Preminuo Umberto Eco - Monitor.hr
20.02.2016. (08:10)

Ruži otpale sve latice

Preminuo Umberto Eco

Veliki talijanski književnik i filozof Umberto Eco umro je sinoć u svom domu, u 84. godini života. Eco će široj publici ostati najpoznatiji po romanu ‘Ime ruže’, koji je bio ujedno i njegov prvi roman. Eco je također pisao dječje knjige te kritike, a radio je i kao sveučilišni profesor. Lupiga prenosi jedan od njegovih posljednjih intervjua. CNN nabraja koje smo sve velikane izgubili u 2016. BBC, Mashable


Slične vijesti

10.01. (08:58)

Umberto Eco imao je kućnu knjižnicu s 50 tisuća knjiga, nije ih sve pročitao

22.01.2023. (12:00)

Američki i ruski tajni novac podupiru desničare diljem svijeta

Fašisti svih zemalja… ujedinjuju se: Transnacionalni karakter suvremene krajnje desnice

Image

Ono što povezuje različite članove transnacionalne desnice je zajednička predanost onome što su znanstvenici nazvali “reakcionarni populizam“. U često spominjanom eseju iz 1995. godine, talijanski pisac Umberto Eco identificirao je 14 značajki koje karakteriziraju “vječni fašizam”. Na temelju tih značajki postaju jasne ključne sličnosti između međuratnih fašista i suvremenih reakcionarnih populista. I jedni i drugi vide sebe kao one koji se bore protiv zlokobnih međunarodnih sila (koje se različito pripisuju “globalistima”, međunarodnim financijerima, kozmopolitskim liberalima, međunarodnim socijalistima i zagovornicima multikulturalizma koje žele izbrisati nacionalni identitet). I jedni i drugi krive te sile za eroziju tradicionalnog spola i rodnih uloga, promicanje istospolnih veza i drugih oblika “devijantnog” ponašanja te za navodnu degradaciju nacionalnih vrijednosti. Specifičnosti djelovanja desničarskih stranaka uvelike ovise o kontekstu. Reakcionarni populisti u Brasíliji, Londonu, Moskvi, New Delhiju, Stockholmu i Washingtonu neće se ponašati na isti način niti imati iste kriterije za povlačenje granica… Net

 

 

02.06.2022. (00:00)

Povedi nas u šetnju pripovjednim šumama

Umberto Eco – Pismo unuku

Želio bih razgovarati o bolesti koja je pogodila tvoju generaciju i onu prije tebe, koja već studira na univerzitetima. Govorim o gubitku pamćenja. Istina je da ako želite da znate ko je Karlo Veliki ili gdje je Kuala Lampur, samo kliknete na dugme i odmah sve saznate sa Interneta. Uradite to kada vam je potrebno, a onda tu vijest sačuvate, ako vam zatreba za školu, recimo. Loša vijest je da shvaćanje da računalo može u bilo kom trenutku odgovoriti na vaše pitanje, odvraća vas od ideje da nešto zapamtite. Mozak je poput mišića na nogama. Ako prestaneš vježbati, postat će mlitav i pretvorit ćeš se u idiota. Pored toga, svi riskiramo da razvijemo Alzheimera u starosti, a jedan od načina da izbegnemo ovu nevolju je treniranje pamćenja. Ovo je moj recept. Svako jutro nauči kratku pesmicu, kao što smo na to bili prinuđeni kada smo bili deca. Možeš zakazati natjecanje sa prijateljima. Umberto Eco svom unuku.

24.10.2018. (15:32)

Umberto Eco je napravio popis 14 karakteristika svakog fašizma

Umberto Eco (1932-2016) odrastao je u vrijeme Mussolinijevog fašizma, a 1995. je napisao esej Ur-Fascism u kojem je pobrojao 14 obilježja fašizma. U eseju je to detaljno elaborirao, a sažetak njegovog teksta donosi Open Culture, a mi sažimamo dalje. Kako pogođeno!

