19/04/2025 - Monitor.hr
Danas (14:00)

Kad ti škljocaju koljena – daj im struju, ne škripu

Kinezi razvili biorazgradivi materijal za obnovu hrskavice pomoću struje iz pokreta

Kineski znanstvenici razvili su piezoelektrični polimer koji može potaknuti obnovu hrskavice stvaranjem električnog polja pri pokretu. Riječ je o kombinaciji dvaju biorazgradivih materijala, PLLA i PHBV, koji imitiraju prirodna električna polja u tijelu. Najuspješnija je kombinacija s 70 % PHBV, koja ima dvostruki piezoelektrični učinak i dobra mehanička svojstva. Ova inovacija otvara novu nadu za liječenje osteoartritisa – bolesti za koju se desetljećima tvrdilo da lijeka nema. Nenad Raos za Bug.

Danas (15:00)

Kad domoljublje ima dobar razglas i još bolji marketing

Fenomen Thompson: više od mikrofona, manje od Mesije

Thompsonov koncert na zagrebačkom Hipodromu s rekordnih 350.000 karata otvara pitanja o popularnosti pjevača čiji je opus prožet nacionalističkom simbolikom. Iako ga se često veže uz ustaški poklič i desničarsku retoriku, njegova publika nadilazi ideološke granice. Stručnjaci poput Blanuše i Budena tumače Thompsona kao simbol kolektivne identifikacije, kulture žrtve i potrebe za jasnim identitetom u nesigurnom svijetu. Popularnost mu nije samo glazbena, već društvena i politička manifestacija: protest protiv birokracije, nostalgija za suverenošću i bijeg od stvarnosti. Hipodrom tako postaje mjesto emocionalnog pražnjenja i privida zajedništva – Thompson kao svećenik jedne novokomponirane mitologije. DW

Danas (14:00)

Domoljublje na baterije i inat pod turbinama

Prime Time: Koga briga

Dakle, Thompsonovi fanovi i Trumpovi glasači – ista vibra, kužite? Ponos i inat na steroidima! Onda, komentari gledatelja – dernek uvreda i neslaganja, kaos! Ali ono glavno – boli njih ona stvar za ljudska prava, beskućnike, sirotinju! Zdravstvo u banani, čekaš pregled ko Godota! Ilegalna gradnja, korupcija – ma tko mari? Političari žderu lovu, profesori gladuju… novi Prime Time

Danas (13:00)

Ko se lača mati, od mača će i, jel

Geopolitička parada apsurda: od carinskog cirkusa do uzdrmane vlasti u regiji

  • Susret Trumpa i Meloni: EU zasad ne uspijeva zaustaviti Trumpove carinske planove, a Meloni se nameće kao njezin neočekivani adut. No, čak i ako njezino prijateljstvo s Trumpom donese rezultate, Europa će za to vjerojatno morati platiti ideološku ili ekonomsku cijenu.
  • 245 % carina Kini: Trumpova carinska politika sve više sliči igri “pokvareni telefon”, s kaotičnim najavama koje destabiliziraju tržište. EU odgovara simboličnim, ali ironičnim protumjerama. Što će na kraju zaista biti ocarinjeno – nitko ne zna, no svi već osjećaju posljedice.
  • Europa se nalazi u energetskoj škripci – američki plin više nije pouzdan oslonac, ruski je politički problematičan, a zelena tranzicija skupa i spora. Trump LNG koristi kao pregovaračku valutu, dok se EU nalazi između geopolitičkog čekića i ekonomske nakovnje. U EU ipak ništa o povratku nuklearne energije
  • Rusija je u ofenzivnom zamahu i zauzima strateški važne točke, no terenski uvjeti i ukrajinska obrana još sprječavaju potpuni proboj. Gubitak Torecka i mogući pad Kostjantinivke mogli bi značajno pogoršati ukrajinske pozicije na istočnom frontu. Front se širi i prema sjeveru, ali bez odlučujućeg ruskog proboja – barem za sada.
  • Moskva pokušava iskoristiti obljetnicu u propagandne svrhe, no EU prati svaki korak svojih članica i kandidata. Vučić i Fico balansiraju između Istoka i Zapada, ali će svaki potez imati političke posljedice. Geopolitička podjela unutar Europe i dalje je duboka, a simbolične geste – poput prisustva na paradi – postaju test lojalnosti.
  • Vučić pokušava zadržati vlast uvođenjem sve bizarnijih mjera i političkih marioneta, no studentski bunt i podrška iz Europe pokazuju da se duh otpora teško gasi – čak i kad program RTS-a šteka, bunt se emitira uživo.
  • Dodik i vlast RS-a bahato troše bez pokrića, a kad dođe račun, gura se pod nos cijeloj BiH. Uz takav pristup i Dodikovu “školarinu”, Vučiću možda i ne treba savjet – jer ionako uči od najboljih u disciplini: “ja trošim, vi plaćate.”
Danas (12:00)

