Duka: Pokvarena jaja za premijera - Monitor.hr
25.01.2022. (08:00)

Ugroze po svuda

Duka: Pokvarena jaja za premijera

Kad predsjednik vlade Andrej Plenković obilazi pojedine gradove u Hrvatskoj, budite uvijek spremni na uhićenja zbog verbalnog delikta. To je poruka kojom policija (a onda valjda i vlast) želi zastrašiti cjelokupno javno mnijenje koje je kritički raspoloženo prema hrvatskom premijeru. Jer, ako policija uhićuje, kao u Zadru prošlog petka, bit će možda manje onih koji kritiziraju Vladu i Plenkovića, a uzusi (liberalne) demokracije kod nas u Hrvatskoj ionako nikad nisu baš srasli, a da vlast nepotrebno policijsko nasilje, ako i kada se već otkrije i ako ga nikako ne uspije negirati – ne bi mogla obrazložiti kao tobože potrebno i nužno – piše Zdenko Duka. Lupiga


Slične vijesti

27.08. (08:00)

Kako smo sijali, tako sad žanjemo

Duka: Odgajali smo nacionaliste, pa sad imamo napade na strane radnike

Božinović je to lijepo napisao, tako da to ostane na papiru, on to možda stvarno i misli, i napisao je to kao zadatak koji treba ostvariti (u budućnosti), ali dosadašnja povijest od 1990. godine pa naovamo u Hrvatskoj – uglavnom – ne bi mogla potvrditi da su političke vrijednosti hrvatskog društva takve da su svi sigurni i jednako poštovani, bez obzira na etničku pripadnost.

Stvorila se nacionalna država, s nekim lošim praksama kao da smo tek pri kraju 18. stoljeća, u kojoj su se stalno isticali vječito nepogrješivi i neporočni Hrvati koji su u povijesti nevini uvijek bili nečije žrtve, s apoteozom tobože svetog hrvatstva koje se uvijek i oduvijek veže uz rimokatoličku vjeru i uz Kaptol, s praksom nacionalističke države u kojoj se, bez obzira na Ustav, bezočno revidirala moderna povijest kako bi se generacije uvjerilo u to da su u Drugom svjetskom ratu pravednici bili oni koji su ubijali i klali one koji im nisu pripadali, a tobože sve kao hrvatski domoljubi, rame uz rame s Adolfom Hitlerom i Benitom Mussolinijem.

I, konačno, vlast je jako dobro svjesna da je hrvatska politika posljednjih desetljeća javnim nastupima i kroz školstvo, kulturu pa čak i kroz znanost – uglavnom – koliko je to mogla, jer ne može se baš sve što se hoće, i uvijek ima i onih koji se opiru trendu i rade drugačije – odgajala hrvatske nacionaliste. Ako očekuješ da si odgojio „dobrog“ hrvatskog nacionalista pa i šovinista, razumno je zaključiti da će taj biti i rasist, manje ili više agresivan. A kad su nam strani radnici prijeko potrebni, to je onda problem. Zdenko Duka za Lupigu

15.11.2023. (09:00)

Prvo po kokice pa pred veliko platno

Čuvari formule: Visoka doza dramatike po receptu Dragana Bjelogrlića

Tema je pogibeljni incident 1958. godine u Institutu za nuklearne nauke u Vinči, petnaestak kilometara od Beograda. Institut je osnovan malo poslije jugoslavenskog raskida sa Sovjetskim Savezom i Staljinom, a stroga tajna i nikad službeno potvrđena ideja bila je da Jugoslavija tamo izradi atomsku bombu. Tri su okosnice filma – jedna je (neuspješni) projekt „atomska bomba“, druga je liječenje četvero znanstvenika i tehničara Instituta u Vinči u pariškom Institutu Curie, koje je vodio profesor i doktor Mathe, te treća – tajne službe u jeku hladnog rata u to vrijeme. Film je nagrađen na oba festivala na kojima je prikazivan, u Locarnu i u Sarajevu, a u zagrebačkim kinima počinje se prikazivati 16. studenog. Treba ga gledati, u subotu je na ZFF-u doživio prave ovacije publike, kaže Zdenko Duka za Lupigu. Svoju recenziju donosi i Zrinka Pavlić za tportal. Temu ima i na Forumu.

28.10.2023. (20:00)

Samo službeni kanali

Duka: Uškopljavanje medija – Premijeru, čemu onda novinarstvo?

