Bolji od sistema
Stotine tisuća prosvjednika na ulicama američkih gradova, bez već incidenata
Kip Kristofora Kolumba ostao je bez glave u Bostonu, drugi je oštećen u Miamiju, treći bačen u jezero u Virginiji, a još je jedan srušen u Saint Paulu u Minnesoti nakon smrti Afroamerikanca Georgea Floyda, kojeg je ubio bijeli policajac. Prosvjedi su se proširili i u Europi, gdje se prosvjednici zauzimaju za manjine, kao i za migrante. Ovi prosvjedi trebali bi poslužiti kao upozorenje da pozivi na društvenu pravdu i rasnu jednakost mogu lako otklizati i u suprotni ekstrem, piše Index.
Diljem svijeta nastavljaju se prosvjedi i akcije protiv rasizma koje je potaknulo ubojstvo Afroamerikanca Georgea Floyda. U Antwerpenu je vandaliziran kip belgijskog kralja Leopolda II. kojeg povijest pamti po kolonizaciji Konga, a vlasti su zatim odlučile ukloniti ga i preseliti u muzej. U Velikoj Britaniji je tijekom vikenda i prosvjeda protiv rasizma u Bristolu srušen i u vodu bačen kip britanskog trgovca robljem Edwarda Colstona.
Privilegij nije samo mjesto na kojem si se, pukom igrom slučaja rodio (pritom ne mislim samo na geografiju), ona je i boja kože, da, nacionalnost, seksualna pripadnost, sretna obitelj stabilnih primanja, posao, ljubav, zdravlje, izgled. I što s njim, pitanje je koje je nelagodno, ali koje je u redu. Privilegij koji imate je i odgovornost. Danas više nego ikada, jasno je da mi koji ga imamo privilegij moramo koristiti da bismo svoje mjesto u prvim redovima prepustili onima koji ga nemaju, da bismo šutjeli i učili. Ne šutjeli i odmahnuli glavom, nego šutjeli, gledali, educirali se i učili, piše Jelena Veljača.
Američki aktivisti, u sjeni slučaja George Floyd, traže da se smanji proračun tamošnjoj policiji, što nije besmislen zahtjev. Posljednjih nekoliko desetljeća američka je policija znatno ojačala – bdžet joj je velik, gotovo nitko je ne kontrolira, a zakoni štite njene pripadnike visokim stupnjem imuniteta. Tipičan primjer je Los Angeles – od ukupno 5,4 milijardi dolara gradskog proračuna, daleko najviše ide policiji – 1,8 milijardi dolara. Deutsche Welle
“Pokvareni, bijeli sistem čini živote nebijelaca jadnim i bijednim, ali nije na njima da to poprave. To je problem bijelaca i bijelci ga moraju riješiti” – napisao je anonimni umjetnik i aktivist Banksy u svojoj objavi na Instagramu.
Producent Terrace Martin snimio je moćnu protestnu pjesmu o policijskom nasilju u SAD-u. Na pjesmi mu gostuje reper Denzel Curry i saksofonista Kamasi Washington. Uz pjesmu ide i jednako moćan video sa snimkama ovotjednih prosvjeda zbog ubojstva Georgea Floyda, a na kraju je videa dugi dio s popisom ubijenih crnaca, koje je ubila policija.
Bivši predsjednik Obama podržao je mirne prosvjede – sjetite se kako je ova zemlja osnovana prosvjedom, zove se Američka revolucija – dodavši kako je samo njihov malen postotak nasilan, piše Branka Slavica za HRT. U Minneapolisu su uhićena još trojica policajaca koji su sudjelovali u brutalnom privođenju Georgea Floyda te je protiv njih podignuta optužnica za ubojstvo. Bivši ministar obrane u Trumpovoj administraciji, general Jim Matiss podržao je prosvjednike, a Trumpa opisao kao prijetnju američkom Ustavu. Službena autopsija je završena i u njoj stoji da je Floyd umro od zastoja srca, dok u nezavisnoj autopsiji stoji da je uzrok “gušenje od stalnog pritiska”.