17/04/2025 - Monitor.hr
Prekjučer (23:00)

Brze, kratke i poneka duža

  • SAD glasao protiv UN-ove rezolucije u kojoj se spominje ruska agresija na Ukrajinu! Ukupno je devet zemalja glasalo protiv rezolucije: SAD, Rusija, Bjelorusija, Sjeverna Koreja, Eritreja, Mali, Nikaragva, Niger, Sudan. Koja ekipa! (Index)
  • Zelenski: Rusija je smanjila napade na energetsku infrastrukturu, ali napada civile (24 sata)
  • Raste broj dozvola za strane radnike. Izdane su 53.662 dozvole za boravak i rad, što je tri posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Najviše dozvola do sada izdano je državljanima Nepala (oko 12.000), Filipina (9950), BiH (9400), Srbije (5850) i Indije (5550) (Tportal)
  • Pronađen dosad najjači dokaz o mogućem životu na udaljenom planetu (Novi list)
  • Legendarni Linkin Park će, prema najavi Uefe, nastupiti na ovogodišnjem finalu Lige prvaka u Münchenu. Finale je na rasporedu 31. svibnja na Allianz areni. (24 sata)
  • 33 najčešća razloga zbog kojih žene napokon ostave muža: Emocionalna zapostavljenost, nedostatak zahvalnosti, udaljavanje, nevjera, stalna kritika, osjećaj da ste samo cimeri, financijska kontrola, nedostatak intimnosti, neriješene rane iz prošlosti, različiti životni prioriteti, rutina i isti obrasci ponašanja, emocionalno zlostavljanje, fizičko zlostavljanje, nedostatak podrške, ovisnosti, nespojivi životni ciljevi, različiti stilovi roditeljstva, gubitak identiteta, osjećaj da te ne čuje, ogorčenost, različite društvene potrebe, različita vjerska uvjerenja, nedostatak avanture, kronično nezadovoljstvo, različiti načini rješavanja sukoba, različite kulturne vrijednosti, različita politička uvjerenja, različite želje za intimnošću, izdaja povjerenja, različite karijerne ambicije, različite obiteljske vrijednosti, osjećaj preopterećenosti, nerješeni sukobi. Vau i uf. (24 sata)
  • Sastanak Meloni i Trumpa održan je dan prije nego što će ona ugostiti potpredsjednika JD Vancea u Rimu. Ovi uzastopni razgovori mogli bi biti ključni pokazatelj može li Meloni igrati ulogu posrednika između SAD-a i Europe. (Novi list)

Prekjučer (23:00)

Današnjica

Najbolja novinska fotografija u svijetu: Palestinski dječak koji ostao bez obje ruke u ratu u Gazi

Fotografija palestinske fotoreporterke Samar Abu Eluf prikazuje devetogodišnjeg Mahmuda Adžura, teško ozlijeđenog u izraelskom napadu u ožujku 2024. Snimljena je za New York Times. Za nagradu World Press Photo 2025 natjecalo se oko 60.000 fotografija koje je snimilo otprilike 4000 fotografa iz svih krajeva svijeta, a glavne su teme bile sukob, migracija i klimatske promjene. ‘Ovo je tiha fotografija koja glasno progovara. Priča priču o jednom dječaku, no i o širem ratu koji će generacijama imati utjecaj’, rekla je izvršna ravnateljica natjecanja Joumana El Zein Khoury. Adžur ‘uči koristiti stopala kako bi igrao igre na svom telefonu, pisao i otvarao vrata, no i dalje mu je potrebna pomoć pri svakodnevnim djelatnostima poput jedenja i odijevanja’, istaknuo je žiri. ‘Mahmudov san je jednostavan: želi dobiti proteze i živjeti svoj život poput svakog drugog djeteta.’ Tportal

Prekjučer (22:00)

Čvrsti stup u suludom okruženju

Dramatičan govor šefa FED-a Jeromea Powella: “Ovo je drugačije od svega što smo ikad vidjeli”

Ako je ikad vrijeme za stavljanje u prvi plan možebit dosadnjikave stvari u vezi svjetskog gospodarstva onda je to sad, pa ističemo i govor šefa američke centralne banke Jeromea Powella koji je jučer uspio srušiti amerčke burzovne indekse za oko 2%. Inteligentan lik s finim smislom za humor. Trump ga naravno mrzi.

