"Filantropija pogoršava probleme i slabi vlast" - Monitor.hr
02.02.2016. (23:04)

Fala, niste trebali!

"Filantropija pogoršava probleme i slabi vlast"

Suvremena filantropija, koja se naziva i filantrokapitalizam, tek u nekim slučajevima zadovoljava vlastiti ultimativni uvjet o brzim i mjerljivim rezultatima, dok u slučaju dugoročnih, sistemskih rješenja u pravilu dovodi do pogoršanja problema. Štoviše, biznis pristup skupini ekstremno bogatih omogućava utjecaj bez presedana na politike koje utječu na milijune ljudi, istovremeno slabeći utjecaj vlada i međunarodnih institucija, pišu Novosti.


Slične vijesti

14.02.2023. (08:00)

Friend in need, friend indeed

Drugo lice potresa: Anonimni donator, hrabri vojnik i povijesni neprijatelj Turske koji joj je prvi pomogao

Zašto je moguća ovakva katastrofa? Potres u Turskoj jednak je onom iz 1939. kad je poginulo čak 33 tisuće ljudi

“Duboko sam dirnut primjerom anonimnog Pakistanca koji je ušao u tursko veleposlanstvo u SAD-u i donirao 30 milijuna dolara za žrtve potresa u Turskoj i Siriji”, tvitao je pakistanski premijer Shehbaz Sharif. Grčka, koja s Turskom ima višestoljetnu povijest suparništva, već u prvim satima nakon katastrofe poslala je spasilačke ekipe i humanitarnu pomoć. Turski vojnik prebačen je bagerom na drugi kat oštećene kuće u Antakyji kako bi pokušao pronaći mobitel 75-godišnje žene koja se bojala da joj je sin mrtav jer se nisu čuli pet dana. Na kraju ga nije uspjela nazvati jer je baterija mobitela bila prazna pa joj je sina nazvala druga osoba. “Kao da si mi dao cijeli svijet“, rekla je žena vojniku u trenutku kada je čula glas svoga sina. Jutarnji

10.06.2017. (16:59)

Spread the love

Širi li se filantropija među najbogatijim Kinezima?

Iako se smatra da je filantropija u najbogatijim krugovima kineskoga građanstva na niskoj razini, posebice u odnosu na SAD i Europu, čini se da se situacija mijenja u pozitivnom smjeru. Prema izvještaju Sveučilišta Harvard i švicarske banke UBS, filantropija u Kini je u fazi „širenja, eksperimentacije i evolucije“. Primjerice, ukupan iznos donacija 100 najvećih dobrotvora u Kini se utrostručio između 2010. i 2016. godine, kada je iznosio 4,6 milijarde dolara. BBC

16.10.2016. (20:47)

Ima li tu štogod za mene?

Koji su motivi današnjih filantropa

Industrijalci Carnegie, Ford i Rockefeller novce su zaradili na čeliku i nafti, a kroz svoje zaklade donirali su ih za obrazovanje i umjetnost. Danas, kad su pet od najvrednijih kompanija tehnološke tvrtke, teško je razlučiti gdje prestaje njihov biznis, a gdje počinje njihovo dobročinstvo. Oni jednostavno nastavljaju prodavati svoj osnovni proizvod – većinom nadu, iako umotanu u beskonačne slojeve podataka, ekrana i senzora – bez da moraju preusmjeriti svoje fondove u bilo koju neproduktivnu aktivnost, piše Guardian o motivima današnjih filantropa kao što bračni parovi Zuckerberg/Chan, Gates i sl.

15.10.2015. (13:44)

Daj šta daš

20 najvelikodušnijih bogataša na svijetu

Business Insider sastavio je listu 20 najdarežljivijih bogataša svijeta – no iako su velikodušni pojedinici rangirani prema ukupnom zbroju donacija, osmišljen je i Indeks velikodušnosti, koji pokazuje omjer ukupnih donacija prema trenutačnom bogatstvu. Tako je zanimljivo vidjeti da je Bill Gates, iako prvi na listi s ukupno doniranih 27 milijardi dolara, dao tek 32% od onoga što ima, dok je primjerice Charles Francis Feeney, “James Bond filantropije”, donirao 6,3 milijarde dolara, što je 420% njegova trenutačnog stanja računa.