Farbanje nije dovoljno
Kako “građevina” može postati zelena
Belgijski stručnjaci ističu četiri ključna koraka u postizanju „zelenila“, smanjenju emisija CO2 i dekarbonizaciji zgrada koje, kao i one hrvatske, gradnjom datiraju podosta iz 19., ali ponešto i iz 20. stoljeća.
- Ključan je odabir sirovina kojima će se graditi. One moraju biti ekološki prihvatljive, lokalne te bi ih se također trebalo moći koristiti više puta i reciklirati.
- Važno je imati dobru logistiku – a ovdje se ističe reinženjering. Što je to? Strategija poslovnog upravljanja koja se fokusira na analizu tijeka rada i poslovnih procesa organizacije kako bi se postigla značajna poboljšanja u izvedbi, produktivnosti i kvaliteti.
- Treba primijeniti digitalnu optimizaciju jer to štedi resurse, ako i izolaciju na zgradama – novima i postojećima. Odnosno, treba primijeniti urbanu obnovu.
- Treba paziti na karakteristike proizvoda koji se koriste – moraju biti netoksični, biorazgradivi i prihvatljivi te naravno, upotrebljivi više puta. Jedan od ekološki prihvatljivih materijala je drvo.
Da bi se postigao cilj dekarbonizacije do 2050. moralo bi se svake godine energetski obnoviti 60 tisuća zgrada što je nemoguća misija. Opširnije donosi Zgradonačelnik