Hrvati ne podržavaju zabranu "Za dom spremni" - Monitor.hr
12.09.2019. (13:30)

Za dom spremi

Hrvati ne podržavaju zabranu “Za dom spremni”

48 posto hrvatskih građana ne podržava nedavnu presudu Visokog prekršajnog suda kojom se kažnjava pozdrav “Za dom spremni” iz Thompsonove pjesme ‘Bojna Čavoglave’, pokazuje anketa. Podršku sudskoj odluci daje 42 posto ispitanika. Većina želi i da se “ZDS” pošalje u povijest.

 


Slične vijesti

25.04.2021. (17:30)

Mlin je u mirnijim vodama

Milorad Pupovac: Nema razloga da ne surađujem sa Zoranom Milanovićem. Beroš? Vidjet ćemo

Milorad Pupovac u pomirljivom tonu povremeno izbjegavajući odgovor zaključio je u intervjuu da je u interesu građana i države da svatko sa svakim može surađivati i nakon teških izgovorenih riječi. Tematizirao je i odvojene komemoracije rekavši kako bi išao s predsjednicima da je to bila opcija, a prisjetio se i sukoba s bivšim predsjednicima. Optužbu da SDSS trguje s HDZ-om nazvao je antisemitskom tvrdeći kako se takav komentar može povezati s predrasudom o Židovima kao trgovcima te progovorio o potrebi potpune zabrane pozdrava “Za dom spremni”. Dotaknuo se i ministra Beroša te rekao kako je cijenjeni neurokirurg te da će odluku o njegovu statusu donijeti na osnovi činjenica. Novi list

12.06.2020. (00:30)

ZDS princip

Slavko Goldstein: Ove koji tvrde da je to sada moguće pozivam da onda krenu govoriti “Za dom spremni”

Ove koji tvrde da je sada moguće slobodno govoriti “Za dom spremni” pozivam da onda krenu govoriti “Za dom spremni”, pa da vidimo što će se dogoditi – kaže povjesničar Slavko Goldstein. Dodaje još i da je “NDH bila izdaja hrvatskog naroda te da taj pozdrav simbolizira izdaju”, iako priznaje da se pjesma ‘Bojna Čavoglave’ uistinu “na početku 1992. pjevala s pozdravom ‘Za dom spremni’. To tada nikog nije smetalo, jer su bila druga vremena, međutim, 28 godina kasnije mi bismo trebali zatvoriti to poglavlje”.

11.06.2020. (19:30)

Bojna prekršajni sud

Dežulović: Ne daj se, Marko

Otklonjena je tako i posljednja sitna historiografska nedoumica, sad je konačno i pravomoćno, jednom za svagda: pozdrav ‘Za dom spremni!’ zapravo je drevni tradicionalni pozdrav hrvatskog pjevača i skladatelja Marka Perkovića Thompsona, koji datira još iz vremena Domovinskog rata devedesetih godina prošlog stoljeća – odlučio je Visoki prekršajni suda, a zaključuje Boris Dežulović.

10.06.2020. (17:30)

Gvozden Flego: Premijer odvažno ignorira Ustav

Šokira retoričko pitanje premijera Plenkovića, diplomiranoga pravnika, što bi se postiglo zabranama uporabe ustaškog pozdrava ZDS. Ta postiglo bi se ono što primjenom zakona postiže svaka uljuđena država, koja zakonima propisuje obvezne oblike postupanja, a neke druge zabranjuje. Kada bi, uz zakonske zabrane, postojala i politička volja za obrazovnim, prekršajnim, kaznenim suzbijanjem svih instrumenata NDH, aktualno veličanje ustaštva i ustaške vladavine vjerojatno bi prestalo za nekoliko godina, piše Gvozden Flego.

