Hrvatska ima 571 kampova, od čega 185 srednje-velikih kampova, 86 malih kampova (i kamp odmorišta) te 300 obiteljskih kampova u domaćinstvima i seoskim domaćinstvima. Ukupni smještajni kapacitet hrvatskih kampova iznosi 237.758 osoba – dok prosječan hrvatski kamp može primiti 416 osoba. Oko 28% kapaciteta naših kampova najvišeg je ranga kvalitete i nalazi se u kategoriji 4*.
Svaki drugi kamp – u Istri
Najviše kamping kapaciteta u kampovima ima Istra, 50,1% ukupnih kamping kapaciteta RH, a slijedi Primorsko-goranska županija sa 18,3%. Dalmacija ukupno ima 27% kapaciteta kampova RH, a od toga 12,1% otpada na Zadar. Najjača kontinentalna županija po broju kampova ja Karlovačka, sa 7 kampova u kojima se odjednom može smjestiti 3.160 gostiju.
Prošla 2015. godina je za hrvatske kampove bila veoma uspješna, ostvareno je malo više od 17 milijuna noćenja (+4% u odnosu na prethodnu 2014., ili +21% u odnosu na npr. pet godina unazad) – a od te brojke, čak 33,6% ostvarili su Nijemci a 9% Austrijanci. Zajedno su ove dvije zemlje, 2015. u odnosu na 2014., rasle za 4%.
ADAC izdvojio – 119 hrvatskih kampova
ADAC kamping vodič je veoma značajan za njemačko govorno područje, a karakterizira ga i poseban sustav ocjenjivanja kampova koji je općeprihvaćen kao najznačajniji europski sustav ocjenjivanja kvalitete kampova. U vodiču ADAC-a je tako navedeno ukupno 119 hrvatskih kampova, pet više nego lani. ADAC BestCamping, njemačko priznanje za najbolje europske kampove, ove je godine ponovno potvrdilo 5 hrvatskih kampova: Zaton, Krk, Valalta, Lanterna i Park Umag – a po prvi puta dobio ga je paški kamp Straško.
Uz njih, čak 28 kampova označeno je simbolom koji ukazuje na vidljivo značajno povećanje kvalitete sadržaja i ponude u odnosu na prethodnu godinu, i to 8 kampova u Istri, 12 na Kvarneru, 3 u Zadru, po 2 u Šibeniku i na kontinentu, te jedan u Splitu. Od ostalih posebnih oznaka, čak 6 kampova označeno je kao “Kampovi sa sveobuhvatnom wellness ponudom“, a od 119 predstavljenih kampova čak 110 označeno je kao kampovi na (iznadprosječno) lijepoj lokaciji.
Najbolji kampovi – u Istri, Kvarneru i oko Zadra
Gledajući prosječne ocjene kampova, kvaliteta hrvatskih kampova po ADAC-u povećana je za tek 1,7% u odnosu na lani i iznosi 3,5 (od mogućih 5). Po regijama, kao regije s najkvalitetnijim kampovima (iznad prosjeka RH) ponovo su se potvrdile Istra, Kvarner i Zadar, dok su kontinentalni kampovi po ADAC-u prosječno kvalitetniji od kampova u Splitu, Šibeniku i Dubrovniku.
Ipak, najveći porast kvalitete u 2016. u odnosu na prethodnu godinu su po ADAC-u imali kampovi u Splitu (+8,4), Šibeniku (+5,9%) i Kvarneru (+5,4%).
Promatrajući ocjene kampova po pojedinim elementima ocjenjivanja, na razini RH najveći porast je u kvaliteti kupališne ponude – bazena za +19,3% te kvalitete sanitarija za +8,9%. Nažalost, drugu godinu zaredom značajan je pad registriran na prirodnom resursu naših kampova, u elementu „kupališne ponude (more, jezera, rijeke)”, gdje je prosječna ocjena naših kampova pala za čak -5,4% i jasno ukazuje na potrebu hitnog uređenja plaža, gdje Hrvatska zaostaje za konkurencijom.