Felić: Bravo za euro i Schengen, ali zašto smo zaboravili pravosuđe? - Monitor.hr
09.01.2023. (19:00)

Sudovi nam tapkaju na mjestu

Felić: Bravo za euro i Schengen, ali zašto smo zaboravili pravosuđe?

Zaista je strašno pročitati da s vremena na vrijeme imamo sudske trakavice koje traju i dvadesetak godina, pogotovo zato što ćemo za šest mjeseci, 1. srpnja, obilježiti deset godina od pristupanja Europskoj uniji. Dakle, u deset godina, koliko ja to mogu zaključiti samo iz odluka Ustavnog suda objavljenih u Narodnim novinama, gotovo se ništa nije promijenilo. Tijekom pretpristupnih pregovora pokrenuli reforme u nekim područjima. Hrvatska vlada na te je reforme jednostavno bila prisiljena ako je željela da zemlja postane dio Europske unije, no nakon što smo preuzeli obveze da nastavimo proces, Unija je zatvorila pregovore premda reforme nisu bile dovršene. Dakle, neke su reforme provedene polovično. Edis Felić za Lider.


Slične vijesti

29.10. (16:00)

Kad nema sastanka, ima maila

Gradski tango: Tomašević i roditelji Tituša Brezovačkog

Roditelji učenika zagrebačke Gimnazije Tituša Brezovačkog nezadovoljni su odlukom Gradskog poglavarstva o privremenom preseljenju učenika XVIII. gimnazije u njihovu školu tijekom obnove zgrade. Odluka je donesena bez konzultacija, a gradonačelnik Tomašević odbio je sastanak s predstavnicima Vijeća roditelja, što je dodatno potaknulo sumnje u pogodovanje. Škola, već pretrpana, nije prilagođena dodatnim smjenama koje bi trajale do kasnih večernjih sati. Edis Felić za Lider.

15.10. (00:00)

Radnik koji je lijen, a još bi se i svađao

Poslodavac može riješiti problem radnika koji je često na bolovanju

Poduzetnik u jednoj Facebook grupi piše kako je njegov radnik često na bolovanju i da zbog toga ne dolazi na posao ‘relativno dugo‘. Pretpostavlja da tu ‘nisu čista posla i da njegova liječnica obiteljske medicine ne obavlja profesionalno i korektno svoj posao‘. Zato pita zna li tko gdje se i kako može prijaviti takav slučaj, što može pomoći kako bi se pokušalo stati na kraj iskorištavanju sustava i njega kao poslodavca.

Bilo je savjeta da se radnika prijavi Hrvatskom zavodu za zapošljavanje koje bi trebalo provjeriti je li on zaista osnovano na bolovanju ili mulja, a bilo je i priča da poslodavci sami potajno obilaze svoje radnike na bolovanju provjeravajući leže li u krevetu ili igraju nogomet. A neki angažiraju i detektivske agencije. Što kaže zakon? Ne smije se dati otkaz radniku koji je ozlijeđen ili ima profesionalnu bolest. Postoji mogućnost ponude druge vrste posla, a u slučaju odbijanja i otkaza, moguć je spor poduzetnika i radnika, pri čemu za odluku tko od njih dvojice ima pravo presudno može biti mišljenje liječnika specijalista medicine rada. Lider

02.10. (12:00)

Dobro, ocijeni kolegu, ali budi nježan

Felić: Šefovi i podređeni trebali bi se obostrano ocjenjivati

Zdrav razum govori nam da bi šefovi trebali imati autoritet i osjećaj pravednosti prema podređenima. No što ako nisu takvi? Je li onda problem neučinkovitosti državne ili lokalne uprave u zaposlenicima ili u šefu odjela? Pitanje je sasvim legitimno i, da, treba razmotriti primjedbe koje su neki uputili na prijedlog spomenute Uredbe. Tako jedan ‘kritičar‘ pita tko će pratiti učinkovitost rada neposredno nadređenih zaposlenika i njihov odnos prema poslu, jer i oni obavljaju poslove za koje su odgovorni poslodavcu. Drugi pak kaže da bi dvosmjerno ocjenjivanje bilo važno ‘radi pravedne distribucije moći i garancije objektivnosti rada‘ pa predlaže dopunu na način da neposredno podređeni zaposlenik anonimnom anketom ocjenjuje neposredno nadređenog zaposlenika.

