SpaceX Elona Muska uspješno prizemljio raketu na platformu - Monitor.hr
09.04.2016. (08:39)

Bravo

SpaceX Elona Muska uspješno prizemljio raketu na platformu

SpaceX Elona Muska je svojom raketom Falcon 9 u petak navečer poslao prema Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) NASA-in modul za napuhavanje, namijenjen boravku astronauta. Dok je modul letio prema ISS-u, ostatak rakete je imao drugu misiju – povratak na Zemlju u jednom komadu. I eto ga. Monitor


Slične vijesti

03.01. (13:00)

Samo da ih ne proguta jedna

Indija pokreće projekt istraživanja crnih rupa

Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) ostvarila je veliki korak prema istraživanju crnih rupa lansiranjem novog svemirskog opservatorija iz svemirskog centra Sriharikota. Čelnik ISRO-a, Sreedhara Somanath, objavio je uspješnost lansiranja rakete nosača. Satelit namijenjen istraživanju crnih rupa ima očekivani radni vijek od pet godina, a njegova proizvodnja koštala je oko 2.5 milijarde rupija (oko 27 milijuna eura). Ova ambiciozna misija naglašava predanost svemirskim istraživanjima i planovima za budućnost koji uključuju slanje astronauta na Mjesec do 2040., a do 2035. planiraju postaviti indijsku svemirsku postaju. (Index)

07.03.2020. (14:30)

A, nema neki low-cost?!?

Musk iduće godine šalje tri turista na Međunarodnu svemirsku stanicu, karta – 55 milijuna dolara

SpaceX će krajem 2021. poslati tri turista na desetodnevno putovanje na Međunarodnu svemirsku stanicu. Svemirski turisti provest će ukupno dva dana na putu do stanice i nazad, a tamo će provesti osam dana, dijeleći prostor s astronautima koji tamo rade. Paket aranžman koštat će oko 55 milijuna dolara, a jedno je mjesto već rezervirano.

19.06.2019. (22:30)

To kol'ko deru hrvatski taksisti nije ništa!

NASA vozi na Međunarodnu svemirsku postaju – za 50 milijuna dolara

Privatnim astronautima bit će dopušten let na postaju najranije od 2020. godine, misije bi trajale do 30 dana, a u planu su dvije ovakve privatne misije godišnje. I za turiste će vrijediti strogi medicinski standardi i pravila obuke NASA-e, a prevozit će ih SpaceX i Boeing. Spavanje na ISS-u se dodatno plaća – 35.000 dolara noć.

 

12.04.2019. (22:30)

Tko ima - štedi

SpaceX po prvi put prizemljio sve raketne potisnike Falcon Heavyja

Ovo je prvi put da je Space-X uspio prizemljiti sva tri potisnika najjače rakete na svijetu. Dva potisnika prizemljila su se na mjestu lansiranja, treći na platformu u Atlantiku. Ova verzija letjelice Falcon Heavy napravljena je kako bi se optimiziralo njihovo ponovno korištenje, što omogućuje SpaceX-u da ih ubrzo nakon slijetanja mogu koristiti za nove misije.

02.03.2019. (15:30)

Auto-zmaj

SpaceX lansirao Crew Dragon – nova era u američkom istraživanju svemira

Noćas je Elon Muskova kompanija SpaceX s Floride uspješno lansirala kapsulu Crew Dragon koja će odletjeti do Međunarodne svemirske postaje. Cilj misije je dokazati potencijal za prevoženje astronauta u orbitu komercijalnom letjelicom. Posljednji put da su Amerikanci svojom letjelicom poslali astronauta u svemiru bilo je 2011., otada NASA plaća Rusima prijevoz 82 milijuna dolara po sjedalu. Crew Dragon leti bez posade, samo s lutkom, sutra će pristati na Međunarodnu svemirsku postaju, ostat će zakvačen pet dana, a 8. ožujka se vraća na Zemlju. Time

03.11.2017. (16:16)

Vau vau

Na današnji dan Lajka poletjela u svemir

U jeku svemirske utrke, Sovjeti su 3. studenog 1957. godine u svemir lansirali prvo živo biće – kujicu Lajku, koja je tragično uginula istog dana. Tri godine staru mješanku našli su na moskovskim ulicama, a činjenica da je preživjela zimu i glad bili su razlog zbog kojeg su znanstvenici mislili da bi Lajka mogla podnijeti ekstremne uvjete. No bila je to misija bez povratka, iako su Rusi dugo zavaravali javnost da je mogu vratiti padobranom, a kasnije da je uginula bezbolno, no u stvari se to dogodilo od stresa i visoke temperature – video. Express, Quartz

10.06.2017. (15:36)

Mjesto heroja

Dilema: Koga poslati u svemir – ljude ili robote?

Poznati astrofizičar Neil deGrasse Tyson u zanimljivom razgovoru priča o dilemi slanja robota ili čovjeka u svemir, što bi moglo doći uskoro. Ako nas zanimaju samo znanstvena otkrića treba poslati robote, jer su jeftiniji, ne treba ih vratiti kući, ne moraš ih hraniti, kaže on. Ali, postoji vrijednost ljudskog nadahnuća – ako pošaljemo nekog od nas ta će osoba biti heroj našoj civilizaciji i to ima vrijednost. Ovdje intervju.