05.06.2020. (20:30)

Za novu presudu spremni

Sanja Modrić: Javnost i vlada trebali bi pozvati DORH da djeluje u slučaju presude Thompsonu

Sanja Modrić komentira sudsku presudu prema kojoj je ‘za dom spremni’ u Thompsonovoj pjesmi umjetnička sloboda. DORH ne samo da može, nego bi bio dužan, uputiti Vrhovnom sudu zahtjev za zaštitu zakonitosti kad god smatra da je određenom sudskom odlukom povrijeđen ili neki zakon, ili odredba Ustava RH. Bude li ova prilika propuštena, spremimo se na to da ćemo mi biti jedina zemlja EU u kojoj se na fašističku simboliku gleda blagonaklono ne samo na koncertima u mračnim dvoranama, nego i usred hrvatskih sudova.

05.05.2020. (14:30)

Okučani i pozdravi stari

Ustavni stručnjaci: “ZDS” nije dopušten ni na kojem mjestu

Ministar Božinović izjavio je da sudionici svečanog obilježavanja 25. obljetnice akcije Bljesak koji su nosili majice s HOS-ovim grbom u kojem je natpis “Za dom spremni” nisu prekršili zakon jer da su bili u Okučanima (da su bili u Zagrebu, kaže, kršili bi zakon). Ustavni stručnjaci kažu, međutim, da mjesto ne igra ulogu – “Pravna struka u Hrvatskoj nema nikakvih dilema, ni sadržajnih ni formalnopravnih, oko toga da je pozdrav ‘Za dom spremni’ nedopušten”, kako kaže voditeljica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci, Sanja Barić. Đorđe Gardašević, izvanredni profesor ustavnog prava, kaže da je “ZDS” suprotan Ustavu RH. Jutarnji

15.08.2019. (21:00)

Nobilo: Za dom spremni je ustaški poklič, a za opraštanje onima koji uzvikuju taj sramotan pozdrav najodgovornija je policija i njen ravnatelj Nikola Milina!

“Ova odluka je jako značajna. Naime, iako niži sudovi nemaju zakonsku obvezu u budućim sličnim procesima slijediti odluku višeg suda, za očekivati je da bi u budućnosti trebali tako presuđivati, dakle kažnjavati sve one koji uzvikuju “Za dom spremni”, jer ni jedan sudac ne želi da mu se presude poništavaju u žalbenim procesima. Međutim, policija je tu ključna jer ona mora najprije prijaviti Prekršajnom sudu sve one koji uzvikuju ovaj pozdrav, pa se onda i žaliti ako prvostupanjski sudovi ne odluče u skladu s odlukom Visokog prekršajnog suda” – kaže odvjetnik Anto Nobilo, Slobodna.

15.08.2019. (01:30)

Nakon 28 godina

Prvi put kažnjen izvođač pjesme ‘Čavoglave’

Napokon je donesena presuda višeg stupnja kojom je izvođač pjesme “Bojna Čavoglave” pravomoćno prekršajno kažnjen zbog javnog izvikivanja pozdrava “Za dom spremni”. No, ovom prilikom nije kažnjen Thompson nego Mario Rosa, izvođač iz Makarske. Platit će 765 kuna i sudske troškove od 200 kuna. Jutarnji otkriva detalje. Turudić je izjavio da odluka nije obvezujuća i pozvao na zauzimanje jedinstvenog pravnog stava, a Index upozorava na već donesenu odluku Ustavnog suda iz 2016., kad je zbog skandiranja osuđen Josip Miljak, bivši predsjednik HČSP-a.

15.08.2019. (00:30)

Prva presuda

Povjesničar Klasić: Žalosno je da u 2019. sud određuje što je ustaški pozdrav

Žalosno je da 2019. godine sud donosi odluku je li pozdrav “Za dom spremni” ustaški ili nije, smatra povjesničar Hrvoje Klasić. “Kod nas očito svijest o tome što nije, a što jest dobro, u ovom slučaju ustaštvo, koje ne da nije dobro, nego je najveće zlo koje se dogodilo hrvatskom narodu, u jednom dijelu društva ne postoji”, rekao je Klasić i dodao kako su se zatvorske ili financijske kazne pokazale uspješnima na primjeru austrijskih sudova i Bleiburga. Index