EMSC: Gdje se sve osjetio potres
Map of felt reports received so far following the #earthquake M5.2 in Croatia 41 min ago pic.twitter.com/XuSwCNkMTo
— EMSC (@LastQuake) December 28, 2020
Map of felt reports received so far following the #earthquake M5.2 in Croatia 41 min ago pic.twitter.com/XuSwCNkMTo
— EMSC (@LastQuake) December 28, 2020
Petrinjci su složni: Obnove nema, obnove neće biti. Vjeruju da je država digla ruke i pustila da sve to propada, da se ljudi odsele, da oni koji su stari i nemaju kamo skončaju u kontejnerima. Index…
Takvi oblici pojavljuju se na područjima sela Mečenčani, te Borojevići zbog specifične geološke građe. Najveća urušna vrtača na Banovini ima promjer 30 metara, rekao je u emisiji Otvoreno Bruno Tomljenović s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta. Poručio je da su urušne vrtače izuzetno opasne, te da ih je na tom području bilo i prije potresa. HRT…
Petrinjka se ruši, a jedni poduzetnici koji imaju troje obitelji koje trebaju prehraniti nisu službeno obaviješteni o evakuaciji. Puno je toga što se ne zna, a prema građanima nije iskomunicirano koji su prioriteti i kako se radi. Ono što objavite na Facebook profilu i službenim stranicama mnogi ne mogu vidjeti – kritiku je petrinjskom gradonačelniku Darinku Dumboviću u Otvorenom uputila Silvija Popović iz Inicijative Petrinjsko proljeće.
Dosad je pristiglo 41 tisuća prijava, ali neke prijave su duple i neke se odnose na Grad Zagreb. Statičari volonteri dobivaju 150 kuna dnevnice i to je iznos koji je isti za sve. Sigurno da nije dovoljno 12 kuna po satu, ako gledamo stručnost i odgovornost koju kolege imaju. Ali mi smo ovdje došli volontirati i dati ekspertizu, ne možemo na to gledati kao na plaću – kaže Atalić. N1…
U subotu u 22:30 opet je zabilježen potres na Baniji. Službeni izvještaj hrvatskih seizmologa potvrđuje procjene EMSC-a koji je odmah objavio jačinu od 4,5 po Richteru s epicentrom 60 km od Zagreba, dakle oko Gline. Podrhtavanje se osjetilo na širem području. Telegram
O loše izvršenoj obnovi kuća na Baniji piše Boris Dežulović: Prije četrdesetak godina – ne znam jesam li vam se već time pohvalio – završio sam srednju građevinsku školu, i da sam kojim slučajem za maturalni rad donio projekt obiteljske kuće bez horizontalnih i vertikalnih serklaža, mene bi po kratkom postupku strijeljalo iza škole. I dandanas tako pamtim čemu serklaži služe – da amortiziraju djelovanje horizontalnih sila, dakle potresa. Točno toliko trebalo je, eto, znati za dvojku iz konstrukcija. Oni koji niti to nisu uspjeli naučiti, četrdeset godina kasnije – kako vidimo – otvorili su privatne građevinske tvrtke i uzeli ozbiljne pare na ugovorima s Vladom, mašući diplomom završenog petogodišnjeg studija na onom čuvenom građevinskom fakultetu u danskom Billundu. – Pet godina? – zainteresirat će se državni tajnik u Središnjem uredu za obnovu. – Da, tri godine za prvostupnika, i pet za master. Evo, piše tu gore: LEGO junior constructions, 3-5 years.
Oko 5% do 10% naknadnih potresa su snažniji od prvog potresa, odnosno, u 5% slučajeva naknadni potres je snažniji od prvog potresa, to ste vi imali. Tako da sad znamo da će se Vama događati potresi i možete ih očekivati još dosta dugo… Shvatite ovo, sve oko vas tjera vas u strah, ali ono što vam slijedi će vjerojatno biti manjeg intenziteta od onoga što ste već imali – kaže Lucy Jones. RTL…
Od kaznenih djela prošlo je više od 20 godina. Do eventualnih optužnice, ne gine nam još najmanje dvije, a do pravomoćnih presuda još novih pet. I gotovo. Ćorak. Spašeni svi do jednoga. Do kraja postupaka svi će imati u džepu zastaru od 25 godina. Jure Radić, nadležni Tuđmanov ministar za ‘obnovu i razvitak’, više nije živ. Premijer Zlatko Mateša danas je predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora i može angažirati najskuplje advokate. Dakle, ne glumatajte. Platit ćemo još jednu obnovu tim jadnim obiteljima jer su ostale bez svega – piše Sanja Modrić.
Da mi je netko rekao kako je ovo snimljeno nakon potresa, povjerovao bih mu – samo je jedan od komentara na scene Gline u seriji Tribes of Europa. Prikazivanje kreće od 19. veljače no internet je već pun komentara. 24sata…
Društvenim mrežama se proširio novinarski prilog pod naslovom “Povratak u ponor” objavljen 1998. u kojem stanovnici sela Strašnik u Sisačko-moslavačkoj županiji ukazuju na lošu obnovu kuća nakon Domovinskog rata. Govore o mitu, krađi materijala i korištenju loših materijala. T-portal…