Sezonske radnice u turizmu rade najprljavije i najteže poslove, a plaćene su najslabije - Monitor.hr
21.07.2015. (20:23)

Sobarica neće ići na more

Sezonske radnice u turizmu rade najprljavije i najteže poslove, a plaćene su najslabije

Iako su turizam i sezonski radnici pokretači učmalog gospodarstva, uvjeti rada često su na rubu robovlasništva, a pritom posebno ispaštaju žene, koje često rade cijelu sezonu bez slobodnoga dana i prava na bolovanje, pod kratkoročnim ugovorom, preopterećene poslom, zbog čega obolijevaju od profesionalnih bolesti, no i dalje zbog straha od otkaza ne upuštaju se u sindikalno organiziranje. Starije su radnice diskriminirane po dobi, mlađima je egzistencija pak toliko nesigurna da ne mogu osnovati obitelj ili joj se posvetiti. O gorućem problemu piše VoxFeminae i donosi osobne priče.


Slične vijesti

26.10.2017. (06:54)

Ponuda koja se odbija: Ujutro bi trebala čistiti, popodne predavati hrvatski, i to bez dana odmora

13.06.2016. (16:01)

Robovanje i ropsko prigovaranje

Nedostaje sezonaca? Naravno kad s diplomom rade 16 sati za 3500 kuna

Čelnici HUP-a žale se ministrima rada i turizma da nema dovoljno sezonaca, da ih potencijalni radnici ucjenjuju (??) i traže od njih isplatu dnevnica (kako li se samo usuđuju), plaću u neto iznosu, osiguran smještaj, plaćene režije i slične naprosto nemoguće prohtjeve, a najviše ih je pogodilo to što ne mogu zapošljavati uvoznu radnu snagu iz BiH i srednjoškolce u neograničenim količinama. Predsjednica Udruge nezaposlenih Jasminka Lemo objašnjava u čemu je stvar: visokoobrazovani ne žele pristati izrabljivanje za malu plaću: 10-16-satni radni dan, bez slobodnih dana i ostalih normalnih uvjeta. Slobodna

04.02.2015. (14:13)

Radnička klasa odlazi u raj

‘Ekonomija dijeljenja’ vraća nas u 19. stoljeće

Sve popularnijoj ekonomiji dijeljenja, u kojoj se radnici “na zahtjev” natječu za zamorne posliće plaćene kikirikijem, više bi odgovarao naziv “dijeljenje otpadaka”: uzmite za primjer Amazonov Mechanical Turk – opis proizvoda za 3 dolara, izabiranje fotografija za 30 centi, a najveći dio zarade odlazi, naravno, Amazonu. Mizerna plaća, nekontrolirani uvjeti, “slobodno vrijeme” koje postaje radno vrijeme (gdje su obitelj? odmor? zdravlje?), nikakva zaštita, prebacivanje rizika i odgovornosti s poslodavca na radnika – to je pravo lice “ekonomije dijeljenja”, piše Salon.