A možda bi mogla biti poštenija od ljudi i racionalnije upravljati njime
Ako umjetna inteligencija počne upravljati novcem, njegova isplativost bi mogla biti dovedena u pitanje
U automatiziranom gospodarstvu kojim upravlja čovjek, novac je potrebniji nego ikad. Ali mora se prilagoditi sada kada je digitalizacija srušila udaljenost i vrijeme. Novac također mora biti digitalan, u obliku tokena na našim mobilnim telefonima – e-gotovina koja se može odmah prenijeti diljem svijeta bez potrebe za prijenosom kroz složenu mrežu računa i drugih ugovornih strana.
S umjetnom inteligencijom prijeći će se prag. Neki scenariji projiciraju svemir u kojem umjetna inteligencija ne samo da obrađuje informacije i izvršava naredbe, već i donosi odluke, pa čak i određuje vlastite ciljeve. Bila bi poput “zastupnika” koji bi djelovali prema preferencijama koje se ne moraju nužno poklapati s ljudskim.
S tim mogućnostima, umjetna inteligencija mogla bi preuzeti dodjelu sredstava i raspodjelu prihoda. Procijenila bi milijune mogućih ekonomskih ravnoteža i prepoznala onu koju smatra poželjnijom. Ova vizija “tehno-socijalizma” vrlo je daleko od modela decentraliziranog, slobodnog društva. Bila bi to visokotehnološka verzija staromodnog komunističkog centralnog planiranja. Poslovni