Osjećate se kao da pucate od stresa? Tehnike opuštanja vaš su spas - Monitor.hr
08.01. (19:00)

Udahni - izdahni

Osjećate se kao da pucate od stresa? Tehnike opuštanja vaš su spas

Stres je neizbježan dio života, ali naučiti se nositi s njim ključno je za očuvanje mentalnog i fizičkog zdravlja. Stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije ističu da umjerena količina stresa može biti korisna, dok pretjeran stres može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Znanstveno je potvrđeno da tehnike opuštanja donose brojne koristi, uključujući smanjenje rizika od srčanih bolesti i poboljšanje mentalnog zdravlja. Meditacija se pokazala učinkovitom u smanjenju upalnih procesa uzrokovanih stresom, dok tehnike disanja, poput kvadratnog disanja, mogu smanjiti anksioznost i poboljšati mentalno zdravlje. Crtanje umirujućih krugova, mentalno skeniranje tijela, slušanje opuštajuće glazbe, aromaterapija i tehnika 5-4-3-2-1 su brze metode koje je odobrila znanost. Primjerice, glazba može smanjiti otkucaje srca i razinu kortizola, dok aromaterapija s eteričnim uljima može poboljšati raspoloženje. Uz ove jednostavne metode, svatko može pronaći način za opuštanje i suočavanje s izazovima stresa u svakodnevnom životu. (Telegram)


Slične vijesti

15.11.2022. (16:00)

On poznaje tajnu sreće

Matthieu Ricard prozvan je najsretnijim čovjekom na svijetu zbog načina na koji mu funkcionira mozak

The World's Happiest Man Reveals His 3 Secrets To Happiness - Bon Vita

Matthieu Ricard (76) tibetski je budistički redovnik, pisac, prevoditelj i fotograf podrijetlom iz Francuske. Prozvan je najsretnijim čovjekom na svijetu nakon što je sudjelovao u 12-godišnjem istraživanju mozga koje je vodio Richard Davidson, neuroznanstvenik sa Sveučilišta Wisconsin, piše tbsnews. Davidson je povezao Ricardovu glavu s 256 senzora i otkrio da je Ricardov um neobično lagan kada meditira. Ricard, koji za sebe kaže da ponekad meditira danima i da se od toga nikad ne umori, priznaje da je sretan, iako smatra da su njegovu titulu najsretnijeg čovjeka mediji preuveličali. Njegovi savjeti o tome kako biti sretan svode se – na altruizam. Naime, svakodnevno razmišljanje o sebi jako je iscrpljujuće, stresno i u konačnici dovodi do nesreće. “Samo ja, ja, ja… po cijeli dan, to je prilično zamorno. I prilično jadno jer instrumentalizirate cijeli svijet kao prijetnju ili kao potencijalnu vrstu interesa za sebe”, upozorava Ricard. Njegova knjiga o sreći prevedena je i na hrvatski. N1

22.10.2021. (00:00)

Šetajte, gledajte oko sebe, dišite...

Što doista predstavlja pojam mindfulness?

Mixer donosi savjete kako vježbati biti u sadašnjem trenutku i smanjiti stres: Svjesnost se definira kao stanje u kojemu ste usklađeni sa sobom i okolinom. Umjesto brige o tome što donosi budućnost ili preispitivanja prošlosti, osvještavate i stavljate u fokus trenutno vrijeme – ovdje i sada. Umjesto umanjivanja vlastitih emocija i misli, svjesnost služi tome da se emocije i misli prihvate na neosuđujući način, čak i ako su negativne. U mnogo slučajeva, svjesnost dolazi prirodno – sjetite samo trenutka kada vas obuzme pjesma, ili kada ste koncentrirani na duboke i kvalitetne razgovore s dragim ljudima, ili dok se igrate s djecom ili ljubimcem…

02.02.2019. (10:30)

15 minuta sretnih misli

Pouka ‘najsretnijeg čovjeka na svijetu’: Ako želite biti sretni – budite dobronamjerni!

