Veličanstveni zaron na Volićima kraj Visa - Monitor.hr
09.07.2022. (07:00)

Čudesne boje jadranskog podmorja

Veličanstveni zaron na Volićima kraj Visa

Pred Viškim zaljevom nalazi se nekoliko malih otočića. Uz njegovu sjevernu obalu smješteni su otok Host, hridi Kamik, Rogačić i nekoliko hridi nekako stočnih naziva: Krava, Volić Veli i Volić Mali. Naš uron isplanirali smo na Volićima. Raspitali smo se o lokaciji i saznali da nas očekuje lijep zid s crvenim gorgonijama. Super. Ronioci se nekako uvijek dijele na ljubitelje olupina i ljubitelje lokacija s ovim živopisnim mekim koraljima. Ja sam nekako uvijek sklonija ovom potonjem morskom šarenilu. Jutarnji

image


Slične vijesti

04.11.2022. (14:00)

Tak da na dnu oceana znaš koliko je sati

Deepsea Challenge: Prvi Rolex od titana roni i do 11 tisuća metara

Jednom od najpoznatijih luksuznih brendova na svijetu – Rolexu nije nimalo strana proizvodnja vrhunskih ronilačkih satova kojim pomiču granice istraživanja morskih dubina. Još 1926. Rolex je debitirao sa svojom inovacijom, satom otpornim na vodu s kućištem Oyster, a potom 1953. i prvim ronilačkim satom, Submarinerom. Novi Deepsea Challenge inspiriran je eksperimentalnim satom s kojim se filmaš i istraživač Jamesa Camerona spustio u Marijansku brazdu, najdublju točku u oceanu.  OD materijala odabrali su RLX titan koji je istovremeno čvrst i lagan, postojan na zraku i u morskoj vodi. Unatoč dimenziji od 50 mm, Deepsea Challenge je za 30 posto lakši od eksperimentalnog modela kojeg je nosio James Cameron. Sat se prodaje po cijeni od 26 tisuća dolara što, tvrde znalci, uopće nije toliko visok iznos s obzirom na njegove zvjerske performanse. Lider

23.01.2021. (20:30)

Junaci svoga doba

Kako se radilo u vrime šototajera: krvav je to posal bija, to su junaci koji su izgradili sve naše rive i mule, luke i svjetionike….

E, koji je to krvav posal bija, koji su to junaci izgradili sve one naše rive i mule kroz godine. Danas je to ipak malo lagje, tehnika je napredovala, ali more je uvik vrag… I dalje je težak posal ronioca u građevinskin poslima oko podmorskih konstrukcija pristaništa i privezišta. A imamo i podmorske arheologe, koji četkicama brišu prašinu sa starih brodov i amfori. Da batiskafe i podmornice ne spominjen, ka ni ronioce sa maskama, perajama, bocama kisika i kamerama, koji ka podvodni snimatelji snimadu ribe, rake i lažinu, dušu dalo za Našional džeografik. Posebno su popularni športski ronioci, ko će dublje, ko će duže ronit bez zraka. Piše Edo Šegvić za Slobodnu Dalmaciju

 

06.10.2017. (09:00)

Hrvatski ronilac na dah Goran Čolak osvojio zlato i oborio rekord na Europskom prvenstvu u Turskoj

08.05.2017. (08:00)

Snimka zarona do dna imotskog Crvenog jezera

11.04.2017. (16:10)

Hrvatski ronioc i višestruki svjetski rekorder Goran Čolak oborio rekord – preronio 229,80 metara u jednom dahu; stari rekord premašio za 3 metra

11.04.2017. (16:04)

Goran Čolak oborio rekord – preronio 229,80 metara u jednom dahu

Hrvatski ronioc i višestruki svjetski rekorder Goran Čolak na Državnom prvenstvu Hrvatske, održanom ovog vikenda 7. i 8. travnja u Zagrebu, u bazenskoj disciplini ronjenja na dah sa stereo perajama postavio je novi rekord preronivši 229,80 metara – u jednom jedinom dahu. Stari rekord premašio je za 3 metra.

“S obzirom da ovu disciplinu nisam radio nikada do sad – čime je izazov bio još i veći, više sam nego zadovoljan postignutim rezultatom i novim svjetskim rekordom”, izjavio je Čolak.

Sredinom lipnja Čolak nastupa na CMAS Europskom bazenskom prvenstvu koje se održava u Cagliariju.

17.09.2015. (11:33)

Novi rekord Gorana Čolaka – ronio 108 metara

Hrvatski reprezentativac, višestruki svjetski prvak i rekorder Goran Čolak na AIDA Svjetskom dubinskom prvenstvu na Cipru u disciplini CWT – ronjenja u dubinu sa perajama dostigao je 2. mjesto, osvojio srebrnu medalju i postigao novi nacionalni rekord koji sada iznosi 108 metara (rekord dosad držao Veljano Zanki, 107m).

Prvi je bio Rus Aleksej Molčanov, a Goran dijeli drugo mjesto sa Samom Jerankom iz Slovenije.

Uspjeh je tim veći jer je ovo prvo Čolakovo individualno svjetsko prvenstvo u ronjenju u dubinu, kao dio dugoročnoga plana prijelaza iz bazenskih ronilačkih disciplina, u kojima je postigao gotovo sve što je moguće postići, u more.

Ove subote je na rasporedu SP-a u Limassolu posljednja finalna disciplina FIM – ronjenje u dubinu bez peraja uz povlačenje po konopu, gdje će Čolak tkđ. napasti hrvatski rekord.