13/04/2025 - Monitor.hr
Prekjučer (23:00)

I znanost ima svoje crvene tepihe – ali s puno više nade nego haljina

Multipla skleroza u raljama ovogodišnjih Oscara za znanost

Postoje filmski Oscari i postoje znanstveni Nobeli, a postoje i vrijedne nagrade za doprinos znanosti koje nisu Nobelove, ali nisu ništa manje glamurozne od godišnje dodjele nagrada Američke filmske akademije. “Oscar za znanost“ je najprestižnija nagrada za postignuća u znanstvenim disciplinama poput biologije, fizike i matematike. Utemeljena je 2012. godine. Breakthrough Prize iz bioloških znanosti za 2025. došao je u ruke dvojici znanstvenika koji su zauvijek promijenili način kojim se promatra etiologija i opcije liječenja jedne dugo vremena zagonetne bolesti – multiple skleroze.

Do 1993. uopće nije postojala ciljana terapija za multiplu sklerozu. Do tada su prognoze za osobe s multiplom sklerozom bile vrlo loše: većina oboljelih razvijala bi značajne neurološke invaliditete unutar 10 do 15 godina od postavljanja dijagnoze, a nakon 20 godina većina pacijenata više ne bi mogla hodati bez pomagala. Zahvaljujući novim otkrićima, imamo terapiju koja zaista mijenja tijek bolesti. Igor Berecki za Bug.

Jučer (00:00)

Umjetna inteligencija zna što želiš kupiti prije nego ti sam

Prediktivna analitika mijenja maloprodaju: Kako AI unapređuje nabavu i iskustvo kupnje

Veliki maloprodajni lanci sve više koriste prediktivne AI algoritme za precizno planiranje nabave, smanjenje otpada i povećanje zadovoljstva kupaca. Analizom povijesnih podataka i obrazaca kupnje, trgovci mogu predvidjeti što će se, kada i u kojoj količini prodavati. Konzum prednjači u Hrvatskoj s automatiziranim naručivanjem voća i povrća te AI vagama koje same prepoznaju proizvode. Ova tehnološka rješenja omogućuju efikasnije poslovanje i bolju dostupnost svježih proizvoda. Tradicionalnu intuiciju blagajnica sada sve češće nadopunjuje – ili zamjenjuje – umjetna inteligencija. Lider

Prekjučer (23:00)

Brze i kratke

  • U ruskom napadu balističkom raketom na grad Sumi na sjeveroistoku Ukrajine, koji se dogodio jutros na Cvjetnicu, ubijene su najmanje 34 osobe, najmanje 117 osoba ranjeno (Index)
  • Trump spasio mobitele i kompjutere od golemih carina koje je nabio Kini (Index)
  • Posljednjih mjeseci broj blokiranih građana blago se smanjuje. Pao je ispod 200.000, prvi put u posljednjih 15 godina, a procjenjuje se da će broj ovršenih do kraja godine biti smanjen za pet posto, prosječni građanin duguje po 13 tisuće eura, Potrošački kod: izlaz ipak postoji (HRT)
  • Jug Dalmacije dugo je bio uporište HDZ-a, a danas čak osam različitih opcija vlada u tamošnjim gradovima (N1)
  • Japanska željeznica složila stanicu od 3D-printanih dijelova u samo šest sati tijekom noćne pauze (Bug)
  • Papa Franjo, koji se oporavlja od obostrane upale pluća, u subotu je napravio još jedan neočekivani izlazak, otišavši u baziliku Svete Marije Velike kako bi se pomolio, prije toga se među vjernicima u nedjelju pojavio kod Bazilike sv. Petra (N1)
Prekjučer (22:00)

"Ono kad ne znaš bi li im poručio 'pozovite Pulitzera' ili 'pozovite psihijatra'..."

Slučaj benda Žen i nastupa u Slavonskom Brodu: Medij se hvali uspjehom u diskriminaciji glazbenica i u sve dodatno uvodi i Thompsona

„Kome je ovo palo na pamet!? Lezbo-bi bend zatvara dječju manifestaciju Ivane Brlić-Mažuranić!“ – zavrištao je u petak 4. travnja 035portal.hr iz Slavonskog Broda. avonskog Broda, opasno zaigralo“ na manifestaciji koja se održava već pedeset godina. Uz to je i boldanim slovima u tekstu ponuđeno objašnjenje da je “sveženski sastav ŽEN poznat po rodno fluidnim porukama, dekonstrukciji stereotipa i queer aktivizmu”.

