Zdravstveni radnici, psiholozi, pa čak i marketinški stručnjaci pozivaju sve, uključujući i korporativni svijet, da se uključe u borbu protiv usamljenosti i osjećaja izoliranosti. Najviše ih zabrinjava što stope rastu i među mladima, za što se, naravno, okrivljuje tehnologija, odnosno digitalni svijet. Neki mediji, poput Business Insidera, takva osjećanja pak smatraju glavnim i odgovornim za zaradu pojedinih sektora. Naravno, farmaceutska industrija je prva koja bere vrhnje kad su u pitanju epidemije bilo koje vrste, ali, pokazuje se, i veliki holivudski igrači imaju koristi od usamljenosti. Tako su nedavno objavili članak u kojem govore o tužnoj pozadini vala Marvelovih filmova i Disneyjevih rebootova. Naime, naslove poput ‘Male sirene‘, ‘Alise u zemlji čudesa‘, ‘Spidermana‘ ili pak ‘Harryja Pottera‘ svijet voli gledati jer oni hrane njihovu nostalgiju. Lider
Iskreno rečeno, prvu sezonu ‘Filmova koji su nas izgradili’ izbjegavala sam skoro dvije godine. No, riječ je o turbozabavnom, dinamičnom, vrlo često tračerskom i šarenom skupu priča o filmskim hitovima koje zna cijeli svijet i nekoliko susjednih planeta. Zrinka Pavlic na Tportalu.
Nostalgičan sam za odrastanjem na Profesoru Baltazaru, Smogovcima, Salašu u Malom ritu ili Nedeljnom zabavniku. Znajući gdje smo danas, posebno sam nostalgičan za odrastanjem u kojem nismo bili opterećeni nacionalnim ili ekonomskim razlikama, iako su one postojale. Tada je bilo važnije igraš li dobro nogomet ili sviraš gitaru nego koliko ti starci zarađuju, a kamoli kako se zovu. Nismo imali sve što smo htjeli, ali smo bili zadovoljni osjećajem da imamo dovoljno, piše Hrvoje Klasić.
Za neke je tjelesni u osnovnoj i srednjoj bio jedino svjetlo u školskom tjednu, a za druge sramotni trenutak i iščekivanje da 45 minuta prođe što brže, piše Zagreb.info. Jedna od “noćnih mora” na satu tjelesnog bio je i – kozlić. O njemu se raspravlja u Facebook grupi Osamdesete u Zagrebu, neki se s nostalgijom prisjećaju skokova, drugi sa stravom ili navode kako su lomili kosti na kozliću.
“Danas doživljavamo društvene i ekonomske promjene bez premca. Zato nije neobično što oni koji se osjećaju najpogođenijima skorašnjim brzim transformacijama glasaju za partije koje obećavaju povlačenje u sigurne, tople vode jučerašnjice, kada su vlade branile svoje nacionalne ekonomije, kada se moglo vjerovati političarima i kada roboti i stranci nisu otimali poslove bijelim muškarcima. Nostalgija je benigna kao zaslađivač ličnih uspomena i nadahnuće za pisanje povijesnih romana, ali može biti pogubna kao pokretač nade glasača i osnova vođenja politike. Zlatno doba u koje nas populistički pokreti žele vratiti nikada nije postojalo”, prevodi Peščanik tekst Social Europe.
Buzzfeed donosi poduži, ali zanimljivi tekst o filmu La La Land, koji se spominje kao mogući dobitnik Oscara. No osim kritike filma, tekst donosi i osvrt na temu nostalgije koja je postala popularna u filmovima (npr. Café Society, Rules Don’t Apply i Hail, Caesar!), a koja oslikava i društveno-političku situaciju u svijetu.