Brze i kratke

  • Bijela kuća je na svojim službenim internetskim stranicama objavila podršku za teoriju da covid-19 potječe iz laboratorija (N1)
  • Trump objavio dokumente o atentatu na Roberta F. Kennedyja, njegov sin iaktualni ministar vjeruje da ga je ubilo više napadača, što se ne poklapa sa službenim izvješćima, uskoro i dokumenti o ubojstvu Martina Luther Kinga (N1)
  • U teškoj nesreći u Karlovcu poginule dvije osobe, jedna od njih nogometaš i bivši reprezentativac Nikola Pokrivač (tportal)
  • Smanjen uskršnji program za oslabljenog papu u Rimu i Vatikanu, mise će držati krdinali (DW)
  • Umrla majka Kolinde Grabar-Kitarović (Index)
Danas (11:00)

Kad su se carine naplaćivale za magarca i ćup, a ne za čelik i čip

Povijest carina i njihova uloga u trgovinskoj politici

Carine nisu izum modernog doba – postoje već oko 4700 godina i potječu iz doba Egipta i Mezopotamije. U početku su služile za kontrolu trgovine i punjenje državne blagajne, a zaštita domaće proizvodnje bila je tek sporedna svrha. Danas ih Donald Trump koristi kao politički alat, no ekonomisti upozoravaju da takav pristup često ima bumerang-efekt koji pogađa domaće potrošače. Lider

Danas (10:00)

Kad srce stane, kreću pitanja

Iskustva bliske smrti između znanosti, vjere i kulture

Za većinu ljudi vrijedi: nije nas strah same smrti, nego neznanja o tome što se događa tijekom umiranja i nakon njega. Medicinski gledano, postoje različite vrste smrti, klinička i moždana. Sa znanstvenog stajališta, iskustva bliska smrti („near-death experiences”) nastupaju u vremenu između kliničke smrti i reanimacije. Time se intenzivno bave ne samo znanost, nego i religije i ezoterija, s tim što opisi tih doživljaja mogu u velikoj mjeri varirati ovisno o kulturnom i regionalnom okruženju. Iskustva kliničke smrti su različita, mnogi koji su je doživjeli ne sjećaju se ničega, dok drugi se sjećaju osjećaja velike sreće ili pak panike i straha.

Iako je smrt sastavni dio života, ne želimo je prihvatiti kao neizbježan kraj. „Duša” najčešće označava nematerijalnu, od tijela odvojenu, besmrtnu suštinu jedne osobe. U mnogim religijama duša je ono što čovjeka čini onim što jest. Ali jesu li naše biće – naša duša – doista samo mjerljive moždane aktivnosti, biokemijski procesi i društveno-kulturni utjecaji? Ili naš „duševni život” oblikuje izuzetno složena međuovisnost tijela, duha i okruženja? Postojanje duše ili takve međuovisnosti ne može se dokazati znanstvenim putem. A tamo gdje prestaje domena empirijske znanosti – počinje vjera. DW