Svi koji iz Vlade tumače izmjene zakona, kao ministar Malenica ili ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, tvrde da se one ne odnose na novinare. Vjerojatno ne govore istinu jer i suci, odvjetnici i pravnici objašnjavaju da je to nemoguće, jer novinari mogu odgovarati kao poticatelji ili pomagači u kaznenom djelu. A ako se ide u istragu o tome tko je odao novinaru tajnu informaciju, do toga se najlakše može doći tako da policija na ovaj ili onaj način istražuje novinara koji je informaciju objavio. Postoje tajne kako bi se zaštitio sam okrivljenik ili žrtva ili neki svjedok koji je ugrožen. Ali, posve drugo je kad netko ide štititi informacije koje su od javnog interesa. Ako se ne štiti niti okrivljenik niti svjedok, onda je očito da se zapravo želi zaštititi neku ili neke treće osobe. Javnost je važna i zbog toga da se saznaju neke zloporabe u postupku. A ako to prepustite policiji ili državnom odvjetniku, jasno je da neće policija ili državni odvjetnik izvještavati o vlastitim propustima ili zloporabama. Zdenko Duka za Lupigu.

17.08.2023. (21:00)

Duka: S mržnjom se ne rađa, to čovjek stječe

Je li sklonost mržnji ili čak sama mržnja urođena, možda je onima koji mrze upisana u njihov DNK? Ne. Mržnja se stječe, mržnja je simptom, a njezin je uzrok skriven u mraku. Radije ćemo ga ostaviti skrivenim jer blizinu mržnje i njezine uzroke doživljavamo kao neugodne pa čak i prijeteće. Mržnja je destruktivna energija koja smjera uništenju jednog čovjeka ili više ljudi, okoline, sebe, svega onoga o čemu ovisimo. Čovjek eksternalizira neugodne osjećaje koji štete njegovoj dobrobiti i preusmjerava ih dalje od sebe. U promišljanjima mržnje Fischer u svojoj knjizi navodi četiri temeljna elementa. Prvi je agresija – konstruktivna i destruktivna. Postoje situacije kad postoji dozvola za mržnju i u skladu s tim i dozvola da se smije čak i ubiti. To se događa u ratu.  No, isto ne vrijedi za ubijanje koje smatramo zločinom. Knjiga „Mržnja“ je odlična, dosljedna, hrabra, uvjerljiva psihoanalitička studija u kojoj možemo razumjeti mržnju i prepoznati odakle ona dolazi, recenzira Zdenko Duka za Ideje.

26.07.2023. (18:00)

Pišite slobodno, ali ne baš sve što hoćete

Zdenko Duka: Eutanazija novinarstva – mediji pod dirigentskom palicom HDZ-a

Budući da baš mediji, a zapravo nitko drugi, iznose na vidjelo sve brojne HDZ-ove afere, Plenković i njegovi poslušnici iz interesa riješili su znatno otežati posao novinarima i medijima koji su i dalje zainteresirani da građanima i javnosti prenesu što se zaista događa u Hrvatskoj. Nakon što se ovih dana počelo pričati o zgotovljenom Prijedlogu nacrta Zakona o medijima, očito je da se s njim ocrtava smjer zatiranja neovisnog i slobodnog novinarstva, da je trend baš nedemokratski, a ne trend jačanja demokracije. Podsjeća na mađarski medijski zakon kojim je Orban krajem 2010. godine šokirao mađarske novinare i medijske vlasnike, ali i cijelu EU. Europska demokratska praksa nalaže da medijski poslodavci okupljaju novinare koji će raditi u njihovim medijima. Oni ih plaćaju i oni ocjenjuju jesu li to novinari za njihov medij ili nisu. Licence za novinare postoje u samo dvije-tri europske države, ali niti tamo ne odlučuje država o tome tko je novinar, a tko nije, nego profesionalna udruženja. Takav Upisnik bi lako mogao biti i protuustavan. Zdenko Duka za Lupigu

20.11.2021. (14:30)

Kao ni kajmak s marmeladom

Duka o filmu Danisa Tanovića: Ne ide uz ćevape kečap

Gdje se jedu najbolji ćevapi u Sarajevu – to se čini glavnim pitanjem u toploj, šarmantnoj Tanovićevoj priči o ćevabdžijama i ćevabdžinicama, no to je storija o prijateljstvu, o jalu i podmetanjima, o ljudskim i obiteljskim odnosima, o ljubavi, u pozadini i o sarajevskim ratnim profiterima, o Baščaršiji u doba pandemije. Izet Mulahadžić (igra ga Izudin Bajrović) i Enes Hadžihadžić (Branko Đurić) ćevabdžije su na Baščaršiji i dobri prijatelji, a njihova djeca, Enesov Orhan i Izetova Lana, u ljubavnoj su vezi. Enes nudi Izetu da zajedno uđu u posao u kojem bi uz stroj iz Njemačke koji doneseno meso razdvaja i oblikuje u ćevape mogli brzo proizvoditi i prodavati ćevape u inozemstvu. Odnosi među porodicama se pokvare kada pred Enesovu radnju dolazi najpoznatija gastronomska influencerica iz Zagreba koja je čula da su Enesovi ćevapi najbolji. Enes želi natjecanje svih sarajevskih ćevabdžija, uz žiri, o tome čiji su ćevapi najbolji, ali Izet odbija jer to za njega nema smisla. O tome, ali i nekim drugim izdvojenim filmovima sa ZFF-a piše Zdenko Duka za Lupigu.

