Zašto su rodina gnijezda preživjela sva strašna nevremena i oluje u čovjekovoj povijesti
Miljenko Jergović: Mudrost roda
- Za razliku od civilizacije ljudi, koja je zapisana u knjigama i pohranjena u arhivima i bibliotekama, civilizacija ptica zapisana je u ptičjim genima. Čovjek je obdaren sviješću, iz koje proizlazi i njegova mudrost i kreativnost. Svijest ga pokreće da gradi kuću. Granice njegove svijesti su nešto šire od granica njegove civilizacije. Ali u usporedbi s civilizacijom roda, čovjekova civilizacija mlada je i neiskusna. To je razlog zašto rodino gnijezdo, načinjeno od grančica mnogo lakših od vjetra, nevrijeme ne može odnijeti, a raznosi ljudske građevine načinjene od cigle, željeza, stakla i betona, i učvršćene u skladu s čovjekovim civilizacijskim saznanjima. Od roda bi se, dakle, ponešto moglo i naučiti.
- Činjenica da se dogodilo nešto što se ne događa često razumne će ljude upozoriti na negativan utjecaj najbogatijeg dijela svijeta na klimu, koji se odvio u posljednjih 120 godina. Bila je to cijena komfora u kojemu danas žive najbogatiji, a koji bi, posve prirodno, za sebe htjeli i oni siromašniji. Bogati bi sa siromašnima trebali podijeliti sve svoje bogatstvo, e samo da siromašni prestanu atakirati na klimu. Iza te podjele stajala bi mudrost roda, ali bi ona bila protivna logici kapitalizma.
- Naravno, slobodni smo da ne vjerujemo u klimatske promjene. Ta je sloboda slična slobodi hrvatskih portala koji su među stotinama i tisućama rodinih gnijezda koja su se održala na nevremenu odlučili da postoji samo ono jedno – u Slavonskom Brodu. Ta je sloboda nezavisna od činjenica, a sve u ime svetoga ljudskog prava na vlastito mišljenje, te slobodu svijesti i savjesti. Sloboda od činjenica je najperfidniji oblik ropstva jer njome čovjek odustaje od biblioteka i arhiva te od tekovina vlastite civilizacije. Slobodom od činjenica čovjek postaje životinja lišena civilizacije. Veoma opasna životinja – nalik smrtonosnoj bakteriji. Jergovic