Haški tribunal nije ispunio svoj temeljni cilj – doprinos poslijeratnoj pomirbi naroda bivše Jugoslavije, rekao je u petak premijer Aleksandar Vučić poručivši da politika ‘Velike Srbije’ nikad nije bila niti će biti politika srbijanske vlade te će se on “žestoko suprotstaviti” politici Vojislava Šešelja koja “gura Srbiju u prošlost i izolaciju od drugih naroda na Balkanu”.
Na tiskovnoj konferenciji koju je izravno prenosila RTS, Vučić je rekao da je jedan od tri osnovna cilja pri formiranju Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) bio pomirenje naroda zaraćenih u krvavim sukobima 90-ih.
ICTY taj cilj nije ispunio već je “zabijao čavle u kovčeg usnulog Balkana koji bi se, valjda, opet trebao baviti krvlju i zločinima”, rekao je i ocijenio da su neke od presuda razotkrile su “da ICTY djeluje kao politički sud, a ne kao pravna insititucija”.
Presude Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju izrečene su u trenutku kad se Srbija našla na političkom, ekonomskom i moralnom raskrižju”, ocijenio je Vučić te poručio “politika ‘Velike Srbije’ nikad nije bila niti će biti politika vlade Srbije”.
Srbija hoće biti “stabilna i sigurna zemlja” koja se ne želi vraćati u prošlost i vrijeme neizvjesnosti, naglasio je.
Pozvao je “sve građane Srbije da budemo drukčiji od onih koji nam drže prodike svakog dana. Mi trebamo poštovati i muslimanske i hrvatske žrtve i u tome pokazati kolika je razlika između nas, da pokažemo kako možemo i umijemo razgovarati sa svima i tuđu bol i patnju prihvatiti i razumjeti kao bol i patnju naših ljudi”.
Proces Šešelju bio od samog početka politički
Na izravna pitanja odriče li se projekta ‘Velike Srbije’ i politike iz 90-ih godina kad je s Vojislavom Šešeljem dijelio uvjerenja u Srpskoj radikalnoj stranci, Vučić je rekao kako je prije osam godina vratio mandat i napustio politiku SRS i s “drugom politikom dobio povjerenje naroda”.
“Mislim da je to najpošteniji pristup. Podsjećam i da se za tih osam godina nešto i dogodilo”, rekao je i ponovio da politika ‘Velike Srbije’ nije nikad bila niti će biti politika srbijanske vlade te poručio “Vaših pitanja se ne plašim jer mi je savjest čista”.
Smatra “lošom porukom” da se poslije oslobađajuće presude Vojislavu Šešelju “bilo tko bahati”. “Hoćemo da Srbija bude poštovana u regiji, a ne da budemo vraćeni na mjesto gubavaca, da nas svi čine lošijima nego što jesmo”, poručio je jer “za Srbiju bi bila velika opasnost ako bi takve snage dobile većinsku podršku naroda”, rekao je.
Suđenje Šešelju u Den Haagu je “bio politički proces – i kad su ga tražili u Den Haag i kad su ga puštali i kad su ga ponovno tražili. A možete misliti kakvoj bismo sramoti bili izloženi da smo ga izručili (za izricanje presude), a oni su tu presudu već znali i napisali – pa da nam ga poslije te presude vrate”, rekao je Vučić.
Ponosi se time što je njegova vlada “štitila zakone i dostojanstvo građana Srbije i građanina Šešelja”, prema kojemu kao građaninu ne gaji nikakav animozitet, ali se protivi njegovoj politici.
“Žestoko ćemo se suprotstaviti njegovoj politici jer ona gura Srbiju u prošlost, gura je u političke i ekonomske nedaće i politiku koja bi nas izolirala od svi drugih naroda na Balkanu”, naglasio je.
Vučić: nikome nećemo dozvoliti da ruši Srbiju i Republiku Srpsku
Pozvao je građane Srbije da se ujedine u politici koja će Srbiju učiniti poštovanom i uvaženom na Balkanu i u svijetu.
Ustvrdio je da je Beograd nakon objave presude bivšem vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, poslala “najodgovorniju, najjasniju i najozbiljniju” poruku, ne želeći ulaziti u sadržaj presude.
“Izgovorili smo samo jednu rečenicu, a to je da nikome nećemo dozvoliti da na osnovu presuda Haškog tribunala ruši Srbiju i Republiku Srpsku. To su naše ustavne i zakonske obveze”, rekao je Vučić.
O mogućnosti da Šešelj bude uhićen ako krene u Hrvatsku koja ga je proglasila nepoželjnom osobom, Vučić je rekao kako se nada da će “histerija utihnuti”.
Srbija će se “truditi da čuva interese i ljudska prava svih građana”, ne ulazeći u politiku koju zastupaju.
O planiranim posjetima Mostaru i Jasenovcu, uz obljetnicu formiranja ustaškog logora, Vučić je rekao da niti jedan od tih posjeta nije doveden u pitanje presudama Karadžiću i Šešelju.
“Ne možete da ne obilježite 75 godina od genocida u Jasenovcu, mislim da su i oni (Hrvati) s time suglasni. U Mostar ću svatko ići i očekujem dobre razgovore i s hrvatskim i s bošnjačkim predstavnicima. Za sve razgovore sam uvijek spreman, ali nikome neću dopuštati da ponižava Srbiju”, rekao je Vučić