Problem kod energetske obnove kuća je što se ne radi ventilacija - Monitor.hr
20.07.2015. (06:38)

Plus i minus

Problem kod energetske obnove kuća je što se ne radi ventilacija

Najveći problem koji nastaje kod promjena fasada i stolarije jest to što se u projektima ne rade i sustavi ventilacije pa se s novom fasadom i stolarijom stvara kondenzacijski efekt, upozorava Neven Duić, profesor na zagrebačkom Fakultetu strojarstva i brodogradnje. Ljudi tada mahom otvaraju prozore i ponovno ustvari gube toplinsku energiju. Drugim riječima, postignut je jedan zamah u svijesti, ali potrebna je i daljnja edukacija. Jutarnji


Slične vijesti

21.11.2018. (10:30)

Topla kuća

Od 2022. subvencije za energetsku obnovu obiteljskih kuća

Projekt subvencioniranja stambenih kredita za mlade država će nastaviti projektom subvencioniranja energetske obnove obiteljskih kuća. Ići će se u instalaciju solarnih panela, vjetroelektrana, ulaganje u energane na biomasu. Projekt kreće 2022. godine i mogao bi potrajati jedno desetljeće. HRT

05.09.2017. (09:58)

Pa to je fantastično!

Država s 80% sufinancira energetsku obnovu otoka – na kojima nema ni kuća ni ljudi

Država pokreće program energetske obnove kuća na hrvatskim otocima, pri čemu su otoci podijeljeni u dvije skupine – prvu gdje će država obnovu sufinancirati s 80% i drugu skupinu gdje će pomagati 60%. E, sad, lijepo bi bilo obnoviti kamenu dalmatinsku kuću novcima iz Bruxellesa, ali u ovoj prvoj skupini riječ je o otocima – npr. Aba Donja, Babina Guzica, Barjak Veli i Mali, Brusnik, Dupinić Veli i Mali, Galijula, Grmej, Jabuka… – na kojima nema ni kuća ni ljudi. Vidljivo je da stvarna sudbina otoka, koje hametice kosi depopulacija i siromaštvo, ozbiljno ne zanima nikoga. Jer da nije tako, europska sredstva najprije bi trebala zagrijati studene otočne zime onima koji su još uvijek – živi, zaključuje Slobodna.

03.04.2016. (10:04)

Poticaji za obnovu kuća, kupnju A+++uređaja i eko vozila ove godine niži – 45%

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i ove će godine građanima sufinancirati sve uspješne programe energetske učinkovitosti iz prošle godine, pa tako građani mogu očekivati poticaje od oko 45 posto za obnovu obiteljskih kuća i zgrada, te za kupnju energetski učinkovitih kućanskih uređaja A+++ i eko vozila.

Fond bi u srpnju trebao objaviti javni natječaj za građane namijenjen poticanju energetske obnove obiteljskih kuća i zgrada, a tijekom godine očekuju se i natječaji za sufinanciranje kupnje energetski učinkovitih kućanskih uređaja i eko vozila, rekao je Hini njegov direktor Sven Müller. Za to su Hrvatskoj već dostupna sredstva iz EU fondova, ali će se morati smanjiti postotak sufinanciranja, koji će u prosjeku iznositi oko 45 posto.

“Za programe kakve provodi Fond, Hrvatskoj su već dostupna i europska sredstva. Kako bismo građanima i tvrtkama olakšali povlačenje tih sredstava i poštedjeli ih kompleksnih procedura, Fond će sredstva povući direktno i onda ih dijeliti kroz javne natječaje”, rekao je Müller.

To podrazumijeva određene prilagodbe hrvatskih programa europskim uvjetima financiranja, tako da će se smanjiti postotak sufinanciranja na otprilike 45 posto. Lani je Fond osigurao oko 500 milijuna kuna za energetsku obnovu 9.400 obiteljskih kuća, a državni poticaji kretali su se od 40 do 80 posto, ovisno o lokaciji.

Müller je najavio da se ove godine neće bitno smanjivati proračun Fonda u odnosu na prošlu godinu, koji se financirao iz prodaje emisijskih jedinica, a sada će to zamijeniti europska sredstva. “Država ove godine planira energetski obnoviti oko 4000 kuća, koliko ih je do sada već obnovljeno zahvaljujući prošlogodišnjim poticajima”, kaže Müller.

Osim na programima energetske obnove Fond surađuje s UNDP-om na projektu elektrifikacije ruralnih sredina, te radi na razvoju posebnog programa za problem energetskog siromaštva, odnosno obnovu kuća socijalno ugroženih građana.

“Dio građana živi u energetski jako lošim kućama i nema minimalne uvjete za pristojan život. Tu definitivno vidim ulogu Fonda – da se bori protiv energetskog siromaštva upravo energetskom učinkovitošću”, poručio je Müller.

U vezi energetske obnove višestambenih zgrada, Müller navodi da je obnovu ugovorilo već 366 zgrada, a uskoro će biti objavljeni rezultati natječaja koji su provedeni krajem prošle godine, tako da će uskoro krenuti radovi na brojnim zgradama.

