Na 1.228 metara nadmorske visine na Biokovu je otvorena Nebeska šetnica – Skywalk, ostakljena čelična platforma s koje puca pogled na Makarsku i otoke – i u provaliju ispod. Šetnica u duljini od 12 metara natkriljuje litice Ravne Vlaške, a nalazi se na 13. kilometru biokovske ceste. Koštala je 8 milijuna kuna, Bruxelles platio.
“Nigdje se drugdje među sačuvanim primjercima francuskih cesta u Dalmaciji ne mogu tako lijepo razumjeti tehnologija gradnje, način trasiranja i faze građenja” – napisao je splitski povjesničar umjetnosti dr. Joško Belamarić o francuskoj cesti na Biokovu. Projektirali su je Napoleonovi ljudi, gradili dvije godine ljudi iz podbiokovskih sela (bili plaćeni komadom kruha na dan), napravljeno kilometar i 370 metara. Sad se o njoj ponovno priča jer je Napoleonov prapranećak Charles Bonaparte svu njegovu ostavštinu nakanio uvrstiti u kulturnu turističku rutu (foto).
Od devet ujutro na stepeništu u Bronxu skupljaju se turisti sa svih strana svijeta i slikaju se na istom onom mjestu na kojem Joaquin Phoenix uz glam-rock instrumental postaje zao. Slikaju se i koji su pogledali film, i koji nisu, na mjestu koje lokalci izbjegavaju jer je stepenište strmo, a nedaleko je drugo, puno blaže. Ali, zahvaljujući filmu sad je ondje gužva.
Osim što su lijepe, prirodne znamenitosti u Gorskom kotaru imaju i legende koje se vežu uz njih – Jagodina stijena je tako nazvana po mladoj djevojci koja je zbog nesretne ljubavi skočila s litice i svojim padom zaustavila izvor rijeke Jezerke, za špilju Mužekova hižica kažu da su u njoj stanovali mali “muževi” koji su iz spilje izlazili samo kako bi lokalnim žiteljima javili da je vrijeme za sjetvu, za Park-šumu Golubinjak pričali su da u njoj živi div Polnoćnjak visok 14 metara koji je poslije večernjih sati krao djecu koja nisu na vrijeme otišla kući, za Lokvarku da su u njoj boravili mali likovi zvani svjećice koji su plovili rijekom kada je netko preminuo i nestali su kada se za preminulog održavala misa.