Sprovod pape Franje u subotu, proglašen Dan žalosti, objavljene fotografije pape u lijesu - Monitor.hr
Utorak (18:00)

Sprovod pape Franje u subotu, proglašen Dan žalosti, objavljene fotografije pape u lijesu

  • Vatikan je objavio sliku pape Franje u lijesu (Index), tiskovni ured Vatikana objavio detalje posljednjeg papinog dana, prije izlaska pred ljude pitao svog osobnog bolničara: “Misliš li da to mogu?”, koji ga je ohrabrio. Kasnije mu je zahvalio što ga je izveo na trg (Index)
  • Na dan papinog sprovoda u Hrvatskoj proglašen Dan žalosti, tog dana obavezno je spuštanje zastava na pola koplja na zgrade institucija, od 7 do 19 sati nema zabavnog programa na javnom prostoru, a i javni mediji, poglavito televizija i radio, moraju svoj program prilagoditi (Klikni)
  • Žrtve svećeničkog zlostavljanja: Papa Franjo napravio je iskorak, ali nedovoljan (tportal)
  • Revolucionar s vizijom: Smrt pape Franje izazvala je snažne reakcije širom sveta. Talijanska javnost ga oplakuje kao jednog od “najhumanijih papa u istoriji”, dok su u Buenos Airesu organiziraju mise i okupljanja u čast voljenog nadbiskupa (Novosti)

Slične vijesti

Danas (07:00)

'Bio je značajan kao Franjo, a ne kao papa'

Vučetić: Franjo nikada nije izdao vlastitu ljudskost

Papa Franjo je progovarao o nespojivosti kršćanstva i nacionalizma, nama je kršćanstvo služilo, a i dalje služi, u nacionalističke svrhe – riječ je, dakle, o grotesknom kršćanstvu i o karikaturalnoj naciji. S punim pravom je Franjo odbijao s lažnim kršćanstvom hraniti naš vulgarni nacionalizam. Zbog toga Alojzija Stepinca nije proglasio svecem. Svetac nije onaj koji se veseli fašističkoj verziji hrvatstva i koji pozdravlja državu logora i rasnih zakona. Crkva je Kristova, kršćani jedino s njime sklapaju koaliciju, sve ostalo je protukršćanski stav. Stepinčeva crkva je nonsens, ali to nacionalisti ne vide. Kalkulanti ne umiru kao ljudi, oni umiru kao otužne društvene funkcije. Mnogi kalkulanti su, zbog promašenih života, umirali kao pape, kardinali ili predsjednici država. Papa Franjo nije umro kao papa, nego kao čovjek. Veličinu i svetost umiranja tog čovjeka nije prepoznao jedan siroti kalkulant koji, groteskan kakvo mu je i biračko tijelo, živi umišljaj nekakve premijerske posebnosti. Marko Vučetić za Autograf.

Utorak (19:00)

Ostavio nam je nešto i za čitanje

Papa Franjo je autor i prve autobiografije iz pera jednog poglavara Katoličke Crkve

Papa Franjo prvu je knjigu napisao još 1982., bila su to razmatranja redovnika, a iz njegova je pera slijedilo još 13 knjiga u kojima je razlagao pitanja vjere, nade, grijeha. Posljednja u nizu je autobiografija “Nadaj se” prevedena i na naš jezik. Od prve pričesti do 1953. kada je osjetio poziv za svećenika, do svih izazova pontifikata, na 320 stranica. Pisao ju je šest godina. “Što uvijek možemo učiniti? Pogriješiti. Koja je najveća pogreška? Odustati” – riječi su pape Franje koje će zauvijek odjekivati. HRT

Utorak (18:00)

Papa realist

Diplomat Ivica Maštruko o papi Franji: Nije bio revolucionar, već reformator u okviru postojećih načela

Papa Franjo nikada nije odstupao od temeljnih načela Katoličke crkve. Nije bio Papa revolucionar, koji bi uvodio neke nove dogme, nove oblike ponašanja. On je bio reformator u okviru postojećih načela i dogmi katoličke crkve. Nastojao unaprijediti ponašanje Katoličke crkve vezano za žene. Odnos prema manjinama unutar Katoličke crkve kao što su seksualne manjine išao je na toleranciju, ali sve u okviru dogmatskih pravila. Govoreći protiv bogatstva natjerao je kardinale i biskupe da ne nose zlatne križeve nego drvene ili metalne. Da se ne produciraju zlatom i bogatstvom. Uveo je reforme u financijsko poslovanje Vatikana. Bio je simpatičan vjernicima u Hrvatskoj, a što se tiče crkvene hijerarhije, uglavnom su bili u fazi iščekivanja kakav će biti smjer novog pape. Nije im se sviđalo nepriznavanje ukazanje Gospe u Međugorju i što kardinala Alojzija Stepinca nije proglasio svetim. Ivica Maštruko za Nacional.

Utorak (10:00)

Dani kada se gleda u dimnjak

Nakon papine smrti slijedi konklava – zbor kardinala u Vatikanu bira novog papu

Konklava je politički događaj u najboljem smislu te riječi – promišljena, čak i molitvena rasprava o budućnosti zajednice. Kardinali su u tom razdoblju izolirani od svijeta, zabranjeno im je komunicirati s bilo kim izvan procesa, primati poruke ili pratiti medijske izvještaje. Pravo glasa imaju samo kardinali mlađi od 80 godina, koji svoje glasove daju u Sikstinskoj kapeli pišući ime na papirić. Glasanje se ponavlja sve dok jedan kandidat ne osvoji dvotrećinsku većinu. Okupljeni vjernici na Trgu svetog Petra obaviješteni su o izboru pape kada iz dimnjaka Sikstinske kapele izađe bijeli dim.