Zbog mira u kući i da ih se ne maltretira, podređeni radnici mogli bi se dogovoriti da svi zajedno dobro ocijene šefa, iako je ocjenjivanje anonimno. No neka barem jedan zaposlenik ocijeni šefa loše (naravno argumentirano), pa bi to mogao biti signal višem nadređenom da nešto nije uredu. S druge strane, ako je šef odjela normalan čovjek, svakako bi iz ocjena koje bi mu dali njegovi podređeni mogao izvući pouke i poboljšati svoje upravljanje. Edis Felić za Lider

18.07. (10:00)

Mafija, buraz

Zadruge – jedini legalni karteli

Premda u Hrvatskoj za taj oblik poslovnog organiziranja pada interes, kako zbog trendova tako i zbog percepcije da je riječ o ‘nečemu iz Jugoslavije‘, zadrugarstvo nudi neke prednosti. Jedna je od uočljivijih ta što su zadruge po prirodi karteli jer nastupaju zajedno prema kupcima, što nije nevažno, a nije ni dopušteno drugim oblicima komercijalnih organizacija. Kod nas su registrirane 1302 zadruge s 21.462 zadrugara i 2744 zaposlenika, odnosno 0,17 posto od ukupnog broja zaposlenih. U njima je u prosjeku zaposlen 2,1 radnik, a prosječan je broj zadrugara po zadruzi 16,5. Zadruge ukupno ostvaruju godišnji prihod od 1,6 milijardi kuna (oko 212 milijuna eura), što je oko 0,5 posto BDP-a u Hrvatskoj. Najviše je poljoprivrednih, a ostale su ribarske, prerađivačke, građevinske, trgovačke, turističke… Edis Felić za Lider.

30.10.2023. (15:00)

Če se zakon zna čitati...

Povjerenjem u gruntovnicu štite se novi vlasnici nekretnina

Sudski slučaj s pozitivnim ishodom: jedna je žena kupila nekretninu u Zagrebu koja je prema gruntovnici bila čista. No, nakon dvije godine Grad Zagreb joj je zaprijetio tužbom pred ovrhu zbog nenaplaćenog duga jednog od bivših suvlasnika kupljene nekretnine. Međutim, nova vlasnica je uspjela dokazati da se to odnosi na neku drugu nekretninu, a ne na njezinu. Pritom valja istaknuti kako njezine obaveze za tu nekretninu teku od trenutka kada je kupoprodajni ugovor postao pravosnažan. Svi prethodni dugovi bivšeg vlasnika, čak i da se tiču navedene nekretnine, ostaju i dalje kao njegova obaveza, a ne nove vlasnice. Lider

09.10.2023. (19:00)

Slobodni i nezavisni

Felić: Novinarima nema druge nego potražiti pravdu na Ustavnom sudu

Novoj odredbi Kaznenog zakona kojom će se kriminalizirati curenje informacija iz istraga moglo bi se stati na kraj podnošenjem zahtjeva Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti. No dok ta procedura završi, novinari bi mogli pretrpjeti nepopravljivu materijalnu i mentalnu štetu. Ako policija istražuje tko je otkrio informaciju novinarima, logično je da će ih i prisluškivati kako bi saznala s kim su razgovarali u istražnim tijelima, odnosno jesu li možda razgovarali s odvjetnicima čiji su klijenti dio istrage, pa i sucima. Usprkos svemu tomu te su buduće kaznene odredbe neprovedive, smatraju i pojedini pravnici. Policija može dovesti novinara i na ispitivanje, ali on ne mora otkriti svoj izvor. Barem zasad. Spominje se i kažnjavanje poticanja na odavanje informacija, što se zaobilaznim putem odnosi i na novinare. Edis Felić za Lider.

