Andrea Milat: Kako je klikbejt novinarstvo otežalo slučaj "Duhaček" - Monitor.hr
20.09.2019. (11:30)

Klik, laži i mediji

Andrea Milat: Kako je klikbejt novinarstvo otežalo slučaj “Duhaček”

O tome da se u Duhačekovom slučaju vjerojatno neće moći dokazati da je cijela ova hajka počela huškanjem na portalu Narod.hr što bi trebalo predstavljati govor mržnje, trenutno se nalazimo u situaciji da je novinar jednog liberalnog medija uhićen nakon pisanja drugog portala… Budući da u političkoj areni ionako nema sadržajne razlike među strankama, političare, osim medija, u Hrvatskoj nitko ne kontrolira. Duhačekov Index u tome ima izrazito važnu ulogu. Zauzvrat je vršenje javne medijske funkcije postalo nepoželjnom društveno praksom. Kada radnike u javnom sektoru nazivaju uhljebima — zaboravljajući da među njih, jednako potplaćeni i nezadovoljni, spadaju i policajci — mediji čitatelje otuđuju od sebe. To što ih oni i dalje klikaju jednostavna je posljedica nedostatka izbora: mala zemlja, malo tržište i mali mediji – piše Andrea Milat na Bilten.org. A tu je i komentar Matije Babića u vezi slučaja Duhaček, na koji se članak referira.


Slične vijesti

05.01. (19:00)

Kada svijest zadaje glavobolje

Druga stana meditacije: mijenja neurološke obrasce u mozgu, ali može uzrokovati i destabilizaciju

Oxfordski priručnik o meditaciji iz 2021. spominje stanje “meditacijske bolesti”, odnosno nemogućnost buđenja nakon meditacije. Među simptomima koje su pronašli u budističkoj literaturi bilježe halucinacije, teror, depresiju, letargiju, težinu, vrtoglavicu, svrbež ruku, bol, ponos, pretjeranu vrućinu ili hladnoću u tijelu i noćne emisije (“uzrokovane demonskom opsjednutošću”), ali kanonski budistički izvori ne spominju često ove oblike meditacijske bolesti, ističe se.

U studiji “Raznolikost kontemplativnog iskustva” Britton i suradnici identificirali su širok raspon izazova s kojima se suočavaju redovni meditanti i to u čak sedam domena: kognitivnoj, perceptivnoj, afektivnoj, somatskoj, konativnoj (motivacijskoj), osjećaju samopouzdanja i društvenoj interakciji. Izazovi uključuju tešku tjeskobu, depersonalizaciju i promjene u percepcijama granicama sebe i drugih.  Svim tradicijama zajedničko je da naglašavaju važnost pažljivog i stručnog vođenja kroz meditaciju. Sada kada znamo da meditacija stvarno djeluje i da mijenja kognitivne – psihološke – i neurološke obrasce u mozgu, važno je znati u što se upuštamo. Andrea Milat za Novosti