Najbolje knjige 2020.: Sedam autora izabralo je najbolje publicističke naslove - Monitor.hr
13.12.2020. (18:30)

Užitak čitanja publicistike

Najbolje knjige 2020.: Sedam autora izabralo je najbolje publicističke naslove

U izboru najboljih publicističkih knjiga 2020. sudjelovali su povjesničar Hrvoje Klasnić, urednik i novinar Viktor Vresnik, novinar i komentator Jutarnjeg Robert Bajruši, književnik i književni kritičar Nenad Rizvanović, profesor na Katedri za komparativnu književnost Tomislav Brlek, novinarka Jutarnjega Karmela Devčić te povjesničar Tvrtko Jakovina. Među raznolikim naslovima u nekoliko se sudionika ponavljaju Tim Bouverie s Politikom popuštanja Hitleru, Michael Martens s Vatrom u vatri: Ivo Andrić, Thomas Piketty s Kapitalom i ideologijom, Nataša Mataušić s Dianom Budisavljević, Benjamin Moser sa Sontag: Život i djelo te Stefan Gužvica s djelom Prije Tita – Frakcijske borbe u Komunističkoj partiji Jugoslavije 1936.-1940., a i jedan od sudionika Tvrtko Jakovina s knjigom Budimir Lončar. Jutarnji list


Slične vijesti

06.12. (11:00)

I ove se godina ima što za čitati

Deset najboljih knjiga 2024. godine prema NY Timesu

Na listi su se našli, navedeni u engleskom nazivu, idući naslovi:

  1. All Fours (Miranda July)
  2. Good Material (Dolly Alderton)
  3. James (Percival Everett)
  4. Martyr! (Kaveh Akbar)
  5. You Dreamed of Empires (Álvaro Enrigue)
  6. Cold Crematorium (József Debreczeni)
  7. Everyone Who Is Gone Is Here (Jonathan Blitzer)
  8. I Heard Her Call My Name (Lucy Sante)
  9. Reagan (Max Boot)
  10. The Wide Wide Sea (Hampton Sides)

Od navedenih je na hrvatski prevedena jedna knjiga. Roman Dobar materijal duhovita je i britka priča o ljubavi, prijateljstvu, vezama i slomljenim srcima. I premda u suštini romantična komedija Dolly Alderton, autorica vješto i oštroumno ispisuje stranice o životima generacije milenijalaca. Knjiga je bila vrlo tražena i na Interliberu, kažu na Journalu

29.09. (01:00)

Knjige koje su protresle stoljeće – sada u 5 koraka

Top 5 najboljih knjiga 21. stoljeća prema New York Timesu

Cijelu listu svih 100 najboljih knjiga 21. stoljeća možete pročitati ovdje. Journal donosi top 5:

  • “Genijalna prijateljica” – Elena Ferrante
    Proglašena najboljom knjigom stoljeća, ovaj roman donosi snažnu priču o dugogodišnjem prijateljstvu dviju djevojčica u Napulju, istražujući složenosti odrastanja, društvenih klasa i politike kroz dirljive likove.
  • The Warmth of Other Suns” – Isabel Wilkerson
    Ova monumentalna povijesna knjiga o migraciji Afroamerikanaca transformira suhoparne povijesne činjenice u uzbudljivo narativno putovanje koje se čita poput fikcije, ali je duboko ukorijenjeno u stvarnim događajima.
  • “Wolf Hall” – Hilary Mantel
    Povijesni roman koji vas uvlači u intrige tudorskog dvora i pokazuje kako se Thomas Cromwell uzdiže iz sjene, osvajajući ljubitelje povijesti i fikcije bogatim prikazom Engleske 16. stoljeća.
  • “The Known World” – Edward P. Jones
    Složen roman koji duboko zadire u moralne dileme vlasništva robova, dok bivši rob postaje vlasnik plantaže i suočava se s teškim pitanjima ljudske slobode i moralne odgovornosti.
  • “Korekcije” – Jonathan Franzen
    Ova obiteljska saga duboko i satirično promišlja o američkom društvu, odnosima i osobnim krizama, ostavljajući čitatelje s pitanjima o modernom identitetu i kulturi.
17.12.2018. (09:00)

Domagoj Zovak preporučuje vam svojih pet omiljenih knjiga

04.06.2018. (00:57)

Pet knjiga koje preporučuje Marko Vučetić (onaj zastupnik koji je održao rijetko dobar govor u Saboru): Moj život disidenta – Vladimir Bukovski, Tako je govorio Zaratustra – Friedrich Nietzsche, Ušutkajte pjesnika – Vlado Gotovac, Pobunjeni čovjek – Albert Camus i Vrijeme laži – Sibila Petlevski.

06.01.2018. (19:02)

Kolekcija za do ljetne kolekcije

Večernjakov izbor: 10 najboljih domaćih i stranih knjiga 2017. godine

Večernji je sastavio listu po 10 najboljih domaćih i stranih knjiga objavljenih prošle godine u hrvatskoj. Najbolja domaća je ‘Lisica’ Dubravke Ugrešić, “jedna od [njenih] najosobnijih i najemotivnijih knjiga… spoj lucidnih esejističkih i znanstvenih zapisa o tehnikama i uzrocima pripovijedanja, ali i razmišljanja o smislu pisanja u ovom naoko globaliziranom svijet”. Najbolja strana je ‘Pokopani div’ 
Kazuoa Ishigura – “literarno čudo iz pera pisca koji minuciozno ispisuje svoj reducirani prozni opus… jedno od najljepših knjiških izdanja koje sam vidio u životu”.