Kotromanović o vraćanju vojnog roka: MORH udovoljava predsjednici - Monitor.hr
01.02.2017. (08:40)

I wish a wish

Kotromanović o vraćanju vojnog roka: MORH udovoljava predsjednici

Obavezan 4-tjedni vojni rok “treba biti u funkciji temeljnih vojnih vještina, pomoći, samopomoći, pomoći civilnim institucijama, treba znati kako reagirati kad imamo složene nesreće, prirodne i tehničke, katastrofe”, kaže ministar Krstičević. Bivši ministar obrane Kotromanović ocjenjuje “da je ovo reakcija na želje naše predsjednice, koja je u kampanji najavila vraćanje služenja vojnog roka. Ministarstvo pokušava na najblaži način osmisliti nešto što najmanje košta, a opet da udovolji njenoj želji”. Misli on da se novce može pametnije potrošiti, a u ovome vidi i potencijalni udar na gospodarstvo jer 30 tisuća mladih ljudi neće moći raditi u špici sezone.


Slične vijesti

02.03.2022. (22:00)

S Rusima više ništa ne znaš

Kotromanović: Ne vjerujem da će koristiti nuklearno oružje, no valja biti oprezan

Bivši ministar obrane Ante Kotromanović u Večernjakovom studiju: Rusi su nemilosrdni, pokazali su to više puta kroz povijest. Oni ne biraju sredstva i budite sigurni da će upotrijebiti sve što im je na raspolaganju da ostvare svoj cilj. Sada slijede najkrvavije bitke s teškim oružjem – oklopnjacima, borbenim avionima i topništvom. Ne vjerujem da će Rusi koristiti nuklearno oružje! Rekao bih da su to psihološke prijetnje, ali treba biti oprezan. Nitko nije vjerovao ni da će izbiti ovakav rat. Čini se da Putin nije svjestan da i SAD ima nuklearno oružje. Ako bi krenuo u tom smjeru, Moskva bi bila granatirana odmah.

28.02.2022. (20:00)

Nema lakog puta do slobode

Kotromanović: Rat tek počinje! Putin nije čovjek s kojim se može pregovarati. Kraj rata će biti kad Ukrajinci potjeraju Ruse sa svog teritorija

Intenzitet ruskog napada je pojačan. To je bilo očekivano budući da je Vladimir Putin shvatio da mu snage koje je poslao u Ukrajinu neće biti dostatne za okupaciju i osvajanje ukrajinskog teritorija. Čini mi se da su Rusi imali isplaniranu taktiku za sedam dana, ali već smo u petom danu agresije i izgleda da su ruske snage pomalo iscrpljene. Nisu postigli svoj glavni cilj, a to je spajanje snaga koje su nadirale s Krima sa snagama koje su došle s istoka, iz smjera Rusije. Jedino na taj način Putin je mogao “zarobiti” Ukrajinu… Ovdje se više ne bori vojska protiv vojske nego cjelokupni ukrajinski narod protiv ruske vojske. Mislim da Ukrajinci ovu bitku više ne mogu izgubiti, svjesni su da je u pitanju njihov opstanak kao suverene države… Putin nije čovjek s kojim se može pregovarati. Prekid rata leži u uspješnoj obrani ukrajinskog naroda i tjeranju ruskih snaga sa svog teritorija… pročitajte ili pogledajte video u kojem bivši ministar obrane Ante Kotromanović komentira rat u Ukrajini. Večernji

03.08.2017. (10:21)

Foto: Bivši ministar Ante Kotromanović i bivši premijer Milanović popeli se na Triglav – "teže od očekivanog i ljepše od očekivanog", kaže Kotromanović

06.02.2017. (10:08)

Pa, može mu mahati pa se ovaj možda smekša i ne bombardira ga!

