Laži u službi države: Pentagon želi deepfake tehnologiju kako bi neometano špijunirali korisnike interneta - Monitor.hr
05.11. (23:00)

Catfish ministarstva obrane

Laži u službi države: Pentagon želi deepfake tehnologiju kako bi neometano špijunirali korisnike interneta

U javnost je izašao podatak da tajni Odsjek za specijalne operacije američkog Ministarstva obrane traži partnere koji bi pomogli u razvoju ‘deepfake‘ korisničkih računa tako uvjerljivih da ih ni ljudi ni računala ne bi mogli prepoznati kao lažne, prenosi portal The Intercept. Cilj je kreirati profile korisnika koji ‘izgledaju kao jedinstveni pojedinci, ljudska bića, koja u stvarnosti ne postoje‘. Svaki profil trebao bi uključivati ‘višestruke izraze‘ i fotografije visoke kvalitete koje zadovoljavaju standarde za državnu identifikaciju. Uz to, dokument traži ‘slike lica i pozadine, videozapise lica i pozadine, te slojeve za audio‘, te se naglašava želja za mogućnošću generiranja ‘selfie videozapisa‘ ovih lažnih osoba, u kojima će se koristiti i lažne pozadine, kako bi se stvorio virtualni okoliš koji društveni mediji ne mogu prepoznati kao lažan. Pentagon je već bio optuživan za korištenje lažnih korisnika na društvenim mrežama u svrhu promicanja svojih interesa. Lider


Slične vijesti

29.01. (07:00)

Nije uvijek zabavno

Opasnosti ‘deepfake’ fotografija: Sve ih je teže razlikovati od stvarnih, odgovornost počinje od svakog pojedinca

Definitivno imamo dvije kategorije. Jedna je ovo što nas recimo, potencijalno zabavlja ili zabavlja određeni dio ljudi. Imamo i ono što može zapravo djelovati na određene demokratske procese, tako da bih te dvije kategorije zapravo nazvao bezopasne i zabavne i one koji su nam puno opasniji, a i mogle bi zapravo utjecati i na države i na nas kao društvo. Tehnologija se toliko unaprijedila da je sve teže prepoznati što je lažno, a što nije. Granica je u ljudskoj mašti, u njihovoj kreativnosti. No, čini se da ovdje kreativnost ne ide u dobrom smjeru. Prva linija obrane su pojedinci. Svi mi koji djelujemo u ovom društvu, svi mi koji koristimo takve društvene mreže. Druga razina je djelovanje država sa zakonskim okvirima, kaže Alen Delić, zamjenik predsjednika Hrvatske udruge menadžera sigurnosti. RTL Svijet trenutno trese skandal s Taylor Swift, čije se AI generirane fotografije šire internetom u ne previše bezazlenom izdanju, što je samo jedan pokazatelj u što se problem s deepfakeovima može pretvoriti.

25.12.2023. (00:00)

Ako nije za osobnu upotrebu, nije za igru

Deepfake tehnologija sve uvjerljivija i jednostavnija za korištenje, iako je zabavno, nije skroz bezazleno

Najviše se sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom može vidjeti na TikToku jer tu uistinu najviše i dolazi do izražaja pa tako možete vidjeti povijesne osobe, poput Kleopatre, Anne Boleyn ili Anastasije Nikolajevne Romanove kako govore o svom životu i smrti. I dok se takvi alati mogu činiti zanimljivim za učenje, pravo je pitanje što će se dogoditi ako netko napravi videozapis Joea Bidena kako udara ženu ili Emanuela Macrona kako onečišćuje okoliš? Što će se dogoditi ako se u sljedećoj, superizbornoj godini i na hrvatskoj političkoj sceni počne jače upotrebljavati deepfake? Deepfake je, podsjetimo, oblik korištenja umjetne inteligencije gdje se stvaraju fotografije, videozapisi i audiozapisi lažnih događaja. It‘s all fun and games, ali kad zabava prelazi u ozbiljne nijanse i kada kreiraš sadržaj kako bi naštetio drugome, konkurenciji ili političkom akteru, tu svi oblici umjetne inteligencije postaju opasni. Lider U nastavku Trumpova faca u rumunjskoj pop pjesmi.