Novogradnja 487 putničkog broda za polarne ekspedicije Ultramarine, vrijedan 106 milijuna eura, porinut je jučer u Splitu. Dug je 128 metara i širok 21,5 metara, a moći će primiti do 200 putnika o kojima će se brinuti 140 članova posade u 103 luksuzno uređene kabine i javnim prostorima. Nije još gotov pa izvana zasad baš i ne izgleda luksuzno.
Dogovor o gradnji pet kruzera u 3. maju za australsku grupaciju Scenic vrijednih ukupno 860 milijuna eura je postignut, čelik za gradnju brodskog trupa za prvi kruzer već je naručen i valja se u ljevaonici u Makedoniji, za mjesec dana u riječkom brodogradilištu krenut će prvo rezanje limova, dok bi kobilica za sister-ship Scenic Eclipseu na trećemajski navoz trebala biti položena koncem svibnja. Država prati posao jamstvima od 48 posto od ukupne vrijednosti broda u izgradnji. Novi list
Na pitanje zašto Vlada spašava 3. maj, a ne i Uljanik, ministar Horvat HRT-u je izjavio “da su lani u listopadu nakon tri sastanka s naručiteljima bili vrlo blizu potpisa memoranduma s kojima bi se nastavio kontinuitet i završetak brodova u Puli. Nakon toga dogodile su se određene sindikalne akcije koje su naručitelje odvratile od mogućnosti da se brodovi završavaju u Puli”. Kaže da sad isto rade s brodogradilištem u Rijeci i da je “s Upravom i sa sindikatima i s radnicima potpuno drugačija atmosfera”. Dodaje da država želi završiti tri broda u 3. maju i na tome zaraditi 40-ak milijuna kuna.
Stečajna sutkinja Ljiljana Ugrin dala je riječkom brodogradilištu 3. maj još dva tjedna, točnije do 17. travnja, da nađu rješenje. Na Trgovačkom sudu u Rijeci svi dionici izjasnili su se protiv otvaranja stečaja, tako da će konačnu odluku ipak morati donijeti premijer Plenković i Vlada. Novi list…
Za posušiti sve dugove i spasiti Uljanik grupu, prema zadnjim usuglašenim brojkama, trebalo bi odnekud namaknuti još oko pola milijarde eura, uz već onih 420 milijuna eura koje je ministar Zdravko Marić dosad platio na račun protestiranih jamstava. Za vratiti ‘3. maj’ iz mrtvih, pokazuju neke računice, trebalo bi 150 milijuna kuna. Ključno je pitanje – može li se riječko brodogradilište izdvojiti iz Uljanik grupe i odmaknuti od stečaja? Ako se već ne može i nema ekonomskog rezona spašavati pulsko brodogradilište i Uljanik grupu, zašto se ne bi pokušao spasiti barem ‘3. maj’ koji nije prezadužen, pita se riječki Novi list.
“Samo su dva puta – ili ćemo se odlučiti za restrukturiranje i ovu međufazu financirati kreditom koji u ovom trenutku neće opteretiti državni proračun niti likvidnost strateškog partnera, ili ćemo donijeti odluku da je jedino rješenje stečaj”, rekao je ministar Horvat o Uljaniku nakon sastanka sa strateškim partnerom Tomislavom Debeljakom, Upravom i radnicima. Horvat je za restrukturiranje, a stečaj bi, tvrdi on, koštao samo milijardu kuna manje. T-Portal…
Na brodogradnju je utrošeno 35 milijardi kuna, nije to koštalo državu, koštalo je vas i mene i 4 milijuna drugih građana. Oko 1000 eura po glavi stanovnika. Prisilno, nemamo ništa zauzvrat. Hranimo neke partikularne i potencijalno kriminalne skupine i radnje i to nam se prodaje kao nacionalni interes – rekao je ekonomist Andrej Grubišić.¸
Brodograđevna industrija Split u vlasništvu Tomislava Debeljaka izabrana je za strateškog partnera Uljanik. Brodosplit će Uljanik preuzeti postupkom dokapitalizacije, dakle unosom od 180 do 302 milijuna kuna (Poslovni). Sad se postavlja pitanje dugova, a Poslovni piše kako bi mogli iznositi čak 1,4 milijarde eura, što bi država, odnosno svi mi koji ovo čitamo i pišemo, morali platiti.
Snižavanje PDV-a na svježe meso i povrće je Vlada predstavila kao veliki korak u rasterećenju građana. Ali time se odrekla dvije milijarde kuna godišnje. Uljanik će tako i figurativno pojesti tri godine jeftinije hrane (24 sata). Ministar Marić računa da smo dosad potrošenim novcima mogli dati 15.000 eura svakoj bebi (Index).