Populacija ježeva u drastičnom padu, uvršten na popis ugroženih životinja - Monitor.hr
01.11. (12:00)

Populacija ježeva u drastičnom padu, uvršten na popis ugroženih životinja

Populacija zapadnoeuropskog ježa u dramatičnom je padu u mnogim europskim zemljama. Simpatična životinjica, vrlo korisna za naš ekosustav, a koju možemo vidjeti i po našim dvorištima, parkovima i šumama, našla se među “gotovo ugroženim” vrstama. Kao glavna prijetnja populaciji ježeva, navodi se gubitak staništa zbog širenja urbanih sredina i prometnica. Također, u ruralnim dijelovima ozbiljno ih ugrožava upotreba pesticide, kao i robotske kosilice kojima se održavaju travnjaci i vrtovi. Budući da u svome relativno kratkom životu, tri do 10 godina, ženka jednom godišnje na svijet donese troje do pet mladih, u ovako ugrožavajućim okolnostima nje dovoljno za održavanje ili povećanje populacije ježeva. Mnogi ugibaju tijekom zimskog sna, budući da ne mogu pronaći adekvatno mjesto gdje mogu preživjeti zimu. Green


Slične vijesti

19.03. (21:00)

Mali slatki oštri bodljikavi

Ježevi se bude iz zimskog sna, ako vidite kojeg, nemojte ga uznemiravati

Ježevi su ove godine ranije izašli iz zimskog sna. Kako se priroda budi, ježevi postaju aktivniji, tražeći hranu i partnere. Ako naiđete na ježa, nemojte ga remetiti. Ostavite ga da nastavi svoju potragu ili mu osigurajte hranu. Suha hrana za mačke ili posebna hrana za ježeve može biti dobar izbor. Najveća greška jest dati im mlijeko budući da su intolerantni na laktozu. Osim toga, ako primijetite da jež traži sklonište, možete postaviti nekoliko hrpica lišća ili grmlja kako bi im osigurali sigurno mjesto. Ako pak sretnete ježa dok prelazi cestu, budite oprezni, osigurajte mu siguran prijelaz ako je to moguće. Ježevi su korisni u vrtu jer kontroliraju štetočine. Ako pak primijetite bolesnog ježa, obratite se veterinarskoj službi. Pomozite ježevima da se sigurno prilagode proljetnom životu i doprinesu očuvanju vašeg vrta. (Green)

27.03.2017. (11:12)

Centar za zaštitu životinja i prirode moli vozače da paze i na – ježeve na cesti

27.03.2017. (11:08)

Vozači oprez – na cesti su i mali ježevi!

Smanjite brzinu, povećajte oprez u sumrak i noću kako bi se izbjeglo nepotrebno stradanje ježeva na cestama. Zaobiđite bespomoćne ježeve, a u slučaju da naiđete na ozlijeđenog ježa kojem je potrebna pomoć, kontaktirajte Centar za zaštitu životinja i prirode “Key”, upozorava i moli Centar za zaštitu životinja i prirode.

Hrvatska autohtona vrsta ježa je sjeverni bjeloprsi jež (Erinaceus roumanicus). Naseljava šumska i poljska staništa, a često ga možemo vidjeti u blizini ljudskih naselja, primjerice u gradskim parkovima, vrtovima i grmlju. Ovaj mali sisavac aktivan je u sumrak i noću, dok dan provodi u gnijezdu od trave i lišća. Jedini je europski sisavac tijela prekrivenog bodljama. Glavna osobitost ježeva su upravo njegove bodlje. U prosjeku živi pet godina, ali pojedini mogu dožive i preko osam godina. U potrazi za hranom, tijekom samo jedne noći može prijeći od nekoliko stotina metara, pa do 2 – 3 km, a put obično završava tamo gdje je i započeo – u gnijezdu.

Bjeloprsi jež je jedini naš kukcojed koji provodi zimu u pravom zimskom snu. S dolaskom jeseni i zime ježevi se nastoje što više nahraniti i dobiti na masi, jer se pripremaju za zimski san koji obično započinju u listopadu. Nakon buđenja iz hibernacije, krajem travnja, ježevi su spremni za parenje. Idealno vrijeme za parenje je razdoblje između svibnja i rujna, ali se uglavnom odvija u svibnju i lipnju. Ženke nose mlade 35 – 42 dana, a veličina legla varira od 2 do 10 mladih.

Jež ima malo prirodnih neprijatelja. Najveću odgovornost za smrtnosti ježeva snosi čovjek. Najveći problem za ježeve predstavlja sve veći broj prometnica na kojima svake godine stradava veliki broj ježeva naročito u doba paranje ili kada mali ježići dovoljno odrastu i počinju samostalan život.

01.08.2016. (14:04)

Njemačka: Pozvao policiju zbog "glasnog dahtanja" na ulazu u kuću, a tamo – parila se dva ježa

05.07.2016. (17:03)

Ježevi se u gradovima osjećaju kao doma – moraju prelaziti manje udaljenosti u potrazi za hranom i partnerom

14.06.2016. (09:11)

Korisno je imati ježa u dvorištu – jedu puževe, zmijska jajašca, ličinke raznih insekata i raznih drugih napasnika

10.06.2016. (10:43)

Pokrenuta kampanja za čuvanje malih ježeva na cesti

25.04.2016. (20:58)

Jež s vampirskim zubima hit na Instagramu