Hrvatska u zadnjoj minuti ispustila vodstvo, upitan prolaz skupine, rezultat 1:1 - Monitor.hr
Ponedjeljak (22:48)

Tako blizu, a tako daleko... antiklimaks

Pobjeda bi Hrvatskoj sigurno donijela plasman u osminu finala natjecanja, moguće čak i drugo mjesto u skupini B, a remijem bi imala tek minimalne šanse za nokaut-fazu natjecanja. Eventualni poraz značio bi kraj Eura za momčad okupljenu oko Zlatka Dalića. Prvo poluvrijeme prošlo je bez golova, a obilježilo ga je nekoliko izglednih šansi, ali i sjajnih obrana Livakovića, kao i jedna Donnarumme, i to u petoj minuti kada je prema golu pucao Sučić. U 53. minuti netko od talijanskih igrača u svom kaznenom prostoru iga rukom, a sudac nakon pregleda snimke dosuđuje penal. Modrić puca, ali Donnarumma mu brani. No, iskupio se dvije minute kasnije kada nakon odlične akcije zabija za 1:0.  Italija je nakon gola vršila pritisak, ali bez uspjeha, sve do samog kraja. U sudačkoj nadoknadi uspjeli su doći do pogotka, i to u osmoj minuti od dosuđenih osam. Index… pogledajte komentare na Forumu.

Slične vijesti

Utorak (16:00)

Prati nas nesreća

Igrali smo se s vatrom: Kako je na Euru sreća konačno okrenula leđa Hrvatskoj

Ono što je sigurno – Hrvatska nije doživjela debakl, barem ne prema igri. Od dolaska Zlatka Dalića na klupu pišemo o tome kako Hrvatska ima pobjednički mentalitet, kako zna prelomiti sve one silne sitnice na svoju stranu u ključnim trenucima ključnih utakmica. U Katru je odigrala na svojoj razini jedino protiv Kanade i Maroka u utakmici za treće mjesto, u Rusiji je bila sjajna u grupnoj fazi, ali nije dobila niti jednu utakmicu nokaut faze u regularnom vremenu. Na posljednja dva Mundijala četiri puta je prolazila u nokaut fazi nakon penala i jednom nakon produžetka.

To je narav reprezentativnih turnira; ne pobjeđuju nužno najbolje momčadi već momčadi koje se najbolje snalaze u prelomnim trenucima. Dalić je stvorio kolektiv koji je iznimno motiviran, talentiran i koji je igrao sa slobodom i utakmice odlučivao jednako kroz čistu snagu volje koliko i taktičkom pripremom; taj pristup donio nam je finale i polufinale na dva Svjetska prvenstva, ali taj pristup nužno sa sobom donosi rizik ovakvog ishoda. Luka Kostić za tportal.

Ponedjeljak (10:00)

Najbolja kad je najteže...

Starešina: Ma kako završio Euro 2024., hrvatska reprezentacija i dalje ima otvoren put za rast

Možda je temeljna značajka njihova uspjeha što je nastajao nasuprot (političkom) sustavu, nasuprot pomodarstvu, mimo stereotipa i uobičajenih praksi. Obično iza velikih sportskih uspjeha, osobito nogometnih, stoji država s financijskom i moralnom potporom. I, dakako, s interesom gradnje nacionalnog samopouzdanja, motivacije, promidžbenim interesom… I uoči Svjetskog prvenstva u Rusiji bila je predodređena za poraz, a Dalić doveden da sjedi na klupi do očekivano brzog ispadanja. Očekivani gubitnici vratiše se sa srebrnom medaljom. Drugi na svijetu. I za budući rast još važnije: vratili su se kao momčad koja pobjeđuje kada bi se drugi predali, momčad koja zarađuje, što im je pomoglo ostvariti neovisnost o politici i nogometnim lobijima. To im je omogućilo nešto što se čini samorazumljivo: da igraju oni koji su najbolji. Ali s rezultatima je k njima došla i politika. Višnja Starešina za Lider.

