Sve manje Katalonaca želi neovisnost. Prema najnovijem istraživanju koje je provela regionalna vlada, 48,8% Katalonaca trenutno se protivi osamostaljenju, a 41,9% ga podupire. Broj onih koji se protive najviši je od srpnja 2017. Ministar vanjskih poslova Katalonije Alfred Bosch u posjetu Zagrebu rekao je da je odgovor španjolskih vlasti na pitanje o katalonskoj neovisnosti bio povijesna greška.
Katalonska i španjolska nacionalna policija preuzele su u noći na subotu kontrolu nad ulicama Barcelone i drugih katalonskih gradova rastjeravši prosvjednike koji su tijekom šest sati iza zapaljenih barikada kamenjem sudjelovali u sukobu iza kojega je ostalo 89 ozlijeđenih (Net.hr). U prosvjedima zagovornika nezavisnosti Katalonije jučer je u Barceloni sudjelovalo preko pola milijuna ljudi.
Katalonski parlament, u kojem većinu mjesta imaju zagovornici nezavisnosti, izglasao je Carlesu Puigdemontu pravo da bude izabran za predsjednika vlade što je prvi korak u njihovom pokušaju da ga vrate na čelo pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika; potez je zapravo simboličan jer je čovjek trenutno u pritvoru u Njemačkoj i prijeti mu izručenje Španjolskoj gdje je optužen za pobunu
Stranke koje se zalažu za neovisnost Katalonije osvojile su većinu u regionalnom parlamentu, što znači da vjerojatno slijedi novo razdoblje konfrontacije lokalne katalonske vlasti i centralne državne vlasti u Madridu. Pojedinačno je najviše glasova, 25% osvojila stranka Građani koja se zalaže za ostanak u Španjolskoj, no tri separatističke stranke osvojile su zajedno 70 mjesta u parlamentu od 135 mjesta. Na izbore je izašlo rekordnih 80% birača. Euronews, Washington Post
Deseci tisuća zagovnika nezavisnosti Katalonije uz povike “sloboda” koračali su ulicama Barcelone tražeći oslobađanje katalonskih dužnosnika pritvorenih pod optužbom za pobune. “Sloboda političkim zatvorenicima”, pisalo je na transparentima dok su se na ulicama vijorile katalonske zastave. Prosvjed su organizirali Katalonska nacionalna skupština (ANC) i Omnium Cultural, čiji su čelnici u pritvoru, i koje mobiliziraju građane u obranu proglašene republike. Na čelu povorke su bili članovi obitelji osmero pritvorenih članova smijenjene katalonske vlade s transparentom “Mi smo Republika”. T-Portal, ABC
Carles Puigdemont rođen je 29. siječnja 1962. u Kataloniji. Na Sveučilištu u Gironi studirao je katalonsku filozofiju, ali je od studija odustao kako bi postao novinar s punim radnim vremenom. Novinarstvo je napustio 2006. kako bi se pridružio Katalonskoj izbornoj alijansi koja se vremenom prometnula u pokret za nezavisnost. Kako je imao veliko iskustvo u medijima, pomogao je uspostavljanju Katalonske novinske agencije, koja je bila praktično digitalni glasnogovornik katalonskog pokreta. 2011. izabran je za gradonačelnika Girone, glavnog grada istoimene provincije, piše Express o odbjeglom katalonskom predsjedniku.
Katalonski predsjednik Carles Puigdemont napustio je Španjolsku i otišao u Bruxelles, nakon što je španjolsko državno odvjetništvo najavilo optužnicu protiv njega za pobunu protiv vlasti. Madrid je naredio raspuštanje katalonske vlade i sazvao nove parlamentarne izbore za 21. prosinca. Puigdemontova stranka objavila je da će izaći na izvanredne izbore u Kataloniji za dva mjeseca. Bez podrške EU i SAD-a, kao i podrške velikog broja građana, katalonska priča o neovisnosti trajala je svega jedan vikend.
“Isključujem puno neovinost, ali ne nužno i još više autonomije, iako su već sada jedna do regija s najviša prava u svijetu”, rekao je španjolski ministar vanjskih poslova Alfonso Dastis o Kataloniji (RT). Vlada u Madridu sazvala je nove izbore u Kataloniji za 21. prosinca, a dopuštaju da se kandidira i dosadašnji katalonski premijer Carles Puigdemont – “ako ne bude u zatvoru”. Madrid danas preuzima kontrolu nad katalonskim intitucijama (Financial Times). Jučer su u Barceloni održani prosvjedi za jedinstvo Španjolske – organizatori kažu da je bilo milijun ljudi, policija 300.000 (Politico).