“Donald Trump uveo je velike promjene u politici, uključujući carine kakve nisu viđene u suvremenoj povijesti, čime je Federalne rezerve doveo u neistraženo područje, izjavio je predsjednik FED-a Jerome Powell. “Ovo su vrlo temeljite promjene politike. Ne postoji moderno iskustvo na koje bismo se mogli osloniti.” Powell je istaknuo kako je razina dosad najavljenih carinskih povećanja znatno viša od očekivanog te da bi dugotrajna neizvjesnost oko carina mogla nanijeti trajne posljedice gospodarstvu. Trumpove carine usmjerile su gospodarstvo prema slabijem rastu, većoj nezaposlenosti i ubrzanoj inflaciji, sve istodobno, a FED se suočava sa situacijom kakvu nije vidio gotovo pola stoljeća. Index

Prekjučer (21:00)

Brze i kratke

  • Tržište online oglašavanja lani raslo za 16,4 posto. U 2024. godini njegova se vrijednost procjenjuje na više od 155 milijuna eura, čime su nadmašene i ranije prognoze, te predstavlja porast od 16,4% u odnosu na 2023. godinu. Za 2025. godinu procijenjen je rast od 12 posto. (Poslovni)
  • Hrvatski veleposlanik u Srbiji Hido Bušćević potvrdio: Arien Stojanović Ivković je napustila Srbiju nakon 12 godina života u Beogradu gdje je zasnovala obitelj. Srpske vlasti uskratile su joj gostoprimstvo, protjeravši je iz zemlje, uz zabranu ulaska na godinu dana. (Tportal)
  • Ipsos objavio anketu za lokalne izbore za Zagreb, naručila ga Selak Raspudić. Po njoj može pobijediti u drugom krugu, jer u prvom krugu prema anketi Tomašević dobiva 37 posto, a ona je druga s 13%. Dalje: Davor Bernardić ima 12 posto, Pavle Kalinić 9, a HDZ-ov Mislav Herman 7 posto. Tihomir Goluža i Tomislav Jonjić imaju po 4 posto, Ivica Lovrić 3, a Vedran Jerković 2 posto. (Index)
  • Avion Boeing 737-800 sa 153 putnika i šest članova posade prislilno sletio nakon što je, prema svemu sudeći, zec u motor izazvao požar (Index)
  • Europska središnja banka (ECB) opet snizila kamatne stope za još četvrtinu postotnog boda. Kamate za refinanciranje banaka iznosit će 2,40 posto, a kamatna stopa na prekonoćne depozite banaka 2,25 posto (Novi list)
  • Trump napada šefa FED-a Jerome Powella i traži niže kamatne stope. “Ne može dočekati” njegovu smjenu. Referentne kamatne stope Feda trenutno iznose između 4,25 i 4,50 posto, što je razina od prosinca nakon nekoliko smanjenja krajem prošle godine. (Poslovni)
Prekjučer (20:00)

Strpljivi mudrac sjedi na brdu love i čeka

Tehnološki Golijati i Buffettova gotovina: trulo zdravlje američkog gospodarstva

S jedne strane imamo šačicu tehnoloških mega tvrtki koje drže gotovo svu tržišnu vrijednost indeksa S&P 500, a s druge strane Buffetta koji strpljivo čeka sa svojih 334 milijarde dolara i teoretski bi mogao kupiti 476 tvrtki u S&P 500 indeksu. Buffet strpljivo čeka na prave prilike – ili kako sam kaže, na “fat pitch” – kada stvarna vrijednost tvrtke znatno nadmašuje njenu cijenu na burzi. Akumulacija takve Buffettove likvidnosti proizlazi iz više izvora. Nedavna tržišna nestabilnost, potaknuta rastućim kamatnim stopama, inflacijskim brigama i geopolitičkim nesigurnostima, stvorila je situaciju u kojoj je Buffett strateški prodavao precijenjenu imovinu dok je zadržavao gotovinu. Dodatno, značajni udjeli Berkshire Hathawaya su u tvrtkama koje isplaćuju dividende, poput Applea, Coca-Cole i Chevrona, generiraju stabilne prihode koji dodatno povećavaju ove rezerve. Za razliku od većine fondova i institucionalnih ulagača koji moraju držati sredstva stalno investiranima, Buffett njeguje potpuno drugačiji pristup… Bug

Prekjučer (19:00)

Oni se kuže u mostove

Kina gradi najviši most na svijetu, put skraćuje s 2 sata na minutu

Most nad velikim kanjonom Huajiang trenutačno je pri kraju izgradnje u provinciji Guizhou, na jugozapadu Kine. Most će biti 625 metara iznad razine rijeke, što je 289 metara više od dosadašnjeg rekordera, vijadukta Millau u Francuskoj. Radi se o visećem čeličnom mostu s rešetkastim sklopom, ukupne dužine 2890 metara. Izgradnja je službeno započela 18. siječnja 2022., a očekuje se da će biti završena 30. lipnja 2025. Čelične rešetke mosta ukupno teže oko 22.000 tona, što odgovara težini triju Eiffelovih tornjeva. Index