20.06. (19:00)

Težak odabir pred nama: pizza ili carbonara za ponedjeljak

Komentar: Nisu pojedinci krivi, problem imamo sistemski… Brozović možda nije u najboljoj formi, ali ne znači da bi trebao biti u prvih 11

Rezultat je prilično dobar odraz stvari na terenu; Albanija je bila bolja u prvom, Hrvatska u drugom poluvremenu, i jedna i druga reprezentacija imale su bljeskove vrlo dobre, ali i duge faze neorganizirane igre. Reprezentacija bi za zadovoljavajući rezultat morala nešto fundamentalno promijeniti u svojoj igri, a za to trenutno jednostavno nema vremena. Dakle, ostalo nam je samo sanirati štetu i nadati se čudu protiv Talijana. Dalić, što god vi mislili o njemu, je profesionalni trener; ispravno je prepoznao ono što se događa na terenu – Brozović možda nije na vrhuncu snage kao prije tri ili četiri godine, ali nije ni doživio toliko drastičan pad forme da odigra onakvo poluvrijeme protiv albanske vezne linije. Problem je bio sistemski, ne individualni. Uostalom, kada je Hrvatska u nastavku uvela Marija Pašalića i Antu Budimira, i Luka Modrić je počeo igrati. Luka Kostić za tportal. Mnogi primjećuju da je i Modrić možda zaista prošao svoje najbolje dane… (Index, tportal)

19.06. (23:00)

Profitirat će samo proizvođači piva

Kako će EURO 24 utjecati na njemačko gospodarstvo? Mnogi se nadaju prekidu negativnog trenda

Euro 2024 zvuči kao velika prilika za najveće njemačko gospodarstvo koje se u posljednje vrijeme muči sa stagnacijom i sporijim rastom od ostalih industrijskih zemalja. U ovoj se godini očekuje mršavi gospodarski rast od 0,2 posto. Da prvenstvo neće bitno utjecati na njemačko gospodarstvo za HRT je izjavio i ekonomski analitičar Ljubo Jurčić. Veliki su to troškovi, a nakon podvlačenja makroekonomske crte vidi se da je utjecaj na BDP mali, rekao je. Mnogi će potrošači vjerojatno iskoristiti turnir kao izliku za kupnju novog televizora ili da se počaste kojim pivom više. No, oni istovremeno prave i sitne uštede na druge načine, naručit će kobasicu na kiosku umjesto da odu nešto pojesti u restoran, odlučit će se provesti večer pred televizorom umjesto da odu u kino i slično. Tako da potrošnja ne mora porasti. Forbes

19.06. (18:47)

Infarktno...

Hrvatska – Albanija 2:2 – Hrvatska u dvije minute okrenula utakmicu, da bi u zadnjim minutama primila pogodak

Hrvatskoj je potreban dobar rezultat kako bi pred posljednji susret u grupi, a igrat će ga protiv Italije u ponedjeljak od 21 sat, bila u šansi za prolazak u osminu finala. Samo jednom u posljednjih deset utakmica Hrvatska je pobijedila nakon što je prva primila gol na utakmici. Šest puta je izgubila, a triput remizirala. Albanci su zabili u 11. minuti i šokirali Hrvatsku. Asani je ubacio s desne strane, a usamljeni Laci glavom s peterca matirao Livakovića. Loše prvo poluvrijeme. Albanci držali rezultat sve do 74. minute, strijelac za izjednačenje je Andrej Kramarić. Za samo dvije minute Hrvatska prelazi u vodstvo, autogolom Klausa Gjasule nakon sjajne akcije. U produžecima igralo se šest minuta, a Albanci su došli do izjednačavajućeg pogotka i to drugi Gjasule Index… Pogledajte koliko su razočarani utakmicom na Forumu.

