Curenje privatnih podataka s Facebooka imalo je veći utjecaj na svjetsku politiku nego što se dosad mislilo. Dokazuju to dokumenti koje je na Twitteru počela objavljivati Brittany Kaiser, bivša zaposlenica analitičarske kuće Cambridge Analytica. Riječ je o 100 tisuća dokumenata koji nisu predani sudu i policiji, a trebali bi razotkriti globalnu mrežu korištenu za zavaravanje birača i utjecaj na demokratske procese diljem svijeta. Slučaj je tema dokumentarca The Great Hack. Bug…
Facebook je odustao od žalbe i pristao platiti kaznu u Britaniji zbog curenja podataka konzultantskoj tvrtki, ali nije priznao odgovornost, pri čemu je kazna od pola milijuna funta malena u odnosu na tržišnu vrijednost Facebooka od 540 milijarda dolara, ali je maksimalna koju Ured povjerenika za informacije (ICO) može izreći i prva je kazna u tom slučaju.
Američki regulator Federal Trade Commission (FTC) kaznio je Facebook s 5 milijardi dolara globe zbog kršenja privatnosti. Kazna se odnosi na aferu oko političkih konzultanata Cambridge Analytica koji su se domogli privatnih podataka 87 Facebookovih korisnika. Inače, dionice Facebooka nakon objave ove kazne su porasle, a Verge globu naziva smiješnom.
Politički analitičari Cambridge Analytica, koji su radili za Donalda Trumpa, posredno ali legalno su došli do privatnih informacije 50 milijuna korisnika Facebooka, što je dobrano prodrmalo ovu socijalnu mrežu, a njen šef Mark Zuckerberg u intervjuu New York Timeu najavljuje promjene. Prvo, dramatično će smanjiti količinu podataka kojima imaju pristup treće strane. Drugo su aplikacije koje ljudima imaju instalirano odavno, a da se više toga i ne sjećaju pa će Faceboook postaviti ograničenje da aplikacija nema pristup podacima nakon što je čovjek nije koristio tri mjeseca. Facebook će usto omogućiti ljudima da vide koje to sve aplikacije imaju instalirano pa da ih mogu deautorizirati ako žele. Digital Trends savjetuje korisnicima Facebooka koje poteze mogu napraviti da se već sada sami zaštite. CNET