Ugljični offset ili kompenzacija ugljika pucanj je u prazno - Monitor.hr
12.09.2022. (22:00)

Velike 'zelene' tvrtke

Ugljični offset ili kompenzacija ugljika pucanj je u prazno

Europskim propisom o klimi Europa se obvezuje postati ugljično neutralna do 2050. Kako bi se sve to zacrtano postiglo svi moraju odraditi svoj dio, pa tako i velike korporacije koje se iz dana u dan proglašavaju ugljično neutralnima. Ta radnja se danas na zapadu zove ‘carbon offset’, a mi bi je mogli prevesti kao nadoknada ili kompenzacija ugljika. To je zapravo kredit koji osoba ili organizacija može kupiti kako bi smanjila svoj ugljični otisak. Kada je broj dobivenih kredita za kompenzaciju ugljika jednak ugljičnom otisku pojedinca ili organizacije ta osoba ili organizacija je neutralna u pogledu ugljika. Prihod ostvaren kupnjom kompenzacije ugljika često se – ali ne uvijek – ulaže u ekološki prihvatljive projekte. Radi se o ideji koja počiva na tome da neka tvrtka ili korporacija može zagađivati koliko hoće ako to na neki način kompenzira negdje drugdje. Lider


Slične vijesti

28.07. (08:00)

Emisije se ispuštaju samo disanjem

Počele su najodrživije Igre u povijesti: Što je sve Pariz napravio da postigne ugljičnu neutralnost?

Pariška rijeka Seina, u kojoj je zbog zagađenja plivanje bilo zabranjeno više od stoljeća, danas je dovoljno čista da se u njoj održi plivački dio triatlonske utrke i plivački maraton. Pariz je potrošio 1,4 milijarde eura, postavljajući golemu podzemnu cisternu za pohranjivanje otpadnih voda kako one ne bi otjecale u Seinu. Umjesto da borave u apartmanima, sportaši borave u Olimpijskom selu koje je izgrađeno tako da će nakon završetka Igara i Paraolimpijade, svi stanovi biti prenamijenjeni u stambene prostore za stanovništvo ili uredske prostore. Apartmani koriste geotermalno hlađenje umjesto klima-uređaja, ovaj sustav uzima vodu hlađenu na četiri stupnja Celzijusa iz bunara dubokih do 70 metara u obližnjem geotermalnom postrojenju… Hrana za sportaše bit će od lokalnih proizvođača, a u Parizu je za sve te silne posjetitelje organiziran javni prijevoz s niskom razinom ugljika – biciklističke staze, metro vlakovi, autobusi… Green

24.07. (23:00)

Ne prde nam krave, ali...

IJF: Previše smo ovisni o fosilnim gorivima, treba nam porez na ugljik

U zelenim politikama Hrvatska nije dobar EU učenik. Dok zajednica europskih zemalja nalaže klimatsku neutralnost do 2050. te smanjenje emisija štetnih plinova za 55 posto do 2030., odnosno manju ovisnost o velikom zagađivaču – fosilnom gorivu – Hrvatska ga se objeručke drži. I to unatoč ogromnom potencijalu u obnovljivim izvorima energije. Rad “Okolišni porezi u Hrvatskoj i Europskoj uniji” objavljen u Osvrtima IJF-a, otkriva da je udio prihoda od okolišnih poreza u BDP-u u Hrvatskoj među najvišima u Europskoj uniji te da, suprotnom EU trendovima, raste. Rješenje za ovakvu situaciju itekako postoji i leži u uvođenju novog poreza – onoga na ugljik, kakav ubiru brojne države članice. Poslovni

18.02. (13:36)

Omogućavanje održivosti: Praktični načini življenja s manje ugljičnog otiska

Život s ugljično neutralnim stilom postao je sve važniji kako se suočavamo s hitnim realnostima klimatskih promjena. S porastom emisija stakleničkih plinova koje doprinose globalnom zatopljenju, pojedinci su sada više nego ikad potaknuti da usvoje prakse koje minimiziraju njihov ugljični otisak. Iako bi zadatak na prvi pogled mogao izgledati zastrašujuće, integriranje održivih navika u svakodnevni život može biti i izvedivo i nagrađujuće. Evo nekoliko praktičnih koraka koje možete poduzeti kako biste živjeli s manje ugljičnog otiska:

1. Smanjite Potrošnju Energije:

Prebacite na obnovljivu energiju: Razmislite o investiranju u solarne panele ili odaberite dobavljača obnovljive energije za napajanje vašeg doma.
Aparati s visokom učinkovitošću: Nadogradite na aparate i žarulje s visokom energetskom učinkovitošću kako biste smanjili potrošnju električne energije.
Isključite uređaje: čak i kada su isključeni, elektronički uređaji troše energiju. Isključite punjače i uređaje kada ih ne koristite kako biste uštedjeli energiju.

2. Promislite O Prijevozu:

Koristite javni prijevoz ili kombi: Iskoristite javni prijevoz, zajednički prijevoz ili bicikliranje kad god je to moguće kako biste smanjili emisije iz osobnih vozila.
Odaberite ekološki prijateljska vozila: Ako kupujete novi automobil, odaberite električne ili hibridne modele, ili razmislite o vozilima s boljom učinkovitošću goriva.
Kombinirajte obavljanje zadataka: Planirajte svoje putovanje učinkovito kako biste smanjili broj prijeđenih milja.

