Ples na tankom ledu
Slabe države, nasilje i moć pojedinaca “hrana” su za ratne scenarije
- Ruske političke slabosti su velike, ali i pogoršane trima stvarima koje su prisutne u velikim, industrijaliziranim državama, među kojima su i Sjedinjene Američke Države i Kina: 1) sve slabija država; 2) privatizacija nasilja; 3) sve veća moć nedržavnih grupa i identiteta. Ove odlike predstavljaju teške, ali savladive izazove u miru i relativno malim borbenim operacijama. Međutim, one bi se mogle pokazati zapaljivima pod pritiscima velikog rata. Potencijal za oružanu pobunu nekog tipa više se ne može smatrati nezamislivim, piše Timothy R. Heath u National Interestu. Vlade širom svijeta doživljavaju pad legitimiteta zbog nesposobnosti da osiguraju jednake usluge i mogućnosti za svoje građane usred usporavanja ekonomskog rasta i pogoršanja situacije na polju nejednakosti. U SAD-u i Europi ljudi su se pobunili zbog nedoličnog ponašanja policije, smanjenja socijalnih davanja i slabljenja ekonomskih izgleda.
- Kako opada legitimitet države, opada i spremnost mladih da se za nju bore. Vojske se stoga moraju osloniti na dobro plaćene profesionalce i, sve više, na privatne kompanije s kojima sklapaju ugovore. Blizu polovine osoblja koje je služilo u američkim operacijama u Iraku i Afganistanu činili su plaćeni profesionalci, naprimjer, a doslovno sve kineske prekookeanske sigurnosne operacije izvršavaju privatne vojne kompanije.
- Sve slabiji legitmitet središnjih vlada i privatizacija nasilja zbivaju se paralelno s porastom privlačnosti nedržavnih grupa i identiteta. Za brojne građane, etničke, religijske popkulturne i druge grupe i identiteti postali su privlačniji od domoljublja. Kombinacija oslabljenih država, privatizacije nasilja i rastuće moći nedržavnih i subnacionalnih grupa, vlada i identiteta povlače za sobom nove sigurnosne rizike za sve države. Ovi trendovi već dugo prave veliku štetu zemljama u razvoju, a sada su sve veća prijetnja i za razvijeni svijet. Aljazeera