04.10.2015. (23:36)

Sunce ti žarko

Energetskom obnovom kuće godišnje se može uštedjeti do 7.000 kuna

Energetskom obnovom kuće može se uštedjeti 11.814,76 kWh energije godišnje, što znači gotovo 7 tisuća kuna, rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović. Samo ove godine za energetsku je obnovu obiteljskih kuća stiglo 12 tisuća zahtjeva, a već je odobreno sufinanciranje obnove više od 7.800 kuća. Index

23.06.2015. (15:49)

Ogroman interes građana za energetsku obnovu kuća – javni poziv traje do 10. srpnja

„Izmjene programa Vlade koje smo napravili dale su rezultata. Građani su prepoznali koristi ovog programa obnove i u manje od dva mjeseca prijavljeno je gotovo 4.000 obiteljskih kuća. Drago mi je da je 60% prijava s područja od posebne državne skrbi jer su to područja kojima su ove mjere najpotrebnije.

Stoga je i prosječni iznos sufinanciranja po kući ove godine gotovo dva puta veći nego lani, čak 50.000 kuna u odnosu na 26.000 kuna prošle godine. Koristi su trostruke. Osim što je u obnovljenima kućama ugodnije boraviti, smanjuju se troškovi za energiju. Ujedno činimo dobru stvar za okoliš i gospodarstvo – čuvamo radna mjesta u građevinskom sektoru i otvaramo nova. I to ne bilo kakva, nego zelena radna mjesta. Po definiciji, zelena radna mjesta su ona koja doprinose poboljšanju stanja okoliša, a nama je izuzetno bitno da se radi o radnim mjestima u ranjivom građevinskom sektoru“ – rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović na današnjoj konferenciji za medije na kojoj su predstavljeni podaci o trenutnom statusu programa energetske obnove obiteljskih kuća.

Ministar Zmajlović i Mario Klobučar, voditelj Službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, prezentirali su podatke o dosadašnjem tijeku prijava i trajanju javnog poziva.

Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća otvoren je 30.travnja 2015. godine, a novost je ove godine bila pojednostavljena dokumentacija, mogućnost prijave iz svakog dijela Hrvatske i to direktno u Fond te uvođenje certifikatora kojeg u potpunosti plaća Fond. Uz to je omogućena prijava nekoliko mjera te su udvostručeni maksimalni iznosi koje je bilo moguće dobiti za jednu kuću – sa 84.000 na 168.000 kuna.

Do 23.6., u manje od dva mjeseca trajanja javnog poziva, u Fond je pristiglo 3.823 zahtjeva koji stižu svakodnevno i svakodnevno se obrađuju.

Dosad je već odobreno sufinanciranje za 1.114 kuća, a vrijednost tih radova je 83 milijuna kuna, od čega je Fond sufinancirao 55 milijuna kuna, prosječno 67%. Od mjera koje se sufinanciraju najveći je interes za izmjenu stolarije i fasade, a prijavljuju se kuće većinom do 200 m2.

Najveći broj odobrenih zahtjeva je za kuće u Vukovarsko-srijemskoj županiji (176) i Osječko-baranjskoj županiji (139), a od gradova je najviše zahtjeva, njih 72, iz Petrinje. U Gradu Zagrebu, čiji građani prošle godine nisu imali mogućnost prijave, do sada je odobreno zahtjeva za 46 kuća.

Od svih pristiglih zahtjeva njih čak 60,6% odnosi se na zahtjeve za obnovu kuća s područja posebne državne skrbi za koje je sufinanciranje 80%. Iz tog se razloga na takve kuće odnosi čak 76% svih odobrenih sredstava.

Samo u ova 43 dana odobreno je sufinanciranje za 1.114 kuća na kojima će se provesti 2.751 mjera od čega je 1.534 mjera energetske učinkovitosti (fasada, stolarija, kondenzacijski kotao), 103 mjere korištenja obnovljivih izvora energije (solari, fotonaponska elektrana, kotao na biomasu, dizalica topline) te 1.114 mjera energetskog certificiranja.

Već sada je, dakle, odobreno sufinanciranje za 2.751 mjeru dok je cijele prošle godine, kada se program provodio putem jedinica lokalne samouprave, bilo odobreno sufinanciranje za 1.500 kuća, odnosno 1.500 mjera. Osim toga, prošle godine se na javni poziv javilo tek 180 jedinica lokalne samouprave, što je značilo da građani iz ostalih gradova nisu mogli dobiti bespovratne državne poticaje. Ove godine zahtjevi su pristigli iz 258 gradova i općina što je još jedan dodatan pokazatelj interesira građana i potvrda da ovaj program mora biti dostupan svim građanima.

Osim toga građani su prepoznali da energetskom obnovom kuća mogu na troškovima grijanja i hlađenja ostvariti uštede od 30 do 60% tako da u cilju što većih ušteda kombiniraju i po nekoliko mjera. Rezultat toga je da je po jednoj kući odobreno čak 50.000 kuna, što je gotovo dva puta više nego prošle godine kada je prosječno sufinanciranje po kući bilo 26.000 kuna.