3. Smanjite Otpad:

Prakticirajte recikliranje: Odvojite reciklabilni otpad od smeća i kompostirajte organski otpad kako biste smanjili emisije iz deponija.
Izbjegavajte plastičnu ambalažu za jednokratnu upotrebu: Umjesto toga, koristite višekratne vrećice, boce i spremnike umjesto jednokratnih.
Kupujte Rabljene Predmete: Prihvatite kupovinu rabljenih predmeta kako biste smanjili potražnju za novim proizvodima.

4. Prihvatite Održivu Prehranu:

Manje jedite meso: Smanjite konzumaciju životinjskih proizvoda, posebno govedine, koja ima visok ugljični otisak.
Podržavajte lokalne i organske farme: Kupujte lokalno uzgojeno i organsko voće i povrće kako biste minimizirali emisije ugljika povezane s transportom i konvencionalnim praksama poljoprivrede.
Smanjite otpad hrane: Planirajte obroke, pravilno skladištite hranu i kompostirajte ostatke kako biste smanjili otpad hrane.

5. Čuvajte Vodu:

Popravite curenja: Popravite curenja u slavinama i cijevima kako biste sačuvali vodu.
Instalirajte elemente koji štede vodu: Instalirajte tuševe s niskim protokom i WC-e s malom potrošnjom vode kako biste smanjili potrošnju vode.
Sakupljajte kišnicu: Razmislite o instaliranju bačve za kišnicu kako biste prikupili kišnicu za vanjsku upotrebu.

6. Neutralizirajte Vaš Ugljični Otisak:

Podržite projekte neutralizacije ugljika: Investirajte u programe neutralizacije ugljika koji financiraju inicijative poput pošumljavanja, projekata obnovljive energije i hvatanja metana.

7. Edukacija i Zagovaranje:

Širite svijest: Podijelite informacije o važnosti življenja održivo s prijateljima, obitelji i članovima zajednice.
Zagovarajte promjene: Podržavajte politike i inicijative usmjerene na borbu protiv klimatskih promjena i promicanje održivosti na lokalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini.

Živjeti s ugljično neutralnim stilom nije o postizanju savršenstva, već o donošenju svjesnih odluka koje zajedno smanjuju naš utjecaj na okoliš. Implementiranjem ovih praktičnih koraka i neprestanim traženjem načina za minimiziranje vašeg ugljičnog otiska, možete doprinijeti zdravijoj planeti za sadašnje i buduće generacije. Zapamtite, svaka mala akcija ima značajnu ulogu u putovanju prema održivom življenju.

05.01. (20:00)

Misle i djeluju zeleno

Iz prvog hrvatskog ugljično neutralnog ureda objasnili što su sve poduzeli da smanje ugljični otisak

Domaća tvrtka Infinum dobitnica je CO2 neutralnog certifikata. Drugim riječima, rade izrazito teške i odgovorne poslove, a da pritom ni na koji način ne štete okolišu. Kako? Objasnili su u intervjuu za Green: Proces smo započeli izračunom emisija stakleničkih plinova u svim segmentima našeg poslovanja, od energetske potrošnje do transporta. Nakon mjerenja emisija, postavili smo ciljeve za redukciju istih, što je ujedno i najbitniji korak te ostatak kompenzirali kupnjom ugljičnih kredita. Prva mjera koju smo poduzeli bila je smanjenje upotrebe jednokratne plastike i stvaranje plastičnog otpada, uz ozbiljan pristup recikliranju plastike i drugih materijala. Zamijenili smo 70 posto proizvoda za održavanje ureda održivim, netoksičnim alternativama, uglavnom od lokalnih proizvođača.

09.08.2023. (12:00)

Auto zvani stablo

Umjesto da ga ispušta, ovaj automobil za vrijeme vožnje ‘jede’ ugljik

Vozilo je razvio tim studenata na Tehničkom sveučilištu u Eindhovenu u Nizozemskoj. Automobil je opremljen uređajem za hvatanje ugljika, a tijelo automobila nije izrađeno od materijala koji su uobičajeni za automobile, nego od reciklirane plastike oblikovane 3D printerom. Zem automobil ima litij-ionske baterije nizozemske tvrtke Cleantron, do 15% svoje energije dobiva putem solarnih panela proizvođača Watllab, a njegova cirkulacija ugljika proučava se zahvaljujući analizi koju provodi SimaPro softver. Rješenje je došlo u obliku dva filtera na donjoj strani automobila koji obavljaju svoj posao dok je automobil u pokretu. Dok se vozi, zrak prolazi kroz filter, a ugljični se dioksid zadržava na njemu. Automobil još nije skroz ugljično neutralan, ali radovi na njegovom razvitku se nastavljaju. Green

11.11.2022. (20:00)

Kapetane moj

Kako dekarbonizirati brodsku plovidbu?

Više od 40 luka, poduzeća i država već je najavilo odgovarajuće mjere, od prelaska na ekološki prihvatljiva goriva do poticaja za brodove koji su povoljniji za zaštitu okoliša. Oko 80 posto svjetske trgovine odvija se morskim putem. Svaki dan ogromni kontejnerski brodovi plove svjetskim morima kako bi isporučili robu. I godišnje ispuštaju milijardu tona ugljičnog dioksida u atmosferu. Brodski promet je odgovoran za oko tri posto svjetskih emisija štetnih plinova. Kada bi se radilo o jednoj zemlji, ona bi bila među deset najvećih zagađivača. Premda brodarska branša do 2050. godine želi biti klimatski neutralna, do sada nisu zabilježeni veći pomaci. Analize pokazuju da bi štetne emisije čak mogle porasti i do 130 posto. DW