Povijesni Isus između činjenica i mitova - ne može se olako opovrgnuti njegovo postojanje - Monitor.hr
21.09. (18:00)

Neki su ga zanijekali više od tri puta

Povijesni Isus između činjenica i mitova – ne može se olako opovrgnuti njegovo postojanje

Pitanje povijesnosti Isusa Krista jedno je od najdugovječnijih u akademskim raspravama. Dok većina povjesničara prihvaća postojanje Isusa iz Nazareta, manjina stručnjaka poznata kao miticisti tvrdi suprotno, smatrajući da su svi izvori o njemu mitološki. Željko Porobija za Index analizira ove suprotstavljene teze, kritički razmatra Pavlove poslanice i Evanđelja, te odbacuje miticizam kao previše pojednostavljen. Iako prepoznaje legende i mitove, argumentira da postojanje izvjesnih povijesnih elemenata, poput Pavlovih spominjanja “braće Gospodnje”, nije lako opovrgnuti.


Slične vijesti

16.07. (11:00)

Isusek, Isusek

Nedavno otkriveni dokument koji potječe iz 4. ili 5. stoljeća govori o Isusovom djetinjstvu

Radi se o najranijem rukopisu takozvanog Evanđelja po Tomi o djetinjstvu – takozvanog apokrifnog spisa (nepriznato, Evanđelje dvojbene autentičnosti koje je Crkva zabranila, nikada nije postalo dio biblijskog kanona). Rukopis sadrži fragmente teksta koji opisuje petogodišnjeg Isusa kako se igra pored potoka, gdje pronalazi glinu i od nje oblikuje ptice. Njegov otac Josip ga prekori što radi subotom, s obzirom da je subota kod Židova dan odmora. Na to Isus pljesne rukama i vrapci ožive i odlete. Mladi Isus je navodno bio sklon izljevima bijesa i želji za osvetom. Proklinje drugu djecu koja ga živciraju, plaši ih, oslijepi susjede, pa čak i ubije učitelja koji ga je ukorio. Znanstvenici su dugo raspravljali zašto je Isus prikazan kao „heroj smiješnih i otrcanih vragolija”, kako je jedan autor opisao ove priče. To ne mijenja, kažu, ono što znaju o Isusu, ali što je ujedno dovelo do nesporazuma i polemika. DW

12.12.2021. (14:00)

A ne popovska naklapanja

Što stvarno znamo o Isusu? Ovo su povijesne činjenice

Prve tekstove piše apostol Pavao u svojim poslanicama, s kojima je započeo oko 48./49. godine. Sam za sebe kaže da Isusa nije nikada vidio, osim u nekoj viziji, pa nam o njemu prenosi samo ono što je čuo od drugih. Ali dok nam Pavao jedva što kaže o Isusovim riječima i djelima, kanonska Evanđelja – nastala nekih 40 do 60 godina nakon Isusove smrti i iz kojih vam popovi i propovijedaju – donose već hrpu raznih izjava i događaja. Problem sa svim legendama o Isusu jest da njih nisu pisali neposredni svjedoci. Još su ranokršćanski oci znali da je o Isusu napisano stotinjak Evanđelja, iako ih je Crkva prihvatila samo četiri. Ne znamo tko su autori Evanđelja. Od židovskih izvora o Isusu imamo Josipa Flavija i Talmud. Prevladavajući konsenzus, napravljen neovisno o popovima, najočitijim rješenjem zagonetke o povijesnom Isusu smatra stav da je on doista postojao i da su se na stvarne događaje tijekom vremena nakalemili mitovi i legende. Željko Porobija, teolog i adventist za Index.

25.12.2017. (14:25)

Nisu slavili rođendane

Kada se u stvari rodio Isus?

Povjesničari tvrde da su rani kršćani rođenje Isusa obilježavali negdje u travnju ili svibnju te da je papa Julije I. u 4. stoljeću od skupine biskupa zatražio da definiraju neki fiksan datum. Oni su se odlučili za 25. prosinca kada se slavilo nepobjedivo Sunce (Sol Invictus). Sol Invictus bio je bog sunca državne religije Rimskog Carstva čiji je kult uspostavio car Aurelijan 274. godine. U pragmatičnom duhu Sveti Jeronim je u 4. stoljeću poručio: Ako pagani Gospodinov dan nazivaju danom Sunca, mi ćemo se rado složiti, jer se danas svjetlost svijeta uzdigla, danas se otkrilo Sunce pravde sa zrakama ozdravljenja”.Povezanost s kultom Sunca također se očituje u tome što su crkve uglavnom građene na takav način da pastva, kada gleda prema svećeniku i oltaru, zapravo gleda prema istoku, piše Index o stvarnom datumu Isusovog rođenja.

29.07.2017. (18:19)

Mala lekcija

Slabo poznato porijeklo islama: Isus i Muhamed

“Suvremeni zapadni rasistički diskurs o islamu hranjen je pretpostavkom o inherentno nespojivim razlikama između te religije i kršćanstva koje se dokazuje dugom poviješću njihova rivalstva. Suprotno tome, novija istraživanja pokazuju kako su počeci islama usko povezani s kršćanskom tradicijom, pa je i sam Isus, neovisno o kasnijem, politički motiviranom potiskivanju, u Kuranu zauzimao važno mjesto”, piše Lemondediplomatique.

02.08.2015. (10:41)

U Aljmašu blagoslovljen najveći kip Isusa u Hrvatskoj

18.04.2015. (19:15)

Zaključen spor američkih časnih sestara i Vatikana: Feminizam u američkoj crkvi nije opasan

06.04.2015. (17:04)

Gejming i Isus – dobitna kombinacija