1. Kult tradicije
2. Odbacivanje modernizma
3. Kult akcije radi same akcije
4. Neslaganje je izdaja
5. Strah od različitosti
6. Korištenje društvenih frustracija
7. Opsjednutost teritorijem. Sljedbenici se moraju osjećati ugroženo. Teritorij se najlakše štiti ksenofobijom.
8. Neprijatelj je istovremeno i jaki i slab
9. Pacifizam je trgovanje s neprijateljem
10. Mržnja prema slabijima
11. Kult heroizma
12. Mačizam i oružje. Prezir prema ženama i netrpeljivost prema nestandardnim seksualnim običajima
13. Određene skupine ljudi se drže “voljom naroda”
14. Novogovor – ograničeni rječnik i elementarna sintaksa

18.09.2018. (09:30)

Umberto Eco: Zašto volimo liste?

“Popisi su izvor kulture. Oni su dio povijesti umjetnosti i književnosti. Što želi kultura? Učiniti beskonačnost razumljivom. Također želi stvoriti red – ne uvijek, ali često. I kako se, kao ljudska bića, nosimo sa beskonačnošću? Kako pokušati shvatiti neshvatljivo? Kroz popise, kroz kataloge, kroz zbirke u muzejima i kroz enciklopedije i rječnike. Ja volim liste.” – Umberto Eco u zanimljivom intevjuu za Der Spiegel 2009. godine. Intervju je na engleskom.

28.04.2017. (08:46)

O konzumerizmu i moralu

Umberto Eco: Kako jesti sladoled

Fenomeni.me podsjeća na jedan vrlo mudar tekst Umberta Eca. U njemu priča kako su mu kao dječaku roditelji kupovali jedan sladoled, a on je uvijek bio ljubomoran na svoje vršnjake kojima su kupovali dva, iako sada zna koja je bila poanta uskraćivanja. “Dva sladoleda sugerirala su neumjerenost, djelovala nepristojno, kao uvreda siromaštvu, hvalisanje blagostanjem. Dva sladoleda dobivala su samo razmažena djeca”, piše Eco, te povlači paralelu sa današnjim potrošačkim društvom. Za one koji ne razumiju crnogorski, evo link na isti tekst na engleskom.

30.03.2016. (09:26)

Oporuka slavnog književnika otkrila: Umberto Eco zabranio da se o njemu raspravlja deset godina nakon smrti

07.03.2016. (14:52)

Bolje više, pa makar izmišljenih

"Ko ne čita – ima samo jedan kratki život"

“Često sam se pitao: Da li bih, danas, nastavio da pišem i onda kada bi mi rekli da će sutra neka kosmička katastrofa uništiti vascijeli svijet, tako da više niko neće moći da pročita ono što danas pišem? Isprva odgovor glasi da ne bih. Zašto da pišem ako niko neće moći da me čita? Kad malo porazmislim, odgovor glasi da bih, ali samo zato što gajim očajničku nadu da će se, sred te galaktičke katastrofe, možda naći kakva preživjela zvijezda, pa da neko sutra uzmogne da rastumači moje znake” – piše al Jazeera o nedavno preminulom Umbertu Ecu…

22.02.2016. (00:23)

Vera Horvat Pintarić o druženju s Umbertom Ecom: ‘Često je ljetovao kod mene s obitelji, danas mi je dan žalosti’

16.06.2015. (19:56)

Laži su zanimljive

Umberto Eco: Velike laži stvaraju povijest

“Član sam društva koje se nastoji boriti protiv okultizma i teorija zavjere. Prema tome, laž me fascinira. Zbog toga skupljam knjige s lažima. Pismo propovjednika Juhna, koje se proširilo u 12. stoljeću, opisivalo je nevjerojatno kraljevstvo negdje u središtu muslimanskog svijeta kojim vlada kršćanski kralj. Marco Polo ga je tražio tijekom putovanja u Kinu. Velike laži stvaraju povijest. Protokoli sionskih mudraca – antisemitska prevara koja je imala cilj razotkriti židovski plan za svjetskom dominacijom – nažalost je jedan od poznatijih primjera. U svakom slučaju, laži su imale veliki utjecaj na povijest”, kaže pisac Umberto Eco. Lupiga, Le Monde