„Izmjene programa Vlade koje smo napravili dale su rezultata. Građani su prepoznali koristi ovog programa obnove i u manje od dva mjeseca prijavljeno je gotovo 4.000 obiteljskih kuća. Drago mi je da je 60% prijava s područja od posebne državne skrbi jer su to područja kojima su ove mjere najpotrebnije.
Stoga je i prosječni iznos sufinanciranja po kući ove godine gotovo dva puta veći nego lani, čak 50.000 kuna u odnosu na 26.000 kuna prošle godine. Koristi su trostruke. Osim što je u obnovljenima kućama ugodnije boraviti, smanjuju se troškovi za energiju. Ujedno činimo dobru stvar za okoliš i gospodarstvo – čuvamo radna mjesta u građevinskom sektoru i otvaramo nova. I to ne bilo kakva, nego zelena radna mjesta. Po definiciji, zelena radna mjesta su ona koja doprinose poboljšanju stanja okoliša, a nama je izuzetno bitno da se radi o radnim mjestima u ranjivom građevinskom sektoru“ – rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović na današnjoj konferenciji za medije na kojoj su predstavljeni podaci o trenutnom statusu programa energetske obnove obiteljskih kuća.
Ministar Zmajlović i Mario Klobučar, voditelj Službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, prezentirali su podatke o dosadašnjem tijeku prijava i trajanju javnog poziva.
Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća otvoren je 30.travnja 2015. godine, a novost je ove godine bila pojednostavljena dokumentacija, mogućnost prijave iz svakog dijela Hrvatske i to direktno u Fond te uvođenje certifikatora kojeg u potpunosti plaća Fond. Uz to je omogućena prijava nekoliko mjera te su udvostručeni maksimalni iznosi koje je bilo moguće dobiti za jednu kuću – sa 84.000 na 168.000 kuna.
Do 23.6., u manje od dva mjeseca trajanja javnog poziva, u Fond je pristiglo 3.823 zahtjeva koji stižu svakodnevno i svakodnevno se obrađuju.
Dosad je već odobreno sufinanciranje za 1.114 kuća, a vrijednost tih radova je 83 milijuna kuna, od čega je Fond sufinancirao 55 milijuna kuna, prosječno 67%. Od mjera koje se sufinanciraju najveći je interes za izmjenu stolarije i fasade, a prijavljuju se kuće većinom do 200 m2.
Najveći broj odobrenih zahtjeva je za kuće u Vukovarsko-srijemskoj županiji (176) i Osječko-baranjskoj županiji (139), a od gradova je najviše zahtjeva, njih 72, iz Petrinje. U Gradu Zagrebu, čiji građani prošle godine nisu imali mogućnost prijave, do sada je odobreno zahtjeva za 46 kuća.
Od svih pristiglih zahtjeva njih čak 60,6% odnosi se na zahtjeve za obnovu kuća s područja posebne državne skrbi za koje je sufinanciranje 80%. Iz tog se razloga na takve kuće odnosi čak 76% svih odobrenih sredstava.
Samo u ova 43 dana odobreno je sufinanciranje za 1.114 kuća na kojima će se provesti 2.751 mjera od čega je 1.534 mjera energetske učinkovitosti (fasada, stolarija, kondenzacijski kotao), 103 mjere korištenja obnovljivih izvora energije (solari, fotonaponska elektrana, kotao na biomasu, dizalica topline) te 1.114 mjera energetskog certificiranja.
Već sada je, dakle, odobreno sufinanciranje za 2.751 mjeru dok je cijele prošle godine, kada se program provodio putem jedinica lokalne samouprave, bilo odobreno sufinanciranje za 1.500 kuća, odnosno 1.500 mjera. Osim toga, prošle godine se na javni poziv javilo tek 180 jedinica lokalne samouprave, što je značilo da građani iz ostalih gradova nisu mogli dobiti bespovratne državne poticaje. Ove godine zahtjevi su pristigli iz 258 gradova i općina što je još jedan dodatan pokazatelj interesira građana i potvrda da ovaj program mora biti dostupan svim građanima.
Osim toga građani su prepoznali da energetskom obnovom kuća mogu na troškovima grijanja i hlađenja ostvariti uštede od 30 do 60% tako da u cilju što većih ušteda kombiniraju i po nekoliko mjera. Rezultat toga je da je po jednoj kući odobreno čak 50.000 kuna, što je gotovo dva puta više nego prošle godine kada je prosječno sufinanciranje po kući bilo 26.000 kuna.
“S obzirom na odlične dosadašnje rezultate, od broja zahtjeva, mjera, do dvostruko većeg iznosa sufinanciranja po kući u odnosu na prošlu godinu, očekujemo da će se uskoro iskoristiti svih 260 milijuna kuna predviđenih sredstava te se javni poziv zatvara 10. srpnja 2015. ” – istaknuo je Mario Klobučar, voditelj Službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Pozivamo građane da do tada, u dogovoru sa svojim odabranim certifikatorom, dovrše započete pripreme i pošalju zahtjeve u Fond. “Poručujem svima koji su započeli pripreme da imaju dovoljno vremena da završe prijave i predaju ih u Fond. Također, poručujem onima koji još nisu započeli, a planirali su, da ne brinu. Novca ima dovoljno i za sljedeće godine jer je novac osiguran za cijelo razdoblje 2014. – 2020. Ova Vlada i ovaj Fond pokazali su jasnu namjeru da se energetski obnovi Hrvatska i to sa osobitim naglaskom na obiteljske kuće koje čine 65% stambenog fonda u Hrvatskoj” – naglasio je ministar Zmajlović.