kruta, hijerarhijski ustrojena, da ne okolišam, preživjela feudalna struktura koja komunicira dekretima, naredbama i zabranama. Kada se Katolička Crkva poziva na demokraciju, to čini s predumišljajem. Nju demokracija zanima isključivo kao sredstvo ostvarivanja nekih crkvenih, a to znači nedemokratskih ciljeva. Sekularno društvo shvaća pozitivnu uloge religije, ali je itekako svjesno toga da religijske strukture sekularnost ne gledaju prijateljskim očima. Dražen Kutleša se zasigurno ne bori za demokraciju, on se ne bori ni za hrvatsku državu kao demokratsku, suverenu, ponosnu, sekularnu državu. On demokraciju iskorištava kako bi povećao područje crkvenog utjecaja, a tamo gdje Crkva ima utjecaj, tamo zasigurno nema demokracije. Marko Vučetić za Autograf.


Slične vijesti

01.03.2023. (13:00)

Momci, sorry, imali ste priliku, niste je iskoristili

Ante Tomić: Da je Stepinac poslušao Tita, sve bi bilo drukčije

Katolički kler Tita nepodijeljeno drži svojim dušmaninom, ali bilo je opet prilika kad im je on možda iskreno želio najbolje, a oni to nisu znali prepoznati. Ova ogorčenost koju je na Kaptolu izazivalo Kutlešino imenovanje mogla se, na primjer, izbjeći da je crkveni vrh jednom davno poslušao Tita. Vrhovni komadant je, navodno, predlagao Alojziju Stepincu da se hrvatska crkva odvoji od Rima. “Lojzek, stari moj”, rekao je Tito, dodajući zagrebačkom nadbiskupu čašu viskija, “ajmo i ti i ja otkazati poslušnost stranim gospodarima. Ja ću kazati historijsko ne onom idiotu Staljinu, a ti kaži historijsko ne onom kretenu Piju Dvanaestom pa ćemo obojica biti samostalni i suvereni, svoji na svome.” Stepinac, kao što znamo, za to nije želio ni čuti… Slobodna

27.02.2023. (13:00)

Čeka ga puno posla

Starešina: Izazov za mons. Dražena Kutlešu jest europeizacija Katoličke crkve u Hrvatskoj

Zagrebačka nadbiskupija dobila je nadbiskupa koadjutora, mons. Dražena Kutlešu, koji će za godinu dana i službeno naslijediti kardinala Bozanića (ako mu se ostavka koju u toj dobi po obavezi mora ponuditi prihvati). Vatikan, po svemu sudeći, na njega ozbiljno računa. Pred Kutlešom je izazov gradnje novog odnosa između Crkve kao institucije i države, kao i korištenje crkvene autonomije, imovine i ljudskih potencijala za preuzimanje veće uloge u razvoju društva – od obrazovanja do kulture i medija. Danas nije realno očekivati da na biskupsku stolicu sjedne neki novi Josip Juraj Strossmayer. No malo je porazno da je relativno imućnu i utjecajnu Crkvu u Hrvatskoj u osnivanju kvalitativno visoko postavljenih katoličkih osnovnih škola i gimnazija dobrano pretekla siromašna i ugrožena Katolička crkva u BiH. Višnja Starešina za Lider.