Prekjučer (18:00)

Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko

Nacrt Akcijskog plana za mentalno zdravlje upućen na javnu raspravu

Zbog sve češćih mentalnih poremećaja u populaciji, a osobito kod djece i mladih, u iduće tri godine o prepoznavanju mentalnih teškoća i pravilnoj reakciji na njih trebalo bi se educirati osam tisuća odgojno-obrazovnih djelatnika, što će peterostruko uvećati postojeću brojku od dvije tisuće prosvjetara koji su do danas u Hrvatskoj prošli takvu edukaciju. Sličnu obuku prvi put će proći i stotinu liječnika obiteljske medicine te 500 različitih profesionalaca koji se u svom radu susreću s osobama s psihičkim teškoćama. Dio je to nacrta Akcijskog plana za implementaciju sustava zaštite mentalnog zdravlja u zajednici do 2027. (PDF), koji je Ministarstvo zdravstva ovih dana uputilo u javno savjetovanje. Opširnije Novi list

Prekjučer (17:00)

Brze i kratke

  • Prosvijedi protiv Hamasa u Gazi: “Ne u naše ime!” “Ovo nije samo prosvjed, ovo je vapaj za pomoć tisuća ljudi. Umorni smo od toga da Hamas govori u naše ime dok mi pokapamo svoju djecu. Želimo mir. Želimo život”, rekao je jedan sudionik. (Deutsche Welle)
  • Češka vlada: Po prvi put u povijesti nismo ovisni o ruskoj nafti nakon povećanja kapaciteta Transalpskog naftovoda (TAL) koji doprema naftu sa zapada. (Index)
  • Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik: “Imam ponudu nekih moćnih europskih ljudi, koji su mi poslali poruku da oni nemaju ništa protiv da ja odem i da budem slobodan u Mađarskoj, Rusiji, Srbiji, gdje god hoću, s namjerom da me eliminiraju”. Rekao da neće otići iz Republike Srpske. Telering RTRS YouTube, Index
  • Tihomir Pop Asanović objavio album “Live concert at Peti Kupe with HRT”: prava poslastica za glazbene sladokusce. Album nudi čak 18 pjesama te sat i pol glazbe u kojoj se stapaju funk, blues, soul, jazz i rock, s naglaskom na prog rock i jazz rock. (Novi list, cijeli album na YouTubeu)
  • Telekomi upozoravaju NATO, EU i Veliku Britaniju o opasnosti sabotaže interneta, da bi Rusija mogla izazvati „globalni prekid interneta“ sabotiranjem podmorskih kabela svojom „flotom u sjeni“. Operateri su podsjetili kako je kritična mreža podvodnih kabela “bez obrane”. (Bug)
Prekjučer (16:00)

Solidan prinos

Rast cijena nekretnina u EU, u Hrvatskoj su prošle godine narasle 10,1%, EU prosjek 4,9%

Prema podacima za četvrti kvartal 2024. godine, cijene nekretnina u Europskoj uniji zabilježile su značajan rast na godišnjoj razini, s prosječnim povećanjem od 4,9%. Ovaj trend odražava snažnu potražnju za nekretninama diljem kontinenta, potaknutu niskim kamatnim stopama, gospodarskim oporavkom nakon pandemije te ograničenom ponudom stambenih objekata u mnogim zemljama. Najveći rast cijena zabilježen je u Bugarskoj, gdje su cijene nekretnina skočile za impresivnih 18,3%. Ovaj izniman porast može se pripisati snažnom priljevu stranih investicija, posebice u gradovima poput Sofije i Plovdiva, te povećanoj potražnji za stambenim i turističkim nekretninama uz crnomorsku obalu. Slijedi Mađarska s rastom od 13,0%, gdje je tržište nekretnina u Budimpešti i drugim većim gradovima doživjelo zamjetan uzlet zbog povoljnih uvjeta kreditiranja i vladinih poticaja za kupnju stanova. Poslovni

Prekjučer (15:00)

Pametno i kristalno jasno

Govor premijera Singapura Lawrence Wong: “Mi smo usred kaotične tranzicije na globalnoj razini. Kamo idemo, nitko ne može reći”

Pogledajte prvih par minuta i vjerojatno ćete odgledati cijeli govor.