23.01.2023. (12:00)

Radi s minusom, što sad

Felić: Vlada je odlučno započela progon vještica iz Hrvatske

Inspektori su poslani trgovcima i obrtnicima u inspekciju sa zadatkom da po svaku cijenu dokažu prekršaj onima koji su podigli cijene. Prošli tjedan autora je nazvao jedan obrtnik iz središnje Hrvatske ogorčen posjetom inspektora, koji mu je nakon pregleda cijena poručio da ih mora vratiti na razinu od 31. prosinca, inače će mu razrezati kaznu. Gotovo nevjerojatno, ni jedan sat poslije zvao ga i drugi obrtnik, također iz središnjeg dijela zemlje, jednako ogorčen kao i prvi, iz istog razloga. Ova dva sugovornika izgledno će nastradati ako ne poslušaju premijera. Istina, jesu podigli cijene, ali su pritom dokazali kako i nabavni materijal košta više, da bi se inspektori pozvali na neke druge zakone. Edis Felić za Lider.

17.06.2022. (00:00)

I smrt je nesiguran posao

Felić: Pogrebnici su jedini ujedinili ljevicu i desnicu

Prije neki dan Udruga Glas poduzetnika i Udruga pogrebnika Hrvatske podsjetile su nas na dugogodišnji problem – rat nelojalne konkurencije u pogrebničkom poslu. Komunalne tvrtke u vlasništvu gradova i općina ne ponašaju se tržišno, nego su povlaštene u odnosu na privatne tvrtke. Nakon godina prosvjeda pogrebničkih privatnih tvrtki, prije četiri godine donesen je Zakon o komunalnom gospodarstvu koji je komunalnim tvrtkama naložio da do veljače 2019. razdvoje komunalnu od pogrebničke djelatnosti uvođenjem tzv. dvojnoga knjigovodstva. Iako su pisci zakona tvrdili da je time riješen problem nelojalne konkurencije jer sada komunalne tvrtke imaju dvojno knjigovodstvo, to uopće nije bilo točno. Štoviše, rekli bismo da je dvojno knjigovodstvo smokvin list za nastavak poslovanja komunalnih tvrtki kao povlaštenih na tržištu pogrebničkih usluga. U čemu je štos? U tome da za razliku od privatnih pogrebnih društava komunalno poduzeće ne mora imati toliki prihod kojim bi pokrilo troškove i nešto zaradilo. Edis Felić za Lider.

20.02.2022. (09:00)

Sve je sporo i neefikanso, a računi se povećavaju...

Felić: Građevinci bi ponovno trebali skoknuti do Markova trga

Koliki su problemi nastali za građevinske tvrtke poskupljenjem materijala, potvrđuje i donošenje spomenutog zaključka, dokumenta kojim Vlada sugerira javnim naručiteljima da zajedno s partnerima preispitaju situaciju s cijenom materijala, pa ako su oni poskupjeli za više od deset posto, trebali bi se dogovoriti da zajednički podnesu teret tog poskupljenja. Drukčije ne ide, jer ne bude li tog dogovora, ta će kompanija biti prisiljena odustati od nekih projekata jer će, jednostavno, biti na gubitku. Možda bi bilo dobro da HUP i HGK još jednom malo podsjete premijera i ministre kako bi Vlada još više potaknula javne naručitelje da se ne boje odlučivati u ova teška vremena jer ne mogu previše pogriješiti. Tu je matematika jasna: ako je nešto poskupjelo za više od deset posto, teret moraju podnijeti i izvođači i javni naručitelji. Lider