Pazi, migranti!
Europska unija skreće snažno udesno
- Španjolska je bila nešto kao posljednja utvrda ljevice u Europskoj uniji, ali je i ona pala prije točno mjesec dana. Pobjednik lokalnih izbora je konzervativna narodna stranka PP s 31 posto osvojenih glasova i svojom novom nadom: Isabel Dias Ayuso iz Madrida. Ona u svojim neobičnim nastupima ismijava feminizam, ravnopravnost spolova, zaštitu manjina, prava trans osoba i zaštitu klime.
- Mađarski premijer Orban je uzor za one koji Europsku uniju pomiču u desno. U travnju prošle godine osvojio je četvrti uzastopni mandat, iako je oporba na izbore izašla jedinstveno i računala je na smjenu vlasti. Svoje odbijanje da primi izbjeglice Orban je opravdavao rekavši da Mađari „ne žele postati miješana rasa” i da multikulturalne zapadnoeuropske zemlje „više nisu nacije”.
- Francuska: Le Pen je diskretnija. Njena krajnje desničarska Nacionalna fronta je na parlamentarnim izborima prije godinu dana uspjela svoj broj zastupničkih mjesta u parlamentu povećati čak 14 puta! Prethodno je 2017. osvojila samo osam mjesta.
- Italija: Giorgia Meloni i Mussolini. Njena desničarsko-ekstremistička i u fašizmu ukorijenjena stranka Braća Italije pojavila se gotovo niotkuda i nakon osvojenih 26 posto na parlamentarnim izborima u rujnu 2022. I uopće, taj Mussolini – on je „kompleksna ličnost koja se mora promatrati u kontekstu”, kaže Meloni, žena koja je svoju političku karijeru započela u neofašističkoj omladinskoj organizaciji.
- Švedska: populisti, druga najjača snaga. Jimmie Akesson, čelnik desničarskih i populističkih Švedskih demokrata, najprije se dugo bavio politikom da bi tek kasnije skrenuo udesno. U mlađim godinama smatran je umjerenim političarem. On danas, u stilu Donalda Trumpa, želi Švedsku „ponovo učiniti velikom”. Za Akessona su muslimani „najveća prijetnja Švedskoj od Drugog svjetskog rata”.
- Finska: „Prvo Finci” stranka je osvojila 20 posto glasova i ušli u vladu, u koaliciji s još tri stranke. Imaju sedam mjesta u kabinetu, a čelnica stranke Riikka Purra je ministrica financija. Ta žena koja je nekada glasala za Zelene, sada želi vratiti Finsku „na pravi put”. S „promjenom paradigme” po pitanju migranata, kvota izbjeglica trebalo bi biti smanjena na 500.
- Slovačka: neonacisti u parlamentu – Riikka Purra pravo nevinašce u usporedbi s Marianom Kotlebom. Taj čelnik neofašističke L’SNS spada među najradikalnije neonaciste u Slovačkoj. To je čovjek koji voli da ga njegove pristaše nazivaju „firerom” i potiče atmosferu protiv Roma, Židova i homoseksualaca.
- Grčka: Na parlamentarnim izborima prošle nedjelje pobijedio konzervativni premijer Kiryakios Mitsotakis. Uz to desničarska populistička stranka Grčko rješenje, ultranacionalistički i ultrareligiozni Niki (Pobjeda) i Spartanci su s ukupno skoro 13 posto glasova ušli u grčki parlament. (Deutsche Welle)
O rastu ekstremne desnice u Njemačkoj piše Mladen Pleše za Telegram: Otkud toliki uspon AfD-a u Njemačkoj? U Münchenu mnogi ostrašćeno govore o migrantima