Radnici u "zelenim" zgradama bolje rade i bolje spavaju - Monitor.hr
16.12.2016. (13:58)

Duboko grlo

Radnici u "zelenim" zgradama bolje rade i bolje spavaju

Ljudi koji rade u “zelenim” zgradama bolje misle, a bolje i spavaju kad dođu kući, pokazuje istraživanje. Pod “zeleno” se misli na bolju ventilaciju, osvjetljenje i kontrolu grijanja, što, dakle, rezultira boljim radom i većom produktivnošću. I subjektivni elementi poput dizajna imaju učinak – radnici su sretniji i tkđ. produktivniji. Studija je usporedila radnike u “zelenoj” i običnoj zgrada i ovi iz “zelene” su imali 25% bolje rezultate u standardiziranom testu sposobnosti razmišljanja i planiranja, 6% su se bolje ispavali te su 30% manje prijavljivali simptome “sindroma bolesne zgrade” poput glavobolje te iritacije očiju i dišnih puteva. Guardian


Slične vijesti

15.08. (17:00)

Bijeli da podsjećaju na snijeg

Krovovi budućnosti: Reflektiraju sunčevu svjetlost, smanjuju apsorpciju topline i štede energiju

Jedna od ključnih mjera u strategijama brobe protiv urbanih toplinsih otoka je upotreba materijala s visokim indeksom solarne refleksije (SRI), koji reflektiraju sunčevu svjetlost i smanjuju apsorpciju topline. Inovativni Wienerberger Tondach Veneton 11 crijep u bijeloj boji nudi upravo takvo rješenje, smanjujući zagrijavanje i potrebu za hlađenjem unutarnjih prostora, čime se smanjuju troškovi za hlađenje i emisija stakleničkih plinova. Green

18.06. (22:00)

Farbanje nije dovoljno

Kako “građevina” može postati zelena

Belgijski stručnjaci ističu četiri ključna koraka u postizanju „zelenila“, smanjenju emisija CO2 i dekarbonizaciji zgrada koje, kao i one hrvatske, gradnjom datiraju podosta iz 19., ali ponešto i iz 20. stoljeća.

  1. Ključan je odabir sirovina kojima će se graditi. One moraju biti ekološki prihvatljive, lokalne te bi ih se također trebalo moći koristiti više puta i reciklirati.
  2. Važno je imati dobru logistiku – a ovdje se ističe reinženjering. Što je to? Strategija poslovnog upravljanja koja se fokusira na analizu tijeka rada i poslovnih procesa organizacije kako bi se postigla značajna poboljšanja u izvedbi, produktivnosti i kvaliteti.
  3. Treba primijeniti digitalnu optimizaciju jer to štedi resurse, ako i izolaciju na zgradama – novima i postojećima. Odnosno, treba primijeniti urbanu obnovu.
  4. Treba paziti na karakteristike proizvoda koji se koriste – moraju biti netoksični, biorazgradivi i prihvatljivi te naravno, upotrebljivi više puta. Jedan od ekološki prihvatljivih materijala je drvo.

Da bi se postigao cilj dekarbonizacije do 2050. moralo bi se svake godine energetski obnoviti 60 tisuća zgrada što je nemoguća misija. Opširnije donosi Zgradonačelnik

09.08.2017. (15:51)

Borba protiv zagađenja zraka – drvećem na balkonima zgrada