23.10.2021. (10:00)

Novinari i političari - prirodni neprijatelji

Duka: Novinari, nemojte misliti da vas se ne čita i ne prati

Izjava hrvatskog premijera Andreja Plenkovića bila je ovog puta (slučajno) upućena novinarima 24 sata no mogla je i bilo kojem drugom mediju s kojim on nije zadovoljan. A nezadovoljan je s bilo kojim medijem koji ga kritizira pa i onim koji mu ne podilazi – razlog tomu je što je silno tašt. Ako vlast medije ne samo čita nego „i prati“ onda to nije isto kao kad neki čitatelji „prate“ Večernjak, Jutarnji, 24 sata ili Lupigu. Oni „prate“ što novinari pišu kako bi bili informirani, sviđaju im se ti mediji i tekstovi nekih novinara, „prate“ jer se slažu s objavljenim ili im se neki tekstovi ne sviđaju, ali su provokativni i važni, za te čitatelje poticajni kako bi propitkivali i dograđivali vlastito mišljenje o nekim temama. Ako vlast „prati“, onda može značiti da će u nekom trenutku puko interesno „čitanje“ prirodno prijeći u represivno praćenje. A barem je u ovoj zemlji uhođenja novinara uvijek bilo pa i onda – tada i ponajviše – kad je nominalno nastala „demokracija“, u razdoblju 90-ih godina prošlog stoljeća. Bogata je to tradicija. Prije su bili UDBA i KOS, a u devedesetima svekoliki obavještajci poglavara Franje Tuđmana. Zdenko Duka za Lupigu.

06.08.2021. (12:30)

Da se ne ponovi slučaj Đurđević

Tko je Milanovićev kandidat za predsjednika Vrhovnog suda?

Radovan Dobronić ostavio je glavni trag u svojoj karijeri kao sudac koji je 2013. godine donio čuvenu presudu u ‘slučaju franak’. Presudio je u korist društva Potrošač koji je inicirala Udruga Franak protiv osam poslovnih banaka. Dobronić je obrazložio kako su banke povrijedile interes potrošača, netransparentno mijenjajući kamatne stope pa je njihove valutne klauzule koje se tiču ‘švicarca’. Dobronić je i dvije godine prije te presude, hrabro presudio protiv Hrvatske radio televizije čije je vodstvo tužilo Hrvatsko novinarsko društvo zbog navodne povrede autorskih prava – piše Zdenko Duka. Lupiga

12.06.2021. (22:30)

Slagalice nakon Eura

Duka: Šukerova smjena – s konja na magarca?

Dobra je vijest: Davor Šuker će krajem sljedećeg mjeseca biti smijenjen s mjesta predsjednika Hrvatskog nogometnog saveza. Katastrofalna je vijest: novi će predsjednik, umjesto Šukera, svjetske nogometne legende, postati predsjednik ličkog HDZ-a, anonimni provincijski političar Marijan Kustić. Tako je to u Hrvatskoj. Umjesto da hodamo ukorak s najboljim europskim praksama, sve nas više steže nepodnošljiv društveni ovratnik partijske podobnosti i pobožnosti. Sve u slavu HDZ-a, a prije svih Andreja Plenkovića, piše Zdenko Duka, a tekst prenosi Lupiga.

 

03.07.2020. (14:30)

Sve neizvjesno jest

Kome će Milanović, u nedorečenosti Ustava, dati mandat za sastavljanje vladu?

Hrvatska ovih 30 godina nije imala iskustvo sa stvaranjem manjinske vlade i o toj mogućnosti u Ustavu ili nekom drugom aktu ne piše ništa. Ona grupacija koja bi podržala novu vladu, ali ne želi biti formalni dio vladajuće koalicije i sudjelovati u izvršnoj vlasti pomalo „izlazi“ iz sadašnjih nedovoljno preciznih pravnih određenja. Npr., u Češkoj, Njemačkoj, Irskoj, Italiji, Poljskoj, Španjolskoj i Ujedinjenoj Kraljevini predložena vlada mora dobiti potporu samo obične, a ne i apsolutne većine zastupnika pa to otvara vrata i za konstituiranje manjinskih vlada, ako drukčije ne ide, piše Zdenko Duka.