Svemirski teleskop James Webb, lansiran prije samo dvije godine, već je pružio nevjerojatne uvide u Sunčev sustav i rane faze svemira. Vrijedan devet milijardi dolara, JWST je revolucionarni infracrveni teleskop koji je sto puta osjetljiviji od Hubblea. Svojim moćnim infracrvenim okom, zabilježio je nevjerojatne detalje, uključujući prstenove Urana, toplu prašinu u galaksiji Vrtlog, i neobičnu strukturu poput kozmičkog upitnika. JWST se također usredotočio na Stupove stvaranja, otkrivajući nove detalje o mladim zvijezdama i njihovom izbacivanju prašine. Ovaj teleskop obećava nove dimenzije u proučavanju svemira. (Index)
Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) ostvarila je veliki korak prema istraživanju crnih rupa lansiranjem novog svemirskog opservatorija iz svemirskog centra Sriharikota. Čelnik ISRO-a, Sreedhara Somanath, objavio je uspješnost lansiranja rakete nosača. Satelit namijenjen istraživanju crnih rupa ima očekivani radni vijek od pet godina, a njegova proizvodnja koštala je oko 2.5 milijarde rupija (oko 27 milijuna eura). Ova ambiciozna misija naglašava predanost svemirskim istraživanjima i planovima za budućnost koji uključuju slanje astronauta na Mjesec do 2040., a do 2035. planiraju postaviti indijsku svemirsku postaju. (Index)
NASA je objavila panoramsku fotografiju Marsa koju je snimio Perseverance na krateru Jezero u kojem je, misle znanstvenici, bilo duboko jezero u koje se ulijevala rijeka prije 3,5 milijarda godina. Rover je načinio 142 snimke u 360 stupnjeva pomoću uređaja visoke razlučivosti montiranih na njegovu jarbolu.
I’m taking it all in. This is the first 360º view of my home using Mastcam-Z. This dual, high-definition camera system sits atop my mast and has zoom capability. Inspect tiny details of Jezero Crater with the special interactive viewer at https://t.co/roDhWK56gj #CountdownToMars pic.twitter.com/TAy28PpG73
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 24, 2021
Kina je objavila povijesnu snimku prilaska svoje letjelice Tianwen-1 Marsu – u srijedu je sonda uključila motore omogućivši time ulazak u Mjesečvu orbitu, što je sve snimljeno. Jedna od snimki prikazuje ulazak Marsa u kadar, kad je snimljen rub Marsove atmosfere. Na Tianwenu-1 je i rover, a spuštanje na Mars planirano je za svibanj, dokad će letjelica snimati planet (Space.com).
Kineska svemirska administracija objavila je prvu fotografiju Marsa s letjelica Tianwen-1 s udaljenosti od 2,2 milijuna kilometara. U srijedu će letjelica ući u Marsovu orbitu, kad kreće pokušaj spuštanja rovera na površinu Marsa! Go China! Space.com
Kina je ovoga tjedna postala druga država koja je postavila svoju zastavu na Mjesec, više do 50 godina nakon što su zastavu gore zabili Amerikanci. Fotografiju zastave snimila je kamera sonde Change-5 prije nego što je u četvrtak napustila Mjesec s uzorcima kamenja, čime je Kina postala treća s kamenčićima s Mjeseca, iza SAD-a i SSSR-a.
Letovi na Mjesec nakon velikih nesreća u kojima su ginuli američki astronauti, ali i zbog prestanka Hladnog rata koji je poticao natjecanje s Rusijom te sve više resursa koje je trošio svemirski program nisu bili zanimljivi ni izvedivi posljednjih 50 godina. Američki predsjednik Doland Trump potpisao je pak dokument u kojem planira poslati američke astronaute na Mjesec do 2024. umjesto 2028., a znanstvenici su vrlo skeptični na taj skraćeni rok. Index
A kad već putujemo daleko, kaže SpaceX-ov šef u intervjuu Timeu, onda bi letjelica trebala biti dovoljno velika da nosi teret od kojeg bi se moglo napraviti stalno nastanjenu znanstvenu bazu na Mjesecu (kao što takva postoji na Antarktici). Objašnjava on da je njegova filozofska baza za ova razmišljanja “Svemir je odgovor, koja su pitanja?” (po uzoru na Douglasa Adamsa), a cilj je – postati multiplanetarna vrsta i osigurati održivu klimu na Zemlji.