18.06. (16:00)

Da bar mogu ranije s posla

EURO: Sutra od 15 sati protiv Albanije, Vlašić zbog ozljede napušta kamp reprezentacije

• Vlašić se ozlijedio na treningu, zbog čega napušta kamp reprezentacije. Natjecanje je za njega gotovo (Index), naši reprezentativci odradili zatvoreni trening u kampu, posljednji prije utakmice (Telesport)
  • UEFA objavila potencijalni sastav protiv Albanije: Livaković; Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Sosa; Modrić, Kovačić; Pašalić, Majer, Kramarić; Petković (Sport klub)
  • Francuska dobila Austriju 0:1 (Index), Mbappe će igrati sa slomljenim nosom, ne treba na operaciju, igrat će s maskom (Index)
  • Euro u brojkama: 27 golova, 27 različitih strijelaca, ni jedna utakmica nije završila bez golova, prvo kolo danas zaključuju Turska i Gruzija te Portugal i Češka (Sportske)
  • Cijeli podforum za komentiranje Eura (Forum)
16.06. (13:00)

Mijenjaj taktiku pod hitno

Analiza: Ovo nije katastrofa Hrvatske, ovo je samo logičan ishod načina na koji igra godinama

Nije tajna da je ovo neka drugačija Španjolska, ali nije zgorega podebljati da je ovo prva velika pobjeda Španjolske s potpuno ne-španjolskim pristupom. Tko je imao veći posjed lopte? Hrvatska. Tko je imao bolje šanse? Hrvatska. Tko je, u konačnici, ostavio bolji dojam? Hrvatska. To sada djeluje kao prazna utjeha, ali Hrvatska se nije osramotila, unatoč groznom rezultatu. Španjolska je na čudan način odigrala poput Hrvatske, koja je na sličan način, budimo realni, stvorila sve svoje uspjehe između 2018. i 2023. Vatreni su pod Zlatkom Dalićem rijetko kada dominirali, rijetko kada u potpunosti kontrolirali utakmicama; uostalom, jedno finale, jedno polufinale Svjetskog prvenstva i jedno finale Lige nacije izboreni su bez jedne pobjede u nokaut fazi u regularnom dijelu utakmice. Hrvatska je na tim turnirima pokazala zavidnu razinu kontrole u krucijalnim trenucima utakmica. Luka Kostić za tportal.

15.06. (21:55)

Sve je riješeno već u prvom poluvremenu... dečki, glavu gore

Poraz Hrvatske na startu Europskog prvenstva, Petkoviću obranjen penal i poništen gol

Hrvatska je loše počela Europsko prvenstvo. Prvo poluvrijeme završili smo s 3:0 u korist Španjolske. Prvi gol zabili su u 29. minuti, a na 2:0 povećali su za samo tri minute. Pred sam kraj poluvremena zabili su i treći. U drugom poluvremenu je u 78. minuti sviran penal za Hrvatsku, koji je pucao Petković i promašio. Iz odbitka, odnosno dodavanja je zabio, no taj je gol poništen jer je prerano ušao u šesnaesterac. Index Komentiraju i na Forumu

15.06. (01:30)

Furiozno otpočetka

Euro počeo petardom domaćina nad Škotima

Utakmicom Njemačka – Škotska u Münchenu počelo je 17. Europsko nogometno prvenstvo, a domaćin je na Nogometnoj areni startao idealno, pobjedom 5:1 protiv nemoćnih Škota, najvećom pobjedom neke momčadi na otvaranju EP-a u povijesti. Škoti su smanjili na 4:1 u 87. minuti autogolom njemačkog braniča Antonija Ruedigera, da bi konačnih 5:1 postavio Emre Can u 93. minuti. Valja uzeti u obzir kako su Škoti igrali s igračem manje. HRT

Spektakularni prizori na samom otvorenju (Index). Hrvatska igra protiv Španjolske sutra od 18 sati.

14.06. (21:00)