KineDok, program besplatnih dokumentaraca, u galeriji Greta
U nedjelju, 17. travnja, s početkom u 19 sati, u Galeriji Greta (Ilica 92) održat će se zagrebačka kino-premijera filma Drifer, uz gostovanje mađarskog redatelja Gábora Hörchera s kojom započinje drugi po redu KineDok.
Nakon projekcije filma “Drifter” razgovor se redateljem filma Gáborom Hörcherom moderirat će redatelj Igor Bezinović (“Blokada”, “Veruda – film o Bojanu”).
Film Drifter prikazuje crticu iz života buntovnog tinejdžera Riscija koji pod svaku cijenu želi sudjelovati na lokalnom reliju, unatoč protivljenju obitelji i škole te činjenici da nema ni auto, ni vozačku dozvolu. Nagrađen na festivalima u Amsterdamu i Jihlavi, film je prikazan u regionalnoj konkuranciji na prošlogodišnjem Zagreb Dox festivalu.
Film je nagrađen na IDFA-i u Amsterdamu za najbolji debitantski film te posebnim priznanjem na festivalu u Jihlavi.
U srijedu, 20. travnja, s početkom u 21 sat u Judinom Drvu u Splitu, održat će se projekcija filma Lijepo mi je s tobom, znaš uz gostovanje i razgovor s autoricom filma Evom Kraljević.
Redateljica Eva Kraljević deset godina kamerom prati svoj život sa sestrom Mijom. Mia je vesela, otvorena, ima Downov sindrom, ne mari previše za modu i voli ljude. U tom pokušaju nastaje prekrasan portret dviju sestara, ispunjen radošću, strahom i željom da se nadiđe malograđanski ukus koji postavlja granice sestrinske ljubavi.
Film je osvojio srca publike i kritike na brojnim filmskim festivalima, a između ostalih nagrađen je na Zagreb Dox-u, Sarajevo Film Festivalu te DokuArtu u Bjelovaru.
Ulaz na obje projekcije je besplatan za sve posjetitelje.
U 20 gradova
KineDok će se do kraja 2016. godine održati na više od 20 lokacija diljem zemlje uključujući Zagreb, Karlovac, Čakovec, Zabok, Vukovar, Varaždin, Bjelovar, Pulu, Umag, Rijeka , Zadar, Split, Orebić i mnoge druge.
Hrvatsku dokumentarnu scenu na KineDoku predstavljat će i film Razred redateljice Vesne Ćudić koja je za isti film osvojila nagradu za režiju te nagradu publike za najbolji film na Liburnija Film Festivalu u Ičičima kraj Opatije.
Češki, mađarski, rumunjski i slovački predstavnici
Češku predstavljaju uspješan dokumentarni film Jana Foukala Amerika, premijerno prikazan na filmskom festivalu u Karlovim Varyma, koji se bavi skitnjom – potragom za slobodom u šumi, pod vedrim nebom, kraj logorske vatre i uz prebiranje po gitari. Drugi češki film u selekciji je višegodišnji opservacijski dokumentarac Jiříja Stejskala Moj dom, film o energičnoj Nataši koja živi u kućici usred golemog novog stambenog naselja u središtu Kijeva. Nataša živi s dvoje partnera, četvero djece te nekoliko svinja i koza, a kao glava obitelji daje sve od sebe kako bi svoju ruševnu kućicu zaštitila od investitora i svoju obitelj od opasnosti koje im prijete – od Jehovinih svjedoka do teorija zavjere.
Drugi mađarski film u selekciji, osim ‘Driftera’, Song Brothers Balásza Lévaija, prožet je živom glazbom: priča je to o pjesmi koja je pripomogla liječenju pjevača najpoznatijeg mađarskog sastava, ovisnog o drogi. Verzija ove pjesme u izvedbi folk benda privukla je više od 15 milijuna pogleda na YouTubeu te učvrstila vjeru nekolicine amaterskih glazbenika, koji za život zarađuju svirajući po vjenčanjima, u njihovu ljubav prema glazbi.
