Problem neukih, a ambicioznih čitatelja
Basara: Srpsko kinesko pismo
Legenda kaže da je drevni izumitelj kineskog pisma – i Kinezi su mu zaboravili ime – gorko zaplakao kad je u trenutku prosvetljenja shvatio šta će proizaći iz njegovog izuma. Moja neznatnost je – dok još nije ni bila čula za plač izumitelja pisma – takođe bila veoma skeptična prema masovnoj pismenosti i nekontrolisanom čitanju.
Razlog moje skepse bio je naglašeni komunistički entuzijazam prema opismenjavanju, neprestano huškanje na što više čitanja i permanentne akcije tipa „knjige u narod“ i „knjige u fabrike“, na nekim od kojih sam – toliko sam mator – i ja učestvovao. Pisci i pjesnici siđu u fabričku halu, proizvodni proces se zaustavi, pjesnici i prozisti čitaju svoja sočinjenija, radnici se dosađuju, ali bar ne rade. Tako je to išlo. Prava idila.
Tipovi koji decu nagovaraju da prijavljuju svoje roditelje tamo gde treba ako nešto lanu – tako sam kontao – ne mogu biti u pravu ni kad pozivaju na opismenjavanje i čitanje. I vaistinu, čitanje nije za svakoga, pogotovo u društvima slabe pismenosti kakvo je naše, u kojima je bukvalno shvatanje pravilo, a kritičko mišljenje retkost. Svetislav Basara