Ukrajinsko žito uzburkalo tržište EU-a - Monitor.hr
05.01. (17:00)

Jednome na pomoć, drugome na štetu

Ukrajinsko žito uzburkalo tržište EU-a

Liberalizacija trgovine s Ukrajinom, pokrenuta kako bi se podržala zemlja tijekom ruske agresije, izazvala je neočekivane posljedice na tržištima EU-a. Iako je Unija pružila milijarde eura pomoći i otvorila koridore solidarnosti, potpuna liberalizacija trgovine stvorila je disrupciju, posebice u europskom uvozu žitarica. Jugoistočne članice EU-a, poput Bugarske, Mađarske i Poljske, osjećaju posljedice stihijskog uvoza jeftinih ukrajinskih žitarica. Neki poljoprivrednici tvrde da su na rubu opstanka, dok ih druge zemlje optužuju za nedostatak solidarnosti. U Hrvatskoj, uvoz je rezultirao padom cijena pšenice i kukuruza od 10 do 20 eura po toni, uz ukupnu štetu od 20 do 40 milijuna eura. Ovakav scenarij izaziva potrebu za prilagodbom na tržištu, dok politika prihvaća ekonomske žrtve radi podrške Ukrajini i suprotstavljanja Rusiji. (Lider)


Slične vijesti

28.11. (08:00)

Čestitke i sretno!

Šajatović: Slavimo tisućiti Lider, spremamo se za sljedećih tisuću

Umjesto retrospektive, Miodrag Šajatović se za ovakvu jubilarku odlučio za pogled u budućnost: Umjetnu inteligenciju doživljavamo kao protivnika nas novinara – ljudskih bića. Ali ako je ne možemo eliminirati, treba je pretvoriti u saveznika. Kad se malo izvježba, neka AI piše jednostavnije forme. Izvještit će se i u pisanju članaka. Ali ono što, vjerujem, još dugo neće uspjeti, to je ljudsko uočavanje i prenošenje emocija. Vrijeme je za veliki povratak reportaža! ‘Potjerati‘ novinare na teren. Emocije su ključna riječ, jer nema biznisa bez strasti. Ni novinarstva. 

06.04.2023. (14:00)

Lučonoše u mračnim vremenima

Šajatović: Lider je ‘old school‘ novinarstvo i ponosan je na to

Sada se, sve je više signala, osviješteni dio nadolazećih generacija više ne zadovoljava inflacijom i površnošću sadržaja. Ekipa postaje kritična prema prodavačima magle i čuvenih poruka u stilu ‘budi svoj‘ i ‘možeš sve što poželiš‘. Super je vidjeti mlade ljude koji ne prihvaćaju da se nešto ‘samo po sebi podrazumijeva‘. Ne prihvaćaju da postoje aksiomi koje ne treba provjeravati i dokazivati. U posljednje vrijeme, češće nego obično, stižu nam signali o primjerima da sasvim mladi čitatelji, srednjoškolci, biraju Lider kao medij koji redovito čitaju. Od pokretanja Lidera njegovali smo publiku među studentima. Javni prostor je, vjerojatno kao nikad do sada, zatrpan nedorađenim informacijama. Kao nikad prije, mlade ljude, buduću intelektualnu elitu, treba poticati na kritičko razmišljanje. Ni protiv čega unaprijed, ali ni za što dok se ne sagleda iz više kutova i dobije što je moguće više argumenata, kaže Miodrag Šajatović za Lider.

13.12.2022. (14:00)

Mindset uspjeha i duh poniznog lidera

Boris Jokić: “U današnjoj eri pojedinaca hrvatska reprezentacija na SP-u u Katru je savršen kolektiv”

Živimo u vremenu ekstremnog individualizma, a to je posebice vidljivo u nogometu, u kojem se stvari namjerno okreću oko pojedinaca. Isticanje jednog igrača nauštrb momčadi odgovara svima osim toj grupi ljudi koja godinama i mjesecima pokušava zajednički ostvariti određeni cilj. U današnje vrijeme koncept momčadi neusporedivo je manje atraktivan za financijsko i medijsko iskorištavanje. No, hrvatska je ekipa na Svjetskom prvenstvu u Katru upravo to – momčad u kojoj se nitko egoistično ne ističe. Osnovni razlog za to je jedinstvena struktura u kojoj je ključ njezin najbolji igrač Luka Modrić. Jedan od razloga višegodišnjeg uspjeha naše reprezentacije jest to što u njoj – za razliku od mnogih drugih, npr. belgijske – postoji jasna hijerarhija u kojoj su ‘zvijezde’ i iskusniji igrači u potpunosti podređeni momčadi. Njihova svijest da svojim primjerom zadaju ritam na terenu i izvan njega osigurava da oni mlađi ne ‘podignu kragne’ i ne umisle da su posebni već nakon dva uspješna dodavanja i jedne obrane. Tportal

15.08.2022. (12:00)

Imati suradnika za nadređenog umjesto šefa

Nekoliko osobina koje krase lidere

Menadžeri provode izrazito mnogo vremena u interakciji s drugima – ove interakcije ne uključuju samo podređene, nego i druge menadžere, ali i ljude izvan organizacije. Glavna svrha ovih interakcija je prikupljanje informacija te ostvarivanje i održavanje utjecaja kako bi lakše unijeli promjene. Tu su i brze odluke te kompromisi. Tempo rada je užurban i nepopustljiv, a sadržaj posla raznovrstan i rascjepkan – većina menadžera radi puno i nosi svoj posao kući. Tj. taj je posao poprilično nestrukturiran i manje formaliziran nego poslovi na nižim razinama organizacijske hijerarhije. Za obavljanje te funkcije potrebno je imati sljedeće osobine (Netokracija):

  • Motiv za moći
  • Visoku razinu aktivnosti
  • Samokontrolu
  • Emocionalnu inteligenciju
  • Karizmu
02.10.2015. (16:10)

Sretno s time

Hanžeković: Politika me ne zanima, ali želim da se vjeruje mojim medijima

„EPH se mora restrukturirati, mora se svesti u jedno poduzeće. Želio bih da se vjeruje mojim medijima i da sve što se objavi bude točno. Za to treba vremena. Politika me ne zanima, zanima me društvo u kojem živimo i pokušat ću ga napraviti boljim“, izjavio je poznati odvjetnik Marijan Hanžeković za vrijeme okruglog stola pod nazivom ‘Prilike za rast’ u sklopu konferencije poslovnog tjednika Lider. T-Portal