Stalna samo mijena jest
Na rubu znanosti – Utjecaj epidemija na društvo kroz povijest
Emisija donosi povijesni pregled velikih povijesnih epidemija, od kuge, kolere, tuberkuloze te analizira društvene promjene koje su slijedile. DOP…
Emisija donosi povijesni pregled velikih povijesnih epidemija, od kuge, kolere, tuberkuloze te analizira društvene promjene koje su slijedile. DOP…
HTV-ova emisija “Na rubu znanosti” bez prekida se prikazuje već 20 godina, a svakodnevno obara rekorde i na YouTube kanalu HRT-a. Tim povodom 24sata napravio je videointervju s njezinim urednikom i voditeljem Krešimirom Mišakom. 24sata
O percepciji, stanjima uma i o nečemu što se krije iza racija i podsvijesti, sferi blještave primordijalne svijesti koja je svima zajednička. To su pitanja kojima se bavio Mihajlo Pažanin u knjizi “Budan u autobusu”, a o kojima govori u emisiji Na rubu znanosti.
Srednjovjekovni roboti poprimali su razne oblike. I bili su puno više od lijepih kurioziteta. Automati su stajali na stjecištu prirodne znanosti – kako magije tako i tehnologije – karike između umijeća i prirode. Roboti u srednjem vijeku obavljali su mnošto društvenih i kulturnih uloga – zabavu, proučavanje, proricanje, nadziranje… Gost emisije je Petar Bujas, doktorand kulturne antropologije.
Tek u drugoj polovici 20. stoljeća stekli su slavu pod nazivom “krugovi u žitu”. I svce su manje bili tek krugovi, a sve više složeni piktogrami. Koja je svrha tih slika i obrazaca, tko im je autor, kakvo značenje skrivaju? Gost emisije je Nikola Duper, snimatelj i redatelj koji se 20 godina bavi istraživanjima misterija, autor dokumentarca Crop Circles – A Silent Knowing.
Neke životinje koriste snagu svojih mišića za letenje, neke se pak lebde ili skaču koristeći aerodinamiku. Zanimljiva emisija…
Profesor Željko Baranović: Političarima kod nas nedostaje utopijska energija, razmišljanje o boljitku svih građana, svakog čovjeka pojedinačno… U današnje vrijeme postoji teror, trijumf obične, puke, prozaične faktičnosti. Ljudi žive trajajući, iz mislećih bića pretvaraju se u trajajuća bića, bića koja žive iz dana u dan, koja traju kao što traje stolica, stol, dakle, izgubili su perspektivu budućnosti. Kada čovjek to izgubi, gubi svoju temeljnu ontološku kategoriju…
U novoj epizodi Krešimir Mišak ugostio je Ervina Laszla, mađarskog filozofa znanosti, sistemskog teoretičara i promicatelja ideje kvantne svijesti. Govorio je o teorijama predstavljenim u knjizi Znanost i akašičko polje, u kojoj dokazuje postojanje kozmičkog polja energije koje je odgovorno za tkanje stvarnosti.