“S obzirom na odlične dosadašnje rezultate, od broja zahtjeva, mjera, do dvostruko većeg iznosa sufinanciranja po kući u odnosu na prošlu godinu, očekujemo da će se uskoro iskoristiti svih 260 milijuna kuna predviđenih sredstava te se javni poziv zatvara 10. srpnja 2015. ” – istaknuo je Mario Klobučar, voditelj Službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Pozivamo građane da do tada, u dogovoru sa svojim odabranim certifikatorom, dovrše započete pripreme i pošalju zahtjeve u Fond. “Poručujem svima koji su započeli pripreme da imaju dovoljno vremena da završe prijave i predaju ih u Fond. Također, poručujem onima koji još nisu započeli, a planirali su, da ne brinu. Novca ima dovoljno i za sljedeće godine jer je novac osiguran za cijelo razdoblje 2014. – 2020. Ova Vlada i ovaj Fond pokazali su jasnu namjeru da se energetski obnovi Hrvatska i to sa osobitim naglaskom na obiteljske kuće koje čine 65% stambenog fonda u Hrvatskoj” – naglasio je ministar Zmajlović.

19.06.2015. (11:33)

Ma kakav bio moj rodni prag, on mi je ipak mio i drag

U mjesec i pol 4.000 prijava za energetsku obnovu kuća

U mjesec i pol dana zaprimljeno je gotovo 4.000 zahtjeva za energetsku obnovu kuća, a odobreno je sufinanciranje obnove 1.024 kuće. Vrijednost radova na tim kućama iznosi oko 76 milijuna kuna, a Fond će ih sufinancirati sa 51 milijun kuna. Prosječno sufinanciranje Fonda po kući iznosi 53.000 kuna (ukupno osigurano 600 milijuna kuna). Monitor

19.06.2015. (11:05)

U mjesec i pol 4.000 prijava za energetsku obnovu kuća

U mjesec i pol dana zaprimljeno je gotovo 4.000 zahtjeva za energetsku obnovu kuća, a odobreno je sufinanciranje obnove 1.024 kuće, rekao je zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza..

U projektima energetske učinkovitosti i zaštite okoliša ove je godine za sufinanciranje osigurano 600 milijuna kuna. Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća otvoren je 30. travnja 2015. godine, a novost je ove godine bila pojednostavljena dokumentacija, mogućnost prijave iz svakog dijela Hrvatske i to direktno u Fond te uvođenje certifikatora kojeg plaća Fond.

Samo do 15. lipnja, odnosno u mjesec i pol dana trajanja javnog poziva, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost zaprimio je gotovo 4.000 zahtjeva za energetsku obnovu kuća.

Do sada je već odobreno sufinanciranje obnove 1.024 kuće za koje vrijednost radova iznosi oko 76 milijuna kuna, a Fond će ih sufinancirati sa 51 milijun kuna. Prosječno sufinanciranje Fonda po kući iznosi 53.000 kuna.

13.06.2015. (09:32)

Još malo pa neobnovljeno

Dosad 3500 prijava građana za energetsku obnovu kuća

Za energetsku obnovu kuća u šest tjedana u Ministarstvo zaštite okoliša i prirode pristiglo je gotovo 3500 zahtjeva građana, a dosad je odobrieno 807 ugovora za obnovu kuća (subvencija ima za oko 10.000 kuća). Čitave prošle godine odobreno je oko 1500 ugovora. Najveći interes građani pokazuju za obnovom pročelja kuća i stolarije. Monitor

13.06.2015. (09:29)

Dosad 3500 prijava građana za energetsku obnovu kuća

Za energetsku obnovu kuća u šest tjedana u Ministarstvo zaštite okoliša i prirode pristiglo je gotovo 3500 zahtjeva građana, a dosad je odobrieno 807 ugovora za obnovu kuća. Čitave prošle godine odobreno je oko 1500 ugovora.

“Ove godine očekujemo znatno bolje rezultate jer smo izmijenili Program energetske obnove kuća i olakšali prijavnu proceduru. Za obnovu kuća mogu se javiti svi građani koji to žele. Lani to nije bilo moguće jer su obnovu kuća građanima omogućavali gradovi i općine“, rekao je ministar Zmajlović.

Na temelju dosad odobrenih ugovora vrijednost radova procjenjuje se na 61 milijun kuna, a građani mogu ostvariti poticaje od 40-80 posto visine ukupne investicije. Najveći interes građani pokazuju za obnovom pročelja kuća i stolarije. Građani se mogu prijaviti i za ugradnju sustava obnovljivih izvora energije.

Za projekte zaštite okoliša i energetske učinkovitosti Fond je osigurao 600 milijuna kuna što će omogućiti investicije vrijedne gotovo 1,5 milijardi kuna, na otprilike 10.000 kuća.