“Kad mislimo stalno samo na sebe, umaramo i zapadamo pod stanje stresa, što konačno dovodi do toga da smo nesretni”, tvrdi Matthieu Ricard, 72-godišnji francuski pisac i monah tibetanskog budizma. Za njega je neurolog sa Sveučilišta Wisconsin, doktor Richard Davidson, skeniranjem mozga utvrdio da ima nezabilježen osjećaj sreće i vrlo malu mogućnost osjećanja negativnosti. Ako želite biti sretni, Ricard poručuje da budete dobronamjerni. Ne samo da ćete se osjećati bolje, već će vas i drugi početi promatrati kao bolju osobu. Međutim, nemojte dopustiti da vas drugi ljudi iskorištavaju, dodaje. 24 sata

02.03.2018. (10:30)

Za početnike

Što je to meditacija?

Riječ meditacija dolazi od latinske meditatio i znači misliti, fokusirati se. Postoji mnogo vrsta meditacije, ali u budističkoj tradiciji razlikuju se samo dvije: meditacija smirenosti, ili samatha i vipassana, odnosno meditacija kojom se okrećemo unutrašnjem svijetu. Prva se služi tehnikom koncentriranja na jedan objekat; to može biti slika ili predmet, ali i disanje, vizualizacija ili ponavljanje određene mantre. Za razliku od nje, drugi oblik meditacije sastoji se od vježbi kojima postajemo svjesniji svojih osjećaja, piše Kultiviši se.

21.12.2017. (12:50)

Tko to stigne?

7 razloga zašto je sjedenje u tišini važno, barem dva sata na dan

Znanstvenici kažu da sjedenje u tišini blagotvorno djeluje na ljude i popravlja štetu koju čini prevelika količina zvukova. Tišina ima odličan učinak na mozak, reparira njegove stanice i pomlađuje ga, jača toleranciju na stres i vodi boljem pamćenju. Tišina ne poboljšava samo osjet sluha, već i sva ostala osjetila. 24sata

29.05.2017. (17:51)

Vježba za um

Mali svakodnevni ritual meditacije

Svi u današnje vrijeme nekuda žure, a kako i njihovi vlasnici, tako jure i misli. Fast Company piše kako je vrlo bitno naći nekoliko minuta u kojima se treba svjesno smiriti i koncentrirati na sadašnji trenutak. To je najlakše vježbati fokusiranjem na jedan osjećaj, bez obzira radi li se o dodiru sa stolicom na kojoj sjedite ili nečemu što držite u ruci.

09.03.2016. (19:12)

Dalje od zaglušujuće gomile

Tišina je dobra za mozak

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 2011. buku ‘kugom modernog svijeta’, navodeći kako izlaganje buci ima negativne efekte na zdravlje populacije. Kako naše okruženje postaje sve glasnije i težnja za tišinom postaje sve glasnija. Naime, tišina nas rješava stresa, te odmara i obnavlja mozak. Huffington Post

11.01.2016. (22:31)

Priroda i društvo

7 znanstveno dokazanih stvari koje su bile dobre za nas 2015. (i još uvijek su)

Promatranje prirodnih ljepota i vrhunskih umjetničkih djela u ljudima može potaknuti pozitivne emocije koje podižu imunitet i imaju protuupalne efekte koji preveniranju srčane bolesti i depresiju, uz ostale kronične zdravstvene probleme, pokazala je studija znanstvenika iz Berkleyja, koja se (za promjenu) usredotočila na blagotvorne učinke pozitivnih emocija. Još 6 studija čije bismo zaključke trebali primjenjivati u svakodnevnom životu donosi Telegram.

25.05.2015. (20:20)

Depresija i konfuzija

Meditacija zapravo više šteti nego koristi

Kao lijek za stres često se preporuča meditacija, koja je navodno dobra za sve i nema loših posljedica. No ispostavilo se da je to zapravo mit, jer najnovije istraživanje pokazuje da meditacija zapravo nanosi više štete nego koristi jer može izazvati depresiju. Također je mit da meditacija može promijeniti osobu i njen karakter.