Kockanje u Srbiji: reklame i kockarnice su posvuda jer zakona i propisa gotovo da nema - Monitor.hr
31.07.2022. (21:00)

Porok na dugi rok

Kockanje u Srbiji: reklame i kockarnice su posvuda jer zakona i propisa gotovo da nema

U Srbiji najpopularniji su lutrija, loto, tombola, sportska prognoza, srećka, listić, sportsko klađenje ili igra na automatima. Poznato je da su igre na sreću na visokom mjestu nesupstancijalnih ovisnosti i da je ta ovisnost podjednako snažna kao i kod narkotika ili alkohola. Ako i gubi u igri, igrač se stalno nada da će uspjeti vratiti gubitak. Ako ponekad i dobije, uzbuđenje izaziva snažnu želju da se sve to ponovno doživi. Reklamiranje igara na sreću tek kao „zabavu” pri čemu se naglašava rizik, neizvjesnost i odvažnost baš kod mladih može potaknuti želju da se okušaju u kockanju. Broj kladionica je u Srbiji posljednjih desetak godina eksplodirao, nalaze se na najluksuznijim lokacijama i agresivno se reklamiraju. „Ne bih rekao niti da oštro paze jesu li su mušterije starije od 18 godina. Ovo je veoma dostupan porok koji je u Srbiji nedovoljno zakonski reguliran”, smatra doktor Đorđe Vučković. Deutsche Welle


Slične vijesti

24.09.2024. (22:00)

Jedini siguran dobitak u kocki je gubitak

Što se događa u glavi kockara kada krene kockati? Psihijatar objašnjava

Ovisnost o kockanju nije samo povezana s dobitcima, već i sa psihološkim procesima koji se odvijaju u mozgu. Prema riječima psihijatra doc. dr. sc. Davora Bodora, ljudi često misle da su dobici ono što ih drži fokusiranima na kockanje i da zbog toga ne mogu prestati, međutim, stvarni uzrok je mnogo dublji i povezan je s našim sustavom nagrađivanja u mozgu.

– Ono što se zapravo događa i što se mijenja u našem sustavu za nagrađivanje u mozgu to je iščekivanje. Za vrijeme iščekivanja se luči najviše neurotransmitera ugode dopamina. Osim iščekivanja, mijenja se i percepcija same igre gdje kockar čak i očigledni gubitak doživljava kao ‘zamalo sam dobio’. Falio mi je jedan par, jedan broj… to je svejedno gubitak. I u njegovoj glavi nije izgubio sam, nego zamalo sam dobio. Kaže Davor Bodor, psihijatar s Klinike za psihijatriju “Sveti Ivan” u Zagrebu. za HRT.