Manjak sna može ostaviti mozak ranjiv na Alzheimerovu bolest – Jeffrey Iliff, znanstvenik koji se bavi proučavanjem mozga na Oregon Health & Science University u Portlandu rekao je za NPR (National Public Radio) kako je san izuzetno važan za zdravlje mozga, posebice stoga što naš mozak, putem glimfatičnog sustava, preko noći čisti amiloid, toksin povezan s Alzheimerovom bolešću. Ukoliko glimfatični sustav nije u stanju pravilno očistiti mozak od amiloida, to nas stavlja u rizičnu skupinu osoba koje bi mogle oboljeti od Alzheimerove bolesti, riječi su znanstvenika.
Glimfatični sustav je u biti veliki koš za smeće. Prostor između moždanih stanica se tijekom spavanja povećava za 60%. Cerebralna spinalna tekućina uz pomoć pulsa ulazi u taj prostor i miješa se s intersticijskom tekućinom čime se ispire otpad. Ovaj proces čišćenja se događa tijekom najdubljeg sna.
Iliff i njegov tim spremaju se pokrenuti studiju koja će se fokusirati na glimfatični sustav i utjecaj sna na njegovo funkcioniranje. “Svi mi stvaramo amiloid u našim mozgovima, ali ono što predstavlja problem je njegova akumulacija” kaže Max Lugavere, redatelj koji radi dokumentarac o zdravlju mozga. “Ukoliko se osoba dovoljno ne naspava, ona jednostavno oslabljuje sposobnost mozga da se proces samočišćenja mozga provede na učinkovit nacin. Taj proces samočišćenja ni približno nije učinkovit u periodu kada smo budni”. Ovo istraživanje moglo bi baciti novo svjetlo na pitanje što uzrokuje degenerativne bolesti mozga kao i kako ih spriječiti i liječiti.