Europska unija skreće snažno udesno - Monitor.hr
03.07.2023. (11:00)

Pazi, migranti!

Europska unija skreće snažno udesno

  • Španjolska je bila nešto kao posljednja utvrda ljevice u Europskoj uniji, ali je i ona pala prije točno mjesec dana. Pobjednik lokalnih izbora je konzervativna narodna stranka PP s 31 posto osvojenih glasova i svojom novom nadom: Isabel Dias Ayuso iz Madrida. Ona u svojim neobičnim nastupima ismijava feminizam, ravnopravnost spolova, zaštitu manjina, prava trans osoba i zaštitu klime.
  • Mađarski premijer Orban je uzor za one koji Europsku uniju pomiču u desno. U travnju prošle godine osvojio je četvrti uzastopni mandat, iako je oporba na izbore izašla jedinstveno i računala je na smjenu vlasti. Svoje odbijanje da primi izbjeglice Orban je opravdavao rekavši da Mađari „ne žele postati miješana rasa” i da multikulturalne zapadnoeuropske zemlje „više nisu nacije”.
  • Francuska: Le Pen je diskretnija. Njena krajnje desničarska Nacionalna fronta je na parlamentarnim izborima prije godinu dana uspjela svoj broj zastupničkih mjesta u parlamentu povećati čak 14 puta! Prethodno je 2017. osvojila samo osam mjesta.
  • Italija: Giorgia Meloni i Mussolini. Njena desničarsko-ekstremistička i u fašizmu ukorijenjena stranka Braća Italije pojavila se gotovo niotkuda i nakon osvojenih 26 posto na parlamentarnim izborima u rujnu 2022. I uopće, taj Mussolini – on je „kompleksna ličnost koja se mora promatrati u kontekstu”, kaže Meloni, žena koja je svoju političku karijeru započela u neofašističkoj omladinskoj organizaciji.
  • Švedska: populisti, druga najjača snaga. Jimmie Akesson, čelnik desničarskih i populističkih Švedskih demokrata, najprije se dugo bavio politikom da bi tek kasnije skrenuo udesno. U mlađim godinama smatran je umjerenim političarem. On danas, u stilu Donalda Trumpa, želi Švedsku „ponovo učiniti velikom”. Za Akessona su muslimani „najveća prijetnja Švedskoj od Drugog svjetskog rata”.
  • Finska: „Prvo Finci” stranka je osvojila 20 posto glasova i ušli u vladu, u koaliciji s još tri stranke. Imaju sedam mjesta u kabinetu, a čelnica stranke Riikka Purra je ministrica financija. Ta žena koja je nekada glasala za Zelene, sada želi vratiti Finsku „na pravi put”. S „promjenom paradigme” po pitanju migranata, kvota izbjeglica trebalo bi biti smanjena na 500.
  • Slovačka: neonacisti u parlamentu – Riikka Purra pravo nevinašce u usporedbi s Marianom Kotlebom. Taj čelnik neofašističke L’SNS spada među najradikalnije neonaciste u Slovačkoj. To je čovjek koji voli da ga njegove pristaše nazivaju „firerom” i potiče atmosferu protiv Roma, Židova i homoseksualaca.
  • Grčka: Na parlamentarnim izborima prošle nedjelje pobijedio konzervativni premijer Kiryakios Mitsotakis. Uz to desničarska populistička stranka Grčko rješenje, ultranacionalistički i ultrareligiozni Niki (Pobjeda) i Spartanci su s ukupno skoro 13 posto glasova ušli u grčki parlament. (Deutsche Welle)

O rastu ekstremne desnice u Njemačkoj piše Mladen Pleše za Telegram: Otkud toliki uspon AfD-a u Njemačkoj? U Münchenu mnogi ostrašćeno govore o migrantima


Slične vijesti

17.12.2024. (07:00)

Mangupi vam kvare dete

Što radikalni desni pokreti pružaju mladima? Promjene koje oblikuju budućnost Europe

U knjizi “Living Right” Angieszka Pasieka istražuje što mladi traže i nalaze u krajnje desnim pokretima, piše Domagoj Juričić za Ideje. Iako zanemaruje utjecaj društvenih mreža, knjiga je ozbiljan poziv na refleksiju o snazi radikalnog nacionalizma među mladima. Ipak, njezinu neutralnost i suzdržanost pri vrednovanju određenih radikalnih ideja čitatelj koji dolazi s moralnim otporom prema desničarskom ekstremizmu može protumačiti kao manjak kritičkog stava i – slabost. Iako je Living Right izuzetno vrijedna analiza koja otkriva slojeve suvremenih radikalnih pokreta, knjizi se može zamjeriti što izostaje dublja analiza uloge digitalnih platformi u širenju krajnje desnih ideologija. Iako Pasieka spominje internetske interakcije i važnost društvenih mreža u povezivanju aktivista, nedovoljno se bavi digitalnim prostorom kao ključnim mjestom gdje se desničarska ideologija prenosi i razvija među mladima.

08.08.2024. (21:00)

Ok, sve je skupo i teško se živi, ali kakve to veze ima s visinom kuruze?

Mladi desničari iz Imotskog nisu usamljeni, ekstremno desne ideje među mladima šire se diljem Europe

Iako su elementi desnog ekstremizma već dugo ‘normalizirani’ unutar hrvatskog društvenog i političkog polja pa se onda jedan dio popularnosti takvih ideologija može pripisati i specifičnostima lokalne kulture, isto tako je nužno istaknuti kako popularnost ekstremno desnih politika i ideja raste i unutar korpusa tzv. ‘zapadnih’ zemalja, kaže sociolog Krešimir Krolo za tportal. Mladi se potaknuti različitim krizama – od inflacije, rata u Ukrajini, imigracija i loših stambenih prilika, zbog čega percipiraju kvalitetu i budućnost svog života kao nesigurnu i nestabilnu – okreću ili učvršćuju svoju povezanost prema ekstremno nacionalističkim idejama i pokretima za koje smatraju da su rješenje postojećeg stanja.

Mladi svoj identitet povezuju s ideologijom grupe, a ne društva u cjelini, pa i nije za očekivati da adolescenti i mladi odrasli osjećaju povezanost sa zajednicom, nacijom (društvom) u globalu jer u dobi u kojoj se nalaze još uvijek nisu u stanju autonomno, vlastitim resursima i položajem doprinositi društvu, biti nositelji bitnih promjena, aktivno skrbiti i brinuti za druge, zaključuju stručnjaci.