Karim Benzema: Ako zabijem, Francuz sam. Ako promašim, Arap.
Mesut Özil: Nijemac sam kad pobjeđujemo, imigrant kad gubimo. (Prestao igrati za reprezentaciju Njemačke zbog graje koja se digla kad se slikao sa Erganom. Özil je porijeklom Turčin.)
Seems to be a theme in all European countries 🙂 https://t.co/mVJnpiVVoZ
— Ash (@ashindestad) July 11, 2021
Nakon izjednačujučeg gola Leonardo Bonucci je poručio kako će završiti – nakon 53 godine (rimski LIII) ponovo postajemo prvaci. Talijani su tada 1968. u Italiji u polufinalu prošli na bacanje novčića (!?) protiv SSSR-a, a u finalu tek u drugoj ponovljenoj utakmici pobijedili Jugoslaviju (tad nije bilo penala). Wikipedia
Nakon ekspresnog početka u kojem je Engleska došla do vodstva već u drugoj minuti, u čvrstoj utakmici bilo je mnoštvo akcija bez realizacije do kraja prvog dijela. Do izjednačenja su Talijani došli u 67. minuti golom Bonuccija nakon dobro odigranog udarca iz kuta. Ni finale nije bilo lišeno produžetaka, koji su prošli bez pogodaka. Pobjednik je morao biti odlučen na jedanaesterce, u čemu je bolja bila Italija (3:2) i osvojila Europsko prvenstvo. Tportal
Finale, mjesto na kojem Englezi nisu navikli biti, koliko god sebi samima gordi i važni bili. Mjesto gdje se Talijani puno komfornije osjećaju. K tome — Engleska Italiju nikad nije pobijedila na nekom velikom natjecanju. Doduše, nikad nisu igrali na Wembleyju. Bez obzira na to koje dvije reprezentacije došle do finala, dizali bi se spomenici njihovim izbornicima. Ali Gareth Southgate i Roberto Mancini ipak spadaju u posebnu kategoriju. Posebnu priču. Dva čovjeka koja su u svojim zemljama češće trpjela kritiku nego povjerenje i pohvalu napravila su čudesan posao sa svojim reprezentacijama. Bez obzira što je riječ o nogometnim velikanima, njihove reprezentacije do njihovog dolaska koprcale su se u problemima i podbačajima, Bernard Jurišić o iščekivanju velikog finala Europskog prvenstva za Telesport.
Nogometna reprezentacija Engleske prvi put u povijesti izborila je plasman u finale Europskog prvenstva nakon što je u polufinalnom ogledu na stadionu Wembley nakon produžetaka pobijedila Dansku sa 2-1. U finalu će igrati s Italijom, a utakmica se igra u nedjelju 11. srpnja na stadionu Wembley, u 21 sat.
UEFA je odlučila kako će u finalu Eura na Wembleyju moći biti oko 60 tisuća ljudi (67 posto kapaciteta stadiona koji inače prima 90 tisuća ljudi). Vode ih komercijalni razlozi koji ne bi trebali biti iznad zdravstvenih problema – upozorio je njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer. A da se korona širi zbog utakmica na Euru potvrdio je jučer Škotski institut za javno zdravstvo: ukupno je registriran 1.991 slučaj koronavirusa, od čega je 1.294 zaraženih osoba otputovalo u London na utakmicu protiv Engleske. Večernji…
U osmini finala našle su se reprezentacije zemalja iz liga Petice (Španjolska, Engleska, Njemačka, Italija, Francuska), te tek dvije momčadi novih država članica Europske unije (Hrvatska i Češka) i jedna s istoka Europe, izvan i daleko od Unije (Ukrajina). Upravo je potonjoj prolazak u fazu pripetavanja, naspram Rusije koja je bila zadnja u svojoj skupini, donio barem malenu satisfakciju, u kontekstu sukoba na istoku te zemlje i ponovnog rasta napetosti uslijed gomilanja ruskih snaga uz granicu ovoga proljeća. Ovaj posljednji slučaj nas podsjeća kako za male zemlje nogometni uspjeh može biti poticaj za nacionalni ponos i naspram geopolitičkih i ekonomskih realnosti, dok nas britanska i španjolska priča upućuje na razmišljanje kako nogomet i reprezentacija mogu biti izvor i spajanja i razdvajanja u složenim državama u kojima postoje snažni pokreti za odcjepljenje – piše Višeslav Raos. T-portal…
Sve isto do produžetaka. Švicarci poveli sa 1:0, pa favorizirani Francuzi “riješili” utakmicu vodstvom 3:1 da bi Švicarci izjednačili u samom finišu utakmice. No, naučili su iz naše utakmice kako nije dobro igrati produžetke. Nakon produžetaka bez golova, Mbape nije zabio zadnji 5. penal i Švicarci neočekivano idu dalje, na Španjolce. Dan kada su u fenomenalnim utakmicama ispali finalisti zadnjeg svjetskog prvenstva. Utakmica se komentira na Forum.hr
Hrvatska večeras od 18 sati u Kopenhagenu na Parken stadionu igra osminu finala Europskog prvenstva protiv Španjolske. Koeficijent na pobjedu ‘furije’ od 1.70 do 1.80, remi nakon 90 minuta je od 3.50 do 3.80, a pobjeda Hrvatske će onima koji se odluče staviti novac na ‘vatrene’ (i ako naši ‘vatreni’ pobijede!) donijeti lijepu zaradu. Naime, kladionice su na pobjedu Hrvatske ponudile koeficijent od 5.80 pa čak do 6.50! Ako se želite kladiti na pobjednika ovog Eura. Prvi je favorit i dalje Francuska, na ‘tricolore’ je koeficijent 5. Belgija i Engleska su na 6.50, Njemačka je na 7, a Španjolska 8.50. Hrvatska? Koeficijent da će ‘vatreni’ osvojiti Euro u ovom je trenutku 65. Tportal
Dalić objavio sastav koji će započeti: Livaković – Juranović, Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol – Kovačić, Brozović, Modrić – Vlašić, Rebić, Petković (Tportal)
🔥 Excited? #CROESP#CRO | #BeProud | #EURO2020 | #Vatreni pic.twitter.com/lOZpN3Tj5D
— HNS (@HNS_CFF) June 28, 2021
Hrvatska je u Glasgowu pronašla rusku verziju sebe u najvažnijem trenutku nakon moskovskog finala. Izgledala je baš onako kako je izgledala svaki put kad bi radila velike stvari. Kao momčad. Jedna prava utakmica, jedna dobra odluka, jedan ‘klik’ u glavama na ovakvim turnirima može sve okrenuti. Nema boljeg dokaza za to od prošlog Svjetskog prvenstva. Pa iako je većina priželjkivala da Poljaci u srijedu sačuvaju nulu i na hrvatske tračnice u osmini finala skrenu Šveđane umjesto Španjolaca, momčad Luisa Enriquea daleko je od spektakla kojeg su nudili njihovi prethodnici u zadnje desetljeće i pol, dok su vladali europskim i svjetskim nogometom, piše Bernard Jurišić, vjerojatno prije nego je objavljeno da nam jedan od ključnih igrača neće igrati. Svejedno, zanimljiva analiza.