Ovakav pristup može se uzeti za primjer huškačke novinarske prakse u kojoj se skandal radi ni iz čega i u kojoj se insinuira problem temeljem nečije spolne orijentacije i ničeg drugog. Jedini tko se tu ozbiljno zaigrao je 035portal.hr s i to s potencijalnim širenjem panike, skretanjem pažnje javnosti na nečiju seksualnu orijentaciju i stvaranje plodnih uvjeta za homofobiju insinuirajući da bi nečiji glazbeni koncert mogao biti poligon valjda za eventualnu seksualnu praksu.

Iz Galerije umjetnina je pak pojašnjeno: „Sadržaj nije u dječjem dijelu programa, niti je namijenjen dječjoj publici jer se odvija u kasnim večernjim satima.”… Iz portala su kasnije izjavili da bi postupili isto da je u pitanju Thompson, i time pokazai kako bi umjetničkoj organizaciji koja se bavi umjetničkim programom doslovce određivali okvire djelovanja.. Zoran Stajčić za Ravno do dna.

Prekjučer (21:00)

I on je dobio 'nježno džonom'

Kekin mjesečno zarađuje više od 10.000 eura, kao slobodni umjetnik ne mora plaćati ni zdravstveno osiguranje

Prema podacima imovinske kartice, glazbenik i bivši frontmen Hladnog piva ostvaruje značajne prihode od svoje umjetničke djelatnosti i iznajmljivanja nekretnine u Istri. Na popisu je samostalnih umjetnika kojima država plaća doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Suprug saborske zastupnice Ivane Kekin godišnje uprihođuje 130.733,41 euro od samostalne umjetničke djelatnosti. Međutim, Index je provjerio kako se pravo na status slobodnog umjetnika priznaje ako je prosječni godišnji dohodak izvan umjetničke djelatnosti manji od prosječne bruto plaće u Hrvatskoj, uz druge uvjete. Pravilnik definira financijske limite za priznavanje prava na uplatu doprinosa, ali ostavlja diskrecijsko pravo Stručnog povjerenstva Hrvatske zajednice slobodnih umjetnika (HZSU) da ga uvrsti na tu listu. U prijevodu, to tijelo može staviti bilo koga na listu za plaćanje doprinosa iz državnog proračuna unatoč visokim prihodima.

Prekjučer (20:00)

Duhovi bivših država i dalje žive

Dežulović: Živi Jugoslavija

– Jeste li vi normalni? – pitao bi tako i drug Stane Dolanc, da je tako u ovo doba 1980. godine, dok je liječnički konzilij svakodnevno izvještavao zabrinute radne ljude i građane o zdravstvenom stanju druga Tita, Socijalističku Republiku Hrvatsku zatresao neviđeni, upravo nezapamćeni skandal: da je, recimo, Zagreb osvanuo oblijepljen velikim misterioznim plakatima s crveno-bijelo-plavom zastavom Nezavisne Države Hrvatske, sa sve šahovnicom u sredini i slovom “U” u gornjem lijevom kutu.

– Kako mislite? – pitali bi drugovi iz Saveza komunista Hrvatske.

– Pa ovi plakati – pokazao bi drug Dolanc golemi plakat preko puta. – Cijeli Zagreb oblijepljen plakatima sa zastavom NDH! Toliko ustaških zastava nije bilo ni kad je Ante Pavelić stigao u Zagreb! Šta se dešava?

– Ah to – odmahnuli bi rukom hrvatski drugovi, objasnivši kako su zapravo samo htjeli upozoriti narod na opasnost od razbijanja Jugoslavije nakon smrti druga Tita, i obnove fašističke NDH.

– NDH?! – u nevjerici bi skočio drug Dolanc. – NDH ne postoji već trideset pet godina. Ustaška država raspala se 1945. i više ne postoji. NDH je mrtva. Nema je i nikad je više neće biti. Kakva NDH?!

Glupo, zar ne? Točno kao da je netko, nemam pojma, u proljeće 1980., dok je drug Tito umirao u Ljubljani, upozoravao na raspad socijalističke Jugoslavije i obnovu trideset pet godina mrtve NDH.

Osim, jasno – dopuštam mogućnost – ukoliko nije. Boris Dežulović za Novosti.

Prekjučer (19:00)

Mislili su promijeniti ambalažu i dalje prodavati isto

EU na mala vrata propušta GMO, u Hrvatskoj zasad ipak vlada otpor

Raznorodne krize u Europi i svijetu posljednjih godina, od pandemijske do ratne i ekonomske, već se redovno danas koriste za argument uz tezu kako ovom kontinentu prijeti prehrambena nesigurnost. No ta se bojazan sve više rabi u zagovoru politika usmjerenih na dereguliranje EU-ograničenja za uzgoj i prodaju genetski modificirane hrane. Dotične agrokulture pritom se više ne zovu GMO, nego NGT – nove genomske tehnologije. No, to je tek marketinško rebrendiranje genetski modificrane hrane. Kako tvrdi naša europarlamentarka Biljana Borzan, kompanijama bi se moglo ubuduće omogućiti da ne označuju proizvode s GMO-om, čime potrošači gube pravo svjesnog biranja što jedu. Trenutačni zakonodavni okvir, u Hrvatskoj je to Zakon o GMO-u, vrlo je restriktivan prema genetskim igrama na polju, te zabranjuje bilo kakvu sjetvu GM-kukuruza, soje ili uljane repice. Slično je na prostoru cijele EU. No, novim se laboratorijskim izumima želi omekšati europska regulacija GM patenata. DW

Prekjučer (19:00)

Stani i divi se

Kanjon antilopa: jedinstvene geološke formacije koje stvaraju nevjerojatne prizore

Smješten je na samom sjeveru američke savezne države Arizone, na teritoriju plemena Navajo te je danas dio Lake Powell Navajo Tribal Parka. Članovi plemena ovo područje smatraju svetim, a to je duboko ukorijenjeno u njihovoj kulturi i načinu života. Antelope Canyon poznat je po svojim jedinstvenim geološkim formacijama koje su nastale djelovanjem vode tijekom milijuna godina. Valovita struktura kanjona i svjetlosni snopovi čine ga omiljenom destinacijom brojnih ljubitelja fotografije. No, tamo se ne može samostalno već uz vođene ture. Fotografije Ane Knežević donosi Journal.

Prekjučer (18:00)

A ljeto je sve bliže...

Čak 30 posto Europljana suočava se s nedostatkom vode barem jednom godišnje zbog suša i siromaštva

Velike ljetne suše u zemljama poput Španjolske i Grčke dovele su ondje do pada rezervi vode, a stanovnici su bili pozvani da ne troše pitku vodu na zalijevanje vrtova i pranje automobila. U Barceloni je bilo ograničeno tuširanje na javnim bazenima. U Portugalu se 30 posto uskladištene i distribuirane vode ne uspije naplatiti ili se izgubi zbog neovlaštenog korištenja. Zbog degradacije cjevovoda gube se 184 milijarde kubičnih metara vode, vrijedne 90 milijuna eura godišnje. “Studija je pokazala da je potrebno uložiti ukupno 255 milijardi eura u sljedećih 20 do 30 godina da ispunimo potrebe EU za vodom”, kažu. Index

Prekjučer (17:00)

Brze i kratke

  • Europljani masovno otkazuju putovanja u Ameriku zbog političkih i ekonomskih napetosti te straha od neprijateljski nastrojene granične policije (Index)
  • Njemačka ukida ‘turbo prava’ migrantima, Merz sve bliže vladi, a najpopularniji je – AfD (Poslovni)
  • Tomašević prozvao Nobila: Radi se o građevinskom lobiju koji izvlači ekstra profit i tako gradi po gradu (tportal)
  • Mladi i poljoprivreda: Zašto ne bismo imali program ‘s faksa u polje ili u proizvodnju hrane’? (Agroklub)
  • Njemačka policija uvodi kamere za otkrivanje vozača koji koriste mobitel (tportal)
  • YouTube uvodi besplatni AI alat za stvaranje glazbe (Bug)
Prekjučer (16:00)

Kad su hipiji uzeli kalkulatore i rekli da smo gotovi, nisu se zezali

Granice rasta: studija koja je predvidjela kolaps civilizacije do 2040. prvo je bila ismijavana, a sada je realna

Studija Granice rasta iz 1972., upozorila je da bi nastavak rasta populacije, industrije i potrošnje mogao dovesti do kolapsa civilizacije sredinom 21. stoljeća. Iako su je kritičari ismijavali, brojna ažuriranja i nezavisne analize potvrdile su točnost njenih scenarija, osobito “business as usual”. Unatoč manama, poput ignoriranja inovacija i tržišnih mehanizama, studija ostaje snažno upozorenje o posljedicama ignoriranja ekoloških i ekonomskih granica planeta. Index

Prekjučer (15:00)

Sreća i mladost su offline

Svatko može pomladiti svoj mozak za 10 godina ako na dva tjedna isključi internet na svom pametnom telefonu

U studiji koja je provedena na 400 ispitanika, studenata i radno sposobnih odraslih ljudi, istraživači su od sudionika tražili da preuzmu aplikaciju koja je njihovim pametnim telefonima blokirala pristup internetu. I dalje su mogli telefonirati i slati poruke. Rezultati su pokazali da je stalna pažnja ispitanika, sposobnost da se usredotoče na jednu temu, toliko porasla da je postala ekvivalentna pažnji nekoga 10 godina mlađeg. Devedeset posto ljudi također je prijavilo poboljšanja u mentalnom zdravlju, koje se poboljšalo značajnije nego kod uzimanja antidepresiva duljem od dva tjedna. I sami sudionici su rekli da su osjetili poboljšanja u osobnom blagostanju i osjećaju zadovoljstva životom. Net

Prekjučer (14:00)

Ako imaš niz dobrih priča, otvori muzej

Zagreb postaje hrvatskom prijestolnicom malih privatnih muzeja. Ima ih već više od deset

Poput Muzeja zaboravljenih priča, ili Muzeja selfieja i uspomena, prekinutih veza… Pitanje u kojem su smjeru razvili priču mami muzejsku publiku. Primjerice, kod je riječ o ovim pojmovima – prekid, iluzija i mamurluk, ne znate što vas čeka. Pokraj muzeja od nacionalne važnosti, tu je sve više muzeja s neobičnim postavava. Muzej iluzija krenuo je u Zagrebu, a sada se otvaraju franšize po svijetu i ima ih 55. Otkrivena je, očito, čarobna formula: mnogo toga može postati muzejski eksponat, ako iza stoji dobra priča. HRT

Prekjučer (13:00)

Doživjeti stotu, doživjeti stotu!

50 godina Bijelog Dugmeta: Goran Bregović je sam za sebe govorio da je ‘najgori subkulturni proizvod komunizma’

Mora biti da je pedeseti rođendan Bijeloga dugmeta ipak nešto posebno jer je jako dobro poznato da od raspada grupe 1989. Bregi nije padalo na pamet, makar i kratkoročno, revitalizirati bend koji je prvi pokazao da je u bivšoj državi moguć rock za masovnu uporabu. Iznimku je Brega napravio samo za tri koncerta Bijelog dugmeta 2005. (Sarajevo, Zagreb i Beograd, ukupno je prodano više od 200 tisuća ulaznica), čemu je, legenda kaže, više kumovao izdašni sponzor nego njegova ljubav prema Bijelom dugmetu. Uostalom, za sebe je znao reći – glede vremena u kojem je Dugme bilo aktivno – da je „on najgori subkulturni proizvod komunizma.“ Jer, u međuvremenu ugodno se smjestio u fotelji skladatelja, aranžera, art direktora, autora filmske glazbe i vođa svjetski prepoznatog svog Orkestra za svadbe i pogrebe… Ante Batinović se prisjeća svojih brojnih susreta s Bregom, za Glazbu.

Prekjučer (12:00)

Navali narode dok nisu kao stanovi

Cijena jednog hektara obradivog zemljišta u Hrvatskoj bila je prosječno 4.491 eura dok je najviša, 283.039 eura, zabilježena na Malti

Iznose za Maltu dakako treba uzeti s rezervom jer odražava tamošnji nedostatak poljoprivrednog zemljišta i pritisak za njegovu prenamjenu u građevinsko, što rezultira višim cijenama. Stvarni lider cijena zemljišta u EU je Nizozemska, na drugom mjestu ljestvice Eurostata s prosječnom cijenom od 178.093EUR-a za hektar. Niske cijene zemljišta zorno pokazuju strukturu proizvodnje, nisku dohodovnost, ali ti to da se Hrvatska kroz tri desetljeća suverenosti nije dovoljno ozbiljno pozabavila stvaranjem boljeg okruženja za poljoprivredu i stanovnike ruralnih prostora. Ako poljoprivrednik posjeduje zemlju, njezin rast cijene automatski povećava njegovu neto vrijednost. Bogatstvo vlasnika raste, barem na papiru. Hipotetski poljoprivrednik u Nizozemskoj prodajom jednog hektara može kupiti traktor, dok naš mora prodati 39 da bi napravio isto. Agroklub

Prekjučer (11:00)

Brze i kratke

  • Danska produžuje kontrole na granici s Njemačkom zbog terorističke prijetnje (N1)
  • Pogledajte kronologiju Trumpovog uvođenja i pauziranja carina, neprepričljiva je- prvo uvodi pa pauzira, pa opet uvodi, pa povećava, pa nekima pauzira da bi Kini ostavio… ma pogledajte graf (Index)
  • Održan golem skup vučićevaca u Beogradu. Vučić: Gotovo je s obojenom revolucijom (Index)
  • HSS-ovac: Hrvatska uvozi smrznuto meso od kojeg u Njemačkoj rade hranu za životinje (Index)
  • Pavao Vujnovac: Fortenova nije na prodaju; izaći ćemo na burzu, ali ne u Hrvatskoj (Poslovni)
  • Jedna žena u Australiji rodila je dijete koje se razvilo iz tuđe oplođene jajne stanice nakon što joj je klinika za plodnost slučajno implantirala embrije druge žene (Index)
  • Otvorene nove Terme Tuhelj. “Najveća slovenska investicija u hrvatski turizam ikad” (Index)
  • Sirova je kava u proteklih godinu dana poskupjela za čak 300 posto u nabavi. U Hrvatskoj se godišnje konzumira pet kilograma kave po osobi te samo među najvećim ljubiteljima kave u Europi. Prosječno popijemo dvije šalice na dan, zaključuje Dnevnik HRT-a... čini se da će se ta konzumacija smanjiti (Danica)
Prekjučer (10:00)

Nakon bolovanja koja kila manje, sad znamo i zašto

Zašto smršavimo kada smo bolesni? Tijelo koristi masno tkivo u borbi protiv virusa

U sklopu obrane od virusa, stanice našeg imunološkog sustava zauzimaju masno tkivo, koje inače služi kao svojevrsno skladište hranjivih tvari u obliku lipida. Stoga, iako je višak masnog tkiva loš za zdravlje, u ovom slučaju pomaže u borbi protiv infekcije. Rad tima riječkih znanstvenika je u cijelosti nastao na Zavodu za histologiju i embriologiju Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a djelomično ga je financirala Hrvatska zaklada za znanost. Sada namjeravaju proširiti istraživanje na gubitak kilograma uslijed karcinoma. HRT

Prekjučer (09:00)

Take the red pill i idi u kazalište

Kazališni redatelj Šeparović ima novu predstavu kojom ponovno komentira zbilju: Trumpova retorika je nacionalistička, a zapravo služi interesima tehnoloških elita

Upravo u HNK-u Split postavlja ekspresionističku dramu ‘Woyzeck’ Georga Büchnera, koja se bavi tzv. malim čovjekom u kontekstu sve veće militarizacije društva. U eksplozivnoj, multimedijalnoj predstavi koja se poigrava granicama stvarnog i virtualnog scenom će letjeti dronovi, a najavljeno je i tajnovito ‘tehnološko stvorenje’. Woyzeck nije buntovnik; on je žrtva i proizvod tehnologije, njegovo tijelo svedeno na biometrijski podatak ili metu za FPV dronove kojima se upravlja poput videoigre. Nova tehnologija ne samo da nadzire, već u ratu eliminira s nevjerojatnom lakoćom.

Iako tehnologija nosi potencijal za oslobođenje, trenutačna stvarnost je drugačija. Dok njome upravljaju vlade, vojni kompleksi i tehnološke elite, ona ostaje oruđe dominacije – nova religija moći koja žrtvuje ljude poput Woyzecka. Politika je spektakl, a građani su svedeni na potrošače čiju percepciju oblikuju algoritmi. Deregulacija tehnološkog sektora pod Trumpom omogućila je kompanijama poput Mete i Googlea nesmetano širenje dezinformacija, jačajući njihovu kontrolu nad javnim mnijenjem i učvršćujući tehnofeudalni poredak. Borut Šeparović za tportal.