Komentar: Društvo 1978. godine bilo naprednije od društva danas - Monitor.hr
03.03.2017. (23:12)

Možda se vrati u modu

Komentar: Društvo 1978. godine bilo naprednije od društva danas

“Ustavni sud svojom je odlukom jasno dao do znanja da je društvo te 1978. godine bilo naprednije od društva onih koji se ni danas ne mire s takvom odlukom potvrdivši kako je moguće da zakon iz socijalizma bude u skladu s hrvatskim Ustavom. Jasna je poruka poslana i Saboru koji ne smije zabraniti prekid trudnoće, a ako to učini, morat će snositi političku odgovornost za ustavnu krizu koja bi nastupila”, piše Branko Mijić za Novi list.


Slične vijesti

15.02.2021. (08:30)

Opet se bave ženskim reproduktivnim zdravljem

U Hrvatskoj je i bez zabrane gotovo nemoguće pobaciti

Iako Hrvatska sa 60 pobačaja na 1000 žena (podaci iz 2018.) ima jednu od najniih stopa pobačaja u Europi, to nije spriječilo Hrvoja Zekanovića da ponovno postavi u pitanje Ustavom zajamčeno pravo žene na vlastitu odluku te pokuša pokrenuti saborsku proceduru donošenja zakona kojim bi se zabranio pobačaj. N sreću, poduplo ga je samo 10 od potrebnih 30 zastupnika, no sagleda li se dostupnost pobačaja u zemlji, podaci su nevjerojatni. U  nekim bolnicama, kao što je zagrebačka Klinička bolnica Sveti Duh, zatim bolnicama u Požegi, Našicama i Vinkovcima baš svi liječnici pozivaju na priziv savjesti te tako žena treba putovati i do 100 km kako bi ostvarila ustavno pravo. U nekim bolnicama riješili su problem zapošljavanjem vanjskih suradnika, a neke su prebacile odgovornost na udaljene bolnice s kojima su funkcionalno spojene. Ministar Beroš smatra da nije potrebno žuriti se sa stavljanjem u proceduru novoga zakona iako je važeći iz 1978. Index

30.11.2018. (09:30)

Misle li birači da je vlast slaboumna?

Sanja Modrić: Misli li ova vlast da su žene slaboumne?

Među Kujundžićevim odabranicima, čija je imena pokušao drsko sakriti od javnosti, ukupno je četvero ginekologa, baš takvih koji ne rade pobačaje. Svi do jednoga ogradili su se od pružanja zakonite medicinske usluge ženama izjavom o prigovoru savjesti. I iz drugih zanimanja birao je uglavnom profile bliske konzervativnim pokretima koji bi apsolutno zabranili pobačaj, neki čak i kod silovanja i incesta… Već u startu je potpuno nesporno da će »savjetovanje« biti dio novog zakona, a žene će svoju odluku morati obraniti pred timom u kome bi trebali sjediti liječnik, psiholog, psihijatar, socijalni radnik i svećenik – već u startu Sanja Modrić, Novi list, je poludjela na šuškanje o novom zakonu o pobačaju i izaziva osjećaj pravednog gnjeva da vam dođe da nekog uhvatite za gušu i stišćete dok ne klone.

27.11.2018. (14:32)

Milanovih 11

U timu za zakon o pobačaju: 6 žena i 5 muškaraca

Jutarnji list neslužbeno doznaje imena članova povjerenstva za izradu zakona o pobačaju. Iz Zagreba su prof. dr. Ante Ćorušić i prof. dr. Dinka Pavičić Baldani iz KBC-a Zagreb te prof. dr. Berivoj Mišković i dr. Tanja Pavelić Turudić iz KB-a Sveti Duh. Iz Osijeka su dr. Mirna Erman Vlahović, a iz KBC-a Split dr. Marko Vulić. Preostala imena čini se da nisu posve sigurna: neurologinja prof. dr. Zdravka Poljaković, psihijatar prof. dr. Darko Marčinko i embriolog prof. dr. Damir Ježek s KBC-a Zagreb. Od pravnika spominju se prof. dr. Dubravka Hrabar sa zagrebačkog i prof. dr. Sanja Barić s riječkog Pravnog fakulteta.

27.11.2018. (09:52)

Abortus transparentnosti

Kujundžić osnovao tajnu skupinu za pisanje zakona o pobačaju

Skandalozno je da još jedan ministar u vladi Andreja Plenkovića, ovaj put ministar zdravstva, formira neku de facto tajnu skupinu koja će pisati zakon koji je tako ključan za zdravlje i prava žena u Hrvatskoj, komentira Gordan Duhaček za Index o skupini koja piše zakon o pobačaju. Podsjeća da je ministar izjavio kako će i Katolička crkva biti uključena u pripremu zakona, kao i na njegove seksističke ispade. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić poziva ga da objavi imena članova radne skupine.

02.03.2017. (17:16)

Izdvojeni Grozd

Jedini je bio protiv pobačaja – tko je Miroslav Šumanović?

Odluka Ustavnog suda o pobačaju na koju je hrvatska javnost čekala punih 26 godina, nije prošla jednoglasno. Miroslav Šumanović, ugledni zagrebački odvjetnik koji je u Ustavnom sudu od prošle godine, ustvrdio je da “embrij nije neljudsko biće”. Cijelo obrazloženje suca Šumanovića o tome zašto je imao izdvojeno mišljenje može se pročitati ovdje, počevši od 86. stranice. Šumanović je bio dio pravnog tima koji je zastupao udrugu Grozd kada su podnosili ustavnu tužbu protiv zdravstvenog odgoja. T-Portal

02.03.2017. (11:54)

Ustavni sud odbacio zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona o pobačaju

Ne prihvaćaju se prijedlozi za ocjenu suglasnosti s Ustavom zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, objavio je Ustavni sud, odbacujući zahtjev udruge U ime obitelji. Također, sud je naložio Saboru da u roku od dvije godine donese novi tzv. zakon o pobačaju. Traže da se u njega uvedu edukativne i preventivne mjere tako da prekid trudnoče bude izuzetak. HRT, RTL vijesti

12.10.2016. (09:31)

Muškarci o ženama

Zakon o pobačaju pred Ustavnim sudom: Problematični članak 21

Božo Petrov je prije koji dan usporedio slobodu molitvi pred bolnicama protiv pobačaja sa slobodom javnih gay-pridea. Nešto potpuno neusporedivo. Homoseksualci nemaju ambiciju da cijeli svijet postane pederski, a oni koji organizirano mole pred bolnicama protiv pobačaja žele nametnuti drugima svoj pogled na svijet, piše Zdenko Duka u Novom listu i podsjeća da će Ustavni sud, nakon 25 godina od postavljenog zahtjeva za ocjenom ustavnosti, raspraviti zakon o pobačaju. Mjesto u Ustavu koje vidi problematičnim je članak 21. koji kaže „Svako ljudsko biće ima pravo na život“. Neke vjerske udruge inzistiraju na tome da život počinje začećem.