Europska komisija je u ponedjeljak pokrenula javno savjetovanje o europskom zakonu o slobodi medija koji namjerava objaviti najesen i kojim želi osigurati neovisnost i pluralizam medija. “Mediji su stup demokracije, a taj stup danas puca, uz pokušaje vlada i privatnih skupina da izvrše pritisak na medije. Zbog toga će Komisija predložiti zajednička pravila i zaštitne mjere za zaštitu neovisnosti i pluralizma medija… Moramo se pobrinuti da europski mediji ostanu neovisni, inovativni i održivi te da djeluju bez ikakvog neopravdanog uplitanja u njihove aktivnosti, bilo privatne ili javne.” – kažu iz EK. 24 sata
Ne mogu komentirati svoju odluku, ona je podložna žalbi i mislim da će druga strana iskoristiti to svoje pravo… uvijek jedna strana nije zadovoljna odlukom – komentirao je sudac Andrija Krivak svoju odluku prema kojoj portal H-alter ne smije pisati o radu Poliklinike za zaštitu djece i mladih i šefici Gordani Buljan Flander (Index). Ako je ovo što se sad događa, ovaj slučaj, neki presedan, onda možemo zamisliti da se kroz mala vrata, preko H-altera, uvodi jedan presedan prema kojem sud može zabraniti nekom velikom mediju da piše o Vladi. Jer, i Vlada i Poliklinika za zaštitu djece i mladih – tijela su javne vlasti – kaže o svemu urednik H-altera Toni Gabrić (Večernji). Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek izjavila je kako joj je neshvatljivo i neprihvatljivo da se može donijeti odluku kojom se nekome unaprijed zabranjuje da o nečemu piše (24sata). Sporne H-alterove tekstove, ima ih 10, možete pogledati ovdje.
Sutkinja Vanessa Baraitser ne vidi ništa sporno u američkoj optužbi koja kriminalizira novinarstvo. Poruka suda je da ratni zločinci neće biti kažnjeni, a oni koji su razotkrili ratne zločine ne samo da će proći torturu, nego će, ako nemaju na svojoj strani takav javni pritisak kao što je imao Assange, biti i izručeni SAD-u gdje su zatvori čak i po sutkinji nehumani i gdje nijedan novinar ili zviždač ne može imati pošteno suđenje. Kao što ga uostalom nema ni u Velikoj Britaniji… Assange ostaje u zatvoru zato da bi ga se SAD zauvijek riješio. Više nema ni potrebe da se dokaže krivica – komentira filozof Srećko Horvat odluku suda u Velikoj Britaniji da osnivaču WikiLeaksa Julianu Assangeu odbije jamčevinu.
Potpredsjednica Europske komisije za vrijednosti i transparentnost, Věra Jourová, i povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište, Thierry Breton, komentiraju opasnost koju pad prihoda od 80 % medijima tijekom korone donosi za demokratičnost društva. Problem medija tijekom digitalne transformacije vide u opadanju pluralizma te spominju kako Google i i Faceebok drže 50 % tržišta medijskog oglašavanja. Tako Komisija priprema prijedlog Akta o digitalnim uslugama u kojem bi predložili ex ante pravila za uspješnije uklanjanje tržišnih nedostataka koje su nametnule velike internetske platforme, a sve da bi zajamčili slobodu medijima te ponukali države članice da usklade svoje zakonodavstvo. Jutarnji list
Hrvatska se popela za pet mjesta na rang-listi medijskih sloboda Reportera bez granica te se sada nalazi na 59. mjestu od ukupno 180. Hrvatska je ovime još uvijek unutar najgore četvrtine članica Europske unije, ispod Slovenije (32) i točno ispod BiH (58). Što ne valja kod nas? – problematična javna televizija, napadi na novinare koji pišu o korupciji, suđenjima za ratne zločine i organiziranom kriminalu. Prvi na ljestvici – iznenađenja li! – Norveška, Finska, Danska, Švedska, Nizozemska.
Članak 16. novog zakona o elektroničkim medijima propisuje kako vijesti moraju biti “nepristrane i profesionalno korektne”, a različita mišljenja “primjereno zastupljena”. No iz toga proizlazi da će država određivati kako to pojedini medij mora činiti, upozorava Jutarnji, uz propisane kazne od 100.000 pa do milijun kuna.
Premijer Plenković više je puta svojim ponašanjem pokazao da ima problem s medijima i novinarima. No, ipak im odaje daje i priznanje. Prilikom svake smjene ministara kad prozove medije zbog hajke, kad im kaže da tresu Vladu ili stvaraju negativnu percepciju on im zapravo nenamjerno govori da obavljaju svoju funkciju, da istražuju i informiraju javnost. Al Jazeera…
Ivan Žada bio je snimao telefonski razgovor sa saborskim zastupnikom Josipom Đakićem, a dio razgovora kao transkript objavio na Facebooku i na Indexu. Sud u Virovitici odredio je Žadi uvjetnu četveromjesečnu kaznu zatvora za kazneno djelo protiv privatnosti neovlaštenim snimanjem i prisluškivanjem. Žada je Đakića bio nazvao nakon što mu je prijetio zastupnikov sin Ivan Đakić. Index…
Sporni tekst autora Marinka Jurasića s nadnaslovom “Milijan Brkić nerijetko i sam koristi medije kako bi se obračunao s političkim protivnicima, ali kad se mediji bave njime, ne preza od unovčenja boli” bavi se javnom funkcijom Milijana Brkića vezanim uz sudske postupke u kojima je ostvario naknadu štete radi povrede časti i ugleda protiv medija te radnjama i postupcima vezanima uz aktualne afere. Večernji list treba Brkiću platiti 40.000 kuna odštete “zbog povrede osobnosti”. Tportal
Nakon što su u medijima BiH objavljene afere čiji protagonisti su suci i tužitelji, tužiteljstvo te zemlje donijelo je odluku o zakonskom progonu osoba koje objavljuju negativne poruke o radu pravosuđa “s ciljem destabilizacije sustava”. Ovo će imati strašne posljedice za slobodu medija, ali nisu na meti samo novinari nego i političari, pa je tako, primjerice, ministru sigurnosti Draganu Mektiću presuđeno da na javnoj televiziji objavi presudu protiv sebe zbog klevete tadašnje v. d. glavne tužiteljice Gordane Tadić. Al Jazeera