Za svjetski uspjeh suvremene rumunjske kinematografije nisu zaslužni samo igrani filmovi, što najbolje pokazuje dokumentarac Alexandera Nanaua Toto i njegove sestre, koji je osvojio brojne nagrade, primjerice na festivalima u Leipzigu, Varšavi, Firenci, Londonu, New Yorku i Jihlavi, gdje je osvojio nagradu Silver Eye. Desetogodišnji Toto živi u oronulom stanu s dvije starije sestre, dok im majka služi zatvorsku kaznu za prodavanje droge. Kako to izgleda kada se djeca sama brinu o sebi i drugima? Što se dogodi kada si međusobno pomažu više no što bi im roditelji? Drugi rumunjski film, Zlatni robot, u režiji Constantina Mocanua i Mihaija Dragolee, priča je o Steluti, 32-godišnjoj boksačici, koja je odrasla u dječjim domovima i na ulici, nakon čega će osvajati europske i svjetske naslove.
U ovogodišnjoj selekciji Slovačku će predstavljati dva kratka dokumentarna filma – Majke i kćeri i Novi svijet, u režiji Ivane Hucíkove i Tereze Michalove, studentica na Akademiji izvedbenih umjetnosti u Bratislavi, koji se bave osjetljivom temom suživota četiri naraštaja žena te životom usamljene, psihički nestabilne žene u ruševnoj kući. KineDok će prikazati i najhvaljeniji prošlogodišnji slovački dokumentarni film, Tako blizu, tako daleko. Iskusni redatelj Jan Vojtek vodi publiku u ne tako drugačiji svijet autističnih osoba i istražuje njihov odnos s roditeljima, izbjegavajući jeftinu sentimentalnost.
Predstavnici Norveške i Poljske novi na programu
Dvije nove KineDokove zemlje partnerice u 2016. bit će Norveška i Poljska. Publici će se predstaviti poetičan norveški dokumentarac Obitelj je zauvijek, Frodea Fimlanda, o spokojnom suživotu Magnara i Oddny, brata i sestre u sedamdesetima koji brinu o obiteljskom gospodarstvu, gdje su pokvareni kasetofon i kutija beskorisnih vrpci najnaprednija tehnologija. Drugi norveški film, Medvjeđi otok, režirali su Inge Wegge i Edda Grjotheim. Priča je to o trojici braće i njihovom drugom adrenalinskom pothvatu (prvi je opisan u festivalskom hitu Inge Wegge North of the Sun), posjetu jednom od najhladnijih otoka u regiji, na kojem žive samo polarni medvjedi.
Radnja poljskog dokumentarnog filma Domino efekt smještena je u Abhaziju, nekadašnje rusko ljetovalište koje je u međuvremenu poharao rat za nezavisnost. Film „crnog humora s Crnog mora“, u režiji Piotra Rosolowskog i Elwire Niewiere, osvojio je nekoliko nagrada na brojnim festivalima, a govori o abhaškom ministru sporta Rafaelu, koji pokušava organizirati svjetsko prvenstvo u dominu kako bi poboljšao vidljivost svoje zemlje. Istodobno se očajnički trudi spasiti vezu s histeričnom ruskom opernom pjevačicom Natašom koja, protivno svojim očekivanjima, nažalost nije pronašla smisao života u Abhaziji. Drugi poljski film u selekciji, 6 stupnjeva, u režiji Bartosza Dombrowskog, nadahnulo je šest stupnjeva razdvojenosti, teorija socijalnog psihologa Stanleyja Milgrama koja tvrdi da se sve ljude na svijetu može međusobno povezati preko šest zajedničkih poznanika. Redatelj ispituje tu teoriju u filmu ceste, proučavajući odnos varšavske punk rokerice Martyne i meksičkog poljoprivrednika Antonija.
Posljednji u ovogodišnjoj KineDokovoj selekciji dokumentarnih filmova je Moj otac bankar latvijske redateljice Ieve Ozoline. Autorica opisuje svoju potragu za ocem koji se nakon raspada Sovjetskog Saveza brzo obogatio, a još brže nestao. Danas, 18 godina poslije, Interpol ga je pronašao u umobolnici u Malaji.