Nedavno je izašao i film Konklava koji nastoji taj proces prikazati što realističnije. No, naišao je na kritike same Crkve u prikazima samih kardinala koji se bore za vlast, poput političara (Index). U izbor novog pape ne ide se prije nego što prođe 14 dana nakon smrti, a najkasnije 20 dana. Konklava može završiti za nekoliko sati, ali može potrajati tjednima, mjesecima, pa čak i godinama. Najduža je trajala čak dvije godine, kada je 1268. godine izabran papa Grgur X. No, danas to ide puno brže. Franjo je 2013. izabran nakon nešto više od 26 sati i pet krugova glasanja. DW

Utorak (09:00)

Samo da mu i nasljednik nastavi njegovim stopama

In memoriam – papa Franjo (1936. – 2025.): Dobri papa

Njegova skromnost bila je u suprotnosti sa stilom njegovog izravnog prethodnika, odbacio je raskošne simbole papinske moći i činilo se da se doista trudi izmijeniti tvrdu politiku Crkve dajući izjave koje su naoko signalizirale toleranciju prema homoseksualcima, želju za kažnjavanjem seksualnih zlostavljača u redovima svećenstva, pa i prihvaćanje političara koji se ne suprotstavljaju abortusu. Ovi hvalevrijedni stavovi donijeli su mu simpatije i izvan krugova vjernika, no u redovima crkve mnogi su mu se protivili.

Bergoglio možda na koncu neće zadovoljiti ni jedne ni druge, budući da će ga konzervativci otvoreno prezirati zbog liberalnih stajališta, dok će mu ovi sa suprotnog spektra zamjerati da nije otišao dovoljno daleko u svojim nastojanjima da ostvari bitne promjene. Volio je sport, ali i glazbu – znalo ga se vidjeti navečer kako iz trgovine izlazi s novim vinilom. No, posebno je zanimljivo da je i sam snimio glazbeni album “Wake Up!” koji je kombinirao himnični pop rock s puhačima i električnim gitarama s papinim govorima i gospelom. Franjin pontifikat treba gledati kao najprogresivniji, a stoga ujedno i najpozitivniji u suvremeno doba. Ravno do dna

Ponedjeljak (15:00)

U miru Gospodnjem

Franjino papinstvo karakteriziralo je bliskost s običnim ljudima, skromnost i zalaganje za siromašne

Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio 17. prosinca 1936. godine u Buenos Airesu, potječe iz obitelji talijanskih imigranata. Zaređen je za svećenika 1969., a četiri godine kasnije položio je doživotne zavjete u isusovačkom redu. Papom postaje nakon ostavke Benedikta XVI. Prvi je papa Argentinac, s američkog kontinenta i Zemljine užne polutke. Preuzeo je Crkvu u izazovnom razdoblju, kada su je potresali skandali, osobito oni povezani sa seksualnim zlostavljanjem. Često je kritizirao Crkvu zbog, kako je rekao, prevelike opsjednutosti pitanjima homoseksualnosti, pobačaja i kontrole rađanja. Ipak, ostao je vjerni zagovornik tradicionalne obitelji i protivnik pobačaja. Godine 2019. postao je prvi papa koji je posjetio Arapski poluotok, kolijevku islama, promičući mir i vjersku toleranciju. HRT

Ponedjeljak (13:50)

Počivao u miru

Na Uskrsni ponedjeljak umro je papa Franjo, imao je 89 godina

Papa Franjo jučer se, na Uskrs, neočekivano pojavio pred vjernicima na Trgu svetog Petra u Vatikanu i okupljenima kratko poželio sretan Uskrs. Sveti Otac je izišao u invalidskim kolicima te je s balkona bazilike svetog Petra mahnuo tisućama okupljenih vjernika koji su ga pozdravili velikim pljeskom. Jutros je stigla tužna vijest, preminuo je u 7:35. Imao je 89 godina. (Index) Prošlog mjeseca otpušten je iz bolnice nakon pet tjedana liječenja zbog infekcije koja je prerasla u obostranu upalu pluća.

  • Jučer se susreo s JD Vance-om i Plenkovićem (Index)
  • U 12 godina prošao cijeli svijet: Po ovim fotografijama sjećat ćemo se pape Franje (tportal)
  • Stižu reakcije na smrt pape, suze u Vatikanu. Aktiviran poseban režim (Index)
  • Po ovim izjavama pamtit ćemo papu Franju (Index)
  • Tko će biti novi papa? Spominju se neka imena, očekuje se nadmetanje između liberalnije i konzervativnije struje kardinala (Index)
Nedjelja (15:30)

Gradu i svijetu

Unatoč bolesti papa Franjo se ipak pojavio na loži bazilike svetog Petra i vjernicima osobno čestitao Uskrs

Tradicionalnu poruku ‘Urbi et Orbi’, koju Papa svake godine upućuje Rimu i svijetu, ove je godine u njegovo ime pročitao kardinal Angelo Comastri. Papa je poručio da Uskrs otkriva konačni smisao ljudskoga života – čovjek nije stvoren za smrt, nego za život. S posebnom zabrinutošću osvrnuo se na stanje u Gazi i Svetoj zemlji, gdje je izrazio blizinu i solidarnost s kršćanima i svim pogođenima sukobom. Upozorio je na dramatičnu i nedostojnu humanitarnu situaciju u Pojasu Gaze te apelirao na zaraćene strane da prekinu vatru. HRT