Kotromanović: Što ročnik s četiri tjedna obuke može protiv MiG-ova 29

Čak i ako hipotetski kažemo da nam treba vojni rok zato što se naše okružje pojačano naoružava – prilično sam skeptičan o tome koliko ročnik s četiri tjedna obuke može protiv MiG-ova 29… Period od 28 dana vojnog roka prekratak je za stjecanje vojnih vještina kojima se može odgovoriti modernim prijetnjama. Ako nakon završene vojne obveze naši ročnici ne dobiju specijalnost (topnik, pješaštvo), onda ne mogu dobiti ni raspored u pričuvni sastav. Odgovorimo odmah, brzo, povećavanjem veličine profesionalne sastavnice Oružanih snaga – komentira bivši ministar Ante Kotromanović najave o vraćanju vojnog roka.

05.08.2016. (19:15)

Sjećanje na ratne dane

Kotromanović: Amerikancima je danas žao što nam nisu dopustili ulazak u Banju Luku

“Našim dolaskom pred Banju Luku, Republika Srpska vojnički je i politički kapitulirala. Zašto nam politika nije dopustila da na kraju uđemo u Banju Luku, o tome sad znamo nešto više. Više smo puta čuli izjave visokih američkih dužnosnika kako im je sada žao što nam nisu dopustili ulazak u Banju Luku. Držali su nas na lancu kao bijesne pse, spremne pustiti u slučaju da Beograd ne bude htio sjesti za stol i početi razgovarati o miru. Daytonskim sporazumom dobili smo instantni mir, ali nismo osigurali budućnost Bosne i Hercegovine”, piše bivši ministar obrane Ante Kotromanović. Večernji

07.04.2016. (11:58)

Kotromanović zbog plaćenog leta na Lošinj kažnjen s 30.000 kuna

Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa u četvrtak je bivšeg ministra obrane Antu Kotromanovića zbog plaćenog avionskog leta na relaciji Zagreb – Mali Lošinj i natrag za privatne potrebe kaznilo s 30.000 kuna.

Povjerenstvo je utvrdilo da je Kotromanović bio u sukobu interesa i da se plaćanjem usluge leta od strane privatnog subjekta, tj. ruskog kapitala mogao dovesti u odnos zavisnosti prema tvrtki koja je to platila.

Kotromanović nije iskoristio svoje pravo da se očituje o tom slučaju.

Isto tako, Povjerenstvo je odlučilo sankcionirati 23 bivša dužnosnika zbog toga što su uz svoje redovite dužnosti u vladi bili članovi upravnih vijeća Agencije za ugljikovodike te Agencije za investicije i konkurentnost kao i upravnog vijeća Savjetodavne službe.

Vijeće je utvrdilo da dužnosnici među kojima su Slavko Linić, Branko Grčić, Gordan Maras, Boris Lalovac nisu bili u sukobu interesa, ali su formalno povrijedili zakon budući da te agencije u to vrijeme nisu bile na popisu trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku.

Na sjednicu je došao Grčić koji je u ime dužnosnika rekao “ako je to i bila povreda, ona je nastala zbog neinformiranosti a nikako nije bila namjerna ni osobna”. Dužnosnici su kažnjeni u rasponu od opomene do 4000 kuna.

Povjerenstvo je također utvrdilo da bivši pomoćnik ministra branitelja Bojan Glavašević nije postupao savjesno kada je koristio nosače za automobil u vlasništvu ministarstva za privatne svrhe.

No, to je situacija u kojoj se nije okoristio niti je oštetio ministarstvo te za njegov slučaj nije propisana sankcija.

01.02.2016. (19:27)

Sve po starom

Gdje će i što raditi bivši ministri?

Većina ministara iz prošle vlade vraća se u saborske klupe, i to na četiri godine odnosno do kraja mandata. Jedina je iznimka Ante Kotromanović, koji je odlučio otići u privatni sektor. Za njime bi i Boris Lalovac, no ne nada se poslu u bankarskome sektoru, već želi u proizvodni: “To me više zanima i tamo se može najviše naučiti. U proizvodnim tvrtkama se stvaraju najveće dodane vrijednosti”, kaže Lalovac. Večernji