“SAD i Kina ulaze u pravi trgovinski rat, a pogoršanje trgovinskih veza ubrzat će razdvajanje dvaju gospodarstava. Ono čemu svjedočimo je redefiniranje globalne ekonomije – ne kao jednog integriranog sustava, već kao sve više razdvojenih ekosustava usredotočenih oko Amerike i Kine.”

Prekjučer (14:00)

In memoriam

Basara: Odlazak princa vatre iz „Galerije“ (Filipu Davidu)

Zvuči kao priča iz Trećeg oka, ali ovo je ispričao čovek kome treba verovati: u ponedeljak ujutru u kafiću „Galerija“ u istom trenutku je pregorelo 13 sijalica. Nedugo potom stigla je vest da je umro Filip David. Veoma je retko – gotovo je na nivou statističke greške – da tihi, dobronamerni, nenasilni i razložni ljudi istovremeno budu nepokolebivi i odlučni, a Filip je bio upravo takav. Bio je takav i u situacijama kada ga je nepokolebivost i egzistencijalno ugrožavala, kao, na primer, kad ga je ondašnji Bujke, Vučela, otpustio sa RTS (ili kako se već Septička jama tada zvala) zbog antimiloševićevskih i antiratnih stavova. Nijednog trenutka nije bio gnevan na Vučelu. Vučela je pak – saznalo se to naknadno – posle dvadeset i kusur godina negde rekao da je pogrešio što je otpustio Filipa. Cinik, kakav sam, znao sam da kažem Fići: „Postupi kao dramski lik tvog kolege iz Dramske redakcije – koji, otkako je primljen u SANU, okreće glavu kad prođeš pored njega – idi kod Vučele, izvini mu se što te je otpustio.“ Niko do Fićinih prijatelja – uključujući moju neznatnost – nije hteo da da izjavu za RTS povodom njegove smrti. Ali da je bio u mogućnosti – za tačnost neproverljive informacije garantujem – Filip bi je dao. Nagađam da bi (otprilike) rekao sledeće: „Da, umro sam, ali to se pre ili kasnije svima dogodi, nije to neka vest, ima toliko važnijih stvari…“ U stvari sam hteo da kažem da je Filip bio jedan od one trideset šestorice pravednika na kojima, prema jevrejskom predanju, počiva svet, kome je pao u deo najteži posao, da unosi malo smisla u sveopšti ovdašnji besmisao. Oprostio se tako lijepo Svetislav Basara od Filipa Davida.

Prekjučer (13:00)

Brze i kratke

  • Pad na Wall Streetu nakon upozorenja Nvidije o golemom trošku zbog trgovinskog rata i poruke predsjednika Feda Jeromea Powella da se rast gospodarstva usporava. S&P 500 -2.24%, Nasdaq 100 -3.04%. I CROBEX jutros u padu, trenutno je -0,52 %.
  • Deezer bilježi dramatičan porast AI-generirane glazbe – s 10% na 18% u samo četiri mjeseca, što je 20.000 umjetnih pjesama dnevno. Glazbenici gube milijarde (Bug)
  • Studenti i dalje blokiraju RTS (Radio televiziju Srbije). Desetljeća ispiranja mozga i gotovo svakodnevne Vučićeve tirade po televizijama s aljkavom istragom oko pada nadstrešnice, natjerali su studente i građane da uzmu stvar u svoj ruke. (24 sata)
  • Zviždačica iz Tesle koja se godinama na sudu borila protiv Elona Muska i njegove tvrtke pobijedila je u najnovijoj rundi dugotrajne pravne bitke. Inženjerka Cristina Balan izgubila je posao nakon što je 2014. godine upozorila na sigurnosni problem vezan uz grešku u dizajnu koja bi mogla utjecati na kočnice automobila. (Index)
  • Hrvatska ide na Venecijanski bijenale s ‘Inteligencijom grešaka’. Otvorenje hrvatskog paviljona je 9. svibnja na lokaciji Arsenale u Veneciji. Tema o prihvaćanju pogreške duboko i vrlo direktno rezonira s pojmom inteligencije, ne treba pokušavati ispraviti neke greške nego ih iskoristiti za razvoj kao novi mehanizam novoga i kvalitetnijeg djelovanja. (Tportal)
Prekjučer (12:00)

Bogataši su jedno, elita su nešto drugo

Andera Andrassy: Siromašni bogataši – Ima li veće sirotinje od lovaša kojima nikad nije dosta?

Osim pregleda tjednih impresija, kojih imaaa (između ostalih da je izašla nova sezona Black Mirrora), Andrea dolazi i naslovnu temu: Burek je, kad ga pojedeš tamo gdje treba, luksuzno jelo, ćevapi također, ali s najvećim životnim luksuzom koji sam vidjela u Sarajevu su me upoznale dvije žene – obje konobarice, jedna radi tamo gdje smo bili na ćevapima, druga u buregdžinici… Prva odbijenica se sastojala od cjenkanja – ja sam na račun od tri porcije ćevapa htjela dodati pet eura, a nakon pobune žene koja nam ih je poslužila, dogovorile smo se da je dovoljan jedan euro. “Nemojte, previše je to, ovo je sasvim dovoljno.” Druga odbijenica je bila još konkretnija – gospođa koja nam je poslužila 7 bureka nije htjela uzet niti jednu jedinu dodatnu marku. Molili smo, inzistirali, pokušavali objasnit da usluga i hrana to zaslužuju, a ona je jednako snažno molila, inzistirala i objašnjavala da za to stvarno nema potrebe. “Potrošite to radije u Sarajevu.”… Dvije konobarice iz Sarajeva na papiru možda nisu bogatašice koje žive luksuzan život, ali u usporedbi s bogatašima i “bogatašima” kojima se svijet divi su rock zvijezde i rijedak primjer istinske elite… Piše Andrea Andrassy za Miss7

Prekjučer (11:00)

Jugonostalgija

Amerik Blum

Ovih dana je u Zagrebu dvaput prikazan film Jasmile Žbanić “Blum – gospodari svoje budućnosti”. Film je dokumentarni, a nekim mlađim gledaocima je djelovao kao igrani. Neki s kojima sam razgovarao jedva su se razuvjerili da ono što su gledali nije postojalo nikako drukče nego na filmu. Pitali su: “Pa je li stvarno bilo ovako u toj Jugoslaviji?” Ti gledaoci nisu nipošto toliko zatupljeni da ne bi načinili razliku između igranog i dokumentarnog filma, ali je zabrana sjećanja na Jugoslaviju koju su nacionalističke ortodoksije zavele u nekadašnjim jugoslavenskim republikama tako neprobojna da su se ti mladi ljudi, nekoliko sati nakon što su odgledali film, osjećali kao grupa kojoj je otkrivena neka dobro čuvana vojna tajna… piše Sinan Gudžević za Novosti.

Prekjučer (10:00)

A takvi su...

Klauški: Trump šalje Amerikance u konc-logore. To je svakako šokantno, ali ipak nije baš iznenađujuće

U svojoj 250 godina dugoj povijesti Amerika je trpala Indijance u rezervate nakon što ih je protjerala i oduzela im zemlju, trpala je afričke robove na plantaže gdje su držani u zatočeništvu, trpala je Japance u Drugom svjetskom ratu u konc-logore, dok je nakon 11. rujna muslimanske zatvorenike i navodne teroriste trpala u zatvor u Guantanamu. A sada je Donald Trump smislio plan da će imigrante i sve ljude druge boje kože, pod sumnjom da su “kriminalci” slati u zloglasni zatvor u El Salvadoru. Tamo je njegova administracija nedavno poslala jednog američkog državljanina kojeg je optužila da je član bande, bez ikakvog pravosudnog procesa, bez prava na žalbu, ali i bez volje da se tog državljanina vrati u zemlju nakon što je Vrhovni sud jednoglasno donio odluku o njegovu povratku… piše Tomislav Klauški za 24 sata. Pročitajte do kraja.

Prekjučer (09:00)

Brze i kratke

  • Kineske internetske trgovine Temu i Shein, poznate po svojim povoljnim ponudama, povećat će cijene proizvoda sljedeći tjedan zbog Trumpovih carina. (Tportal)
  • Vučić najavio novi zakon – država će davati novac privatnim fakultetima: Srušit ćemo monopol državnih. Privatni fakulteti su se pokazali puno stabilnijim, puno ozbiljnijim kao fakulteti i sveučilišta koja žele ljudima pružiti znanje i obrazovanje. I poslušniji su. (Tportal)
  • Prokopali zid i ukrali nakit vrijedan 10 milijuna dolara iz zlatarnice u Los Angelesu. Ima fora film Woody Allena kojim su možda inspirirali – Small Time Crooks, vijest donosi Index
  • Krešimir Macan osuđen jer je Karolinu Vidović Krišto u Otvorenom 2020. nazvao “spodobom”. Macanu je izrečena uvjetna osuda, pa novčanu kaznu u iznosu od 1546.22 eura neće morati platiti ako u roku od jedne godine ne počini novo kazneno djelo. Macanova odvjetnica: Idemo na Ustavni sud. U članku je i cijeli tijek dijaloga.
  • Skupina samostalnih umjetnika: Hajka na Kekina pokazuje